Kitért az Európát komoly megpróbáltatás elé állító közel-keleti menekülthullámra is, állítva, hogy a kelet-ukrajnai szeparatisták elleni harcra azért van szükség, hogy Európa elkerülhesse az újabb menekülthullámot. A tavaly áprilistól folyó donbászi harcok miatt már 500 ezer ember volt kénytelen elhagyni otthonát, mondta Porosenko. (A februári minszki tűzszüneti egyezmény aláírásakor az ENSZ adatai szerint a kelet-ukrajnai belső és külső menekültek száma már elérte az 1,2 milliót. Az orosz migrációs hivatal szerint több mint 600 ezer ukrán állampolgár folyamodott menekültstátusért Oroszországban, ahol jelenleg 2,6 millió ukrán állampolgár tartózkodik, közülük 1,1 millióan érkeztek Kelet-Ukrajnából.)
Az ukrán közszolgálati televízió egyes csatornájának műsorában Porosenko azt is elmondta, hogy valósággal sokkolta a bejelentés, hogy a nyugati partnerek nem hajlandóak fegyveres segítséget nyújtani Ukrajnának. A kelet-ukrajnai konfliktusövezetben az elmúlt két hétben, első alkalommal a háború kezdete óta, ténylegesen elhallgattak a fegyverek. A minszki tűzszünetet is tető alá hozó német-francia diplomácia a továbbiakban is sokat tesz a diplomáciai rendezés érdekében.
Hét végén négyes, francia-német-ukrán-orosz külügyminiszteri találkozót rendeztek Berlinben, október másodikára pedig Párizsban tervezik az újabb négyes csúcstalálkozót, amelyen már az államfők, köztük Vlagyimir Putyin is, ülnek tárgyalóasztalhoz. A pillanatnyi fegyvernyugvás ugyanis törékeny, a politikai rendezés még várat magára.