Tony Blair;Brit Munkáspárt;Jeremy Corbyn;Labour;

- Az EU-tagság ellen szavazhat a Labour?

A TUC szakszervezeti szövetség éves kongresszusán szólalt fel tegnap a brit Munkáspárt új vezetője. Jeremy Corbyn a szakszervezetek erősítését szorgalmazta. Mint mondta, a konzervatív kormány minden téren kevesebb szabályozást sürget, egyedül a szakszervezeteket akarja megregulázni. 

Az új pártvezér közölte, számos módosítást nyújtanak be Cameronék jóléti reformtervéhez. Corbyn úgy nyilatkozott, nem minden áron fognak az EU-tagság mellett szavazni a népszavazáson, attól teszik függővé, hogy milyen megállapodást köt a tory kormányfő Brüsszellel. Elődje, Ed Miliband egyértelműen a bennmaradás pártján áll, Corbyn azonban inkább euroszkeptikus, s eddig még nem foglalt egyértelműen állást a 2017-ig esedékes referendum ügyében.Corbyn hétfőn este megtartotta első ülését az új árnyékkormánnyal. A előző ellenzéki kabinet tíz tagja nyújtotta be lemondását a radikális baloldali pártvezér megválasztását követően.

A Labour új árnyékminisztereinek több mint a fele nő, de a legfontosabb posztokat férfiak kapták. Az egyik pártvezér-aspiráns, Andy Burnham lett az árnyék-belügyminiszter. Hillary Benn maradt a külügyi tárca élén, s Lord Falconert, Tony Blair egykori igazságügyi miniszterét is megtartotta Corbyn . A nők háttérbe szorítása miatti tiltakozás lecsillapítására bejelentette, hogy az üzleti ügyek tárcavezetője, Angela Eagle lesz az első helyettese, aki a miniszterelnöki kérdések órájában is szerepelhet helyette.

Árnyék-pénzügyminiszterré volt kampányfőnökét, a még nála is radikálisabb John McDonnellt tette meg. Ez a személyi döntés kapta a legtöbb bírálatot. McDonnell a bankok újraállamosítását, a leggazdagabbak megadóztatását szorgalmazza. David Cameron kormányfő és pénzügyminisztere, John Osborne szerint a Corbyn és McDonnell által képviselt irányvonal gazdasági csődbe vinné Nagy-Britanniát. Corbyn a munkáspárti frakcióval tartott első megbeszélésén bejelentette, hogy megválasztása óta már 28 ezer új tag csatlakozott a Munkáspárthoz. Az új pártvezér szerint van esély arra, hogy a Labour győzzön 2020-ban.

Bár az utóbbi hetekben Phenjan valamivel békülékenyebb hangot ütött meg Dél-Koreával szemben, s múlt héten arról is megállapodás született a két ország között, hogy október 20. és 26. között újabb családegyesítési találkozót tartanak, azaz évtizedek múltán ismét találkozhatnak egymással a koreai háború (1950-1953) idején szétszakított családok, elképzelhető, hogy a várt esemény meghiúsul.