Zöldzóna;Afrika;szalakóta;

Illusztráció: Thinkstock

- 4000 kilométert repültek első jeladós szalakótáink

Kevesebb mint egy hét alatt 4 ezer kilométert tettek meg és már Afrikában járnak azok az első jeladóval megjelölt magyar szalakóták, amelyek szeptember 7-én kezdték meg tudománytörténeti jelentőségű vonulásukat a mindmáig ismeretlen telelőterület felé - áll a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) keddi közleményében.

A közlemény szerint a szalakóták egyedszáma egész Európában jelentősen lecsökkent, a faj mára több nyugat-európai országból is kipusztult. A Kárpát-medence állománya egyelőre stabil, így ennek védelme, megőrzése kifejezetten fontos a faj európai jövőjét illetően.

A szalakóták vonulási útvonalairól és telelőterületeiről az elmúlt száz évben alig sikerült adatot gyűjteni a hagyományos madárgyűrűzés segítségével, így a madarakat az évente akár több tízezer kilométeres vonulás és a telelés alatt fenyegető veszélyforrásokról sem áll rendelkezésre elegendő információ.

A vonulási útvonalak pontosabb ismerete segítheti a különböző veszélyeztető tényezők csökkentését, az ismert pihenő- és telelőhelyek védelmét. A faj megóvása érdekében az elkövetkező években az MME munkatársai közel száz szalakótát jelölnek meg egy LIFE+ projekt keretében.

A Csele névre hallgató kifejlett tojó és a legalább két éves Pétör nevű hím június 9-én és 10-én kapta meg a mindössze 4,5 gramm tömegű jeladóját Kardoskút és Kiskunhalas térségében. A madarak a költési időszak lezárulta után egy hónappal, szeptember 7-én kezdték meg az utazást. Két nappal később már mintegy 1200 kilométert megtéve Görögországban és Törökországban voltak, innen a Földközi-tenger nyílt vize felett indultak tovább.

A madarak Észak-Afrika partvidékét szeptember 10-én érték el, másnap pedig már Egyiptom déli részén, valamint Líbia és Csád határvidékén repültek. Szeptember 13-án összesen mintegy 4 ezer kilométert megtéve Kelet-Csádig jutottak - olvasható a közleményben, amely szerint ha kitart a megjelölt madarak szerencséje, hamarosan fény derülhet arra, hogy Afrika mely térségében töltik a telet a Magyarországon fészkelő szalakóták. Csele és Pétör mozgását a jeladosmadarak.mme.hu internetes oldalon lehet nyomon követni.

Megverték és rugdosták a magyar rendőrök – nyilatkozta a 28 éves szíriai Szaleh Iszmail, aki Holmszból Törökországon, Görögországon át jutott el a németországi Würzburg menekülttáborába.