BL;labdarúgás;Barcelona;

2015-09-17 00:38:00

Félpályáról kapott gólt a Barca

Nem tudta megnyerni első mérkőzését a címvédő FC Barcelona a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének első fordulójában. Bár a katalánok megszerezték a vezető találatot, a hazai Roma jobbhátvédje, Florenzi csodagólt szerzett: több mint 50 méterről talált a katalánok kapujába. A keddi játéknap a futballisták helyett a bírókról szólt.

A labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének első fordulójában döntetlent játszott a címvédő Barcelona a Romával. A farkasok defenzíven futballoztak a mérkőzés elején, a 21. percben rá is fáztak: Ivan Rakitic egy nagyszerű kiugratásból indulva jobbról adott be közvetlenül a kapu elé, ahol Luis Suárez érkezett, és fél méterről gólt fejelt. Három perccel később majdnem büntetőhöz jutott a Barcelona, miután a gólszerző elé rosszul vetődött a kapus Wojciech Szczesny. Aztán jött a jobbhátvéd Alessandro Florenzi... Majdnem félpályáról emelt kapura (54,5 méterről), a kint álló Marc-André ter Stegen fölött átszállt a labda, így egyenlített a Roma a 31. percben. A második játékrészben Lionel Messiék nagyon intenzíven kezdtek, ráadásul az olaszoknak kapust kellett cserélniük. A katalánoknak ennél is nagyobb pechjük volt: a 61. percben beállt Rafinhát nem sokkal később hordágyon kellett levinni. A 78. percben Messi állt nagyon a góllövéshez, miután jobbról lőve a felső lécet találta el, de a későbbiekben nem változott az eredmény. A szerdai játéknap legnagyobb meglepetését az Arsenal szolgáltatta, mely emberhátrányban futballozva 2-1-re kikapott a Dinamo Zagreb otthonában.

Valencia-Zenit 2-3

Az A csoportban a Real Madrid a Sahtar Donyeck 4-0-s legyőzésével folytatta a bajnokságban elkezdett gólgyártást. Cristiano Ronaldo háromszor volt eredményes, három nap alatt tehát összesen nyolc gólt szerzett. Sok csatár egy teljes szezonban nem képes ennyi gólt lőni. Ezzel ráadásul megelőzte Messit a BL gólszerzőinek örökranglistáján. Hogy most mégsem hozsannázunk a portugál teljesítménye láttán, annak egy apró közjáték az oka. 1-0-s Real Madrid vezetésnél (az első félidőben Benzema volt eredményes az ukrán kapus, Pjatov nagy hibája után), amikor már 10 emberrel játszottak a vendégek Sztyepanenko kiállítása után, Ronaldo a kapura lőtt. Jól láthatóan a horvát Srna hátáról pattant le a labda, de Ronaldo, akinek pontosan látnia kellett az esetet, olyan hevesen követelt büntetőt, hogy a horvát bíró, Ivan Bebek a 11-espontra mutatott. Maga a – mondjuk így – sértett értékesítette is azt. Ronaldo a 63. percben ismét büntetőből volt eredményes, majd a 81. percben Marcelo akciója után harmadízben is betalált (4-0).

Mircea Lucescu, az ukrán csapat román trénere nagyon dühösen nyilatkozott a vereség után. Mint mondta, ha nagycsapattal kerülnek szembe, mindig ez a vége: a játékvezető rendre a hazaiaknak fúj. Szerinte ilyen segítségre nem szorulna rá a Real Madrid. Rafa Benítez, a hazaiak trénerének öröme sem volt teljes Bale sérülése miatt. A walesinek a vádlija alatti izma sérült meg, a következő napokban derül ki, mennyit kell kihagynia. Ronaldo mesterhármasa kapcsán megjegyezte: „Tisztában vagyok azzal, hogy ő a világ legjobb játékosa”. Először nyilatkozott ennyire egyértelműen támadója remek képességeiről. A csoport másik meccsén a Paris Saint-Germain hozta a kötelezőt Zlatan Ibrahimovic egykori csapata, a svéd Malmö ellen. Bár a svéd gólvágó is be akart találni, ez neki nem sikerült, Di Maríának és Cavaninak azonban igen (2-0).

A B csoportban rémálomszerű meccset vívott a Manchester United a holland PSV otthonában. Ez volt az az összecsapás, ahol az eredmény másodlagossá vált. A 24. percben Shaw tört kapura, az eindhoveniek mexikói védője, Moreno azonban brutálisan felrúgta az ifjú angolt. A büntető elmaradt, Moreno még csak sárgát sem kapott. Shaw azonban láthatóan óriási fájdalmakat élt át. Percekig kellett ápolni, végül hordágyon vitték le a pályáról, oxigénmaszkot is kapott. Louis van Gaal, a MU trénere arról számolt be, hogy Shaw sírt, amikor az öltözőbe, majd a kórházba vitték. Itt derült ki: kettős lábszártörést szenvedett. Van Gaal reméli, hogy még ebben a szezonban visszatérhet. A védő a Twitteren mondott köszönetet a szurkolók együttérzéséért. Tegnap megoperálták, s egyelőre az eindhoveni kórházban kell maradnia. Ami a meccset illeti, az első félidő hajrájában Depay remek cselsorozata után szereztek vezetést a vörös ördögök, ám a szünet előtt épp a brutálisan szabálytalankodó Moreno fejesével egyenlített a PSV. A hollandok a győztes gólt szintén egy fejessel, Luciano Narsingh találatával szerezték meg (2-1). Van Gaal nem fogta Shaw sérülésére a vereséget, elismerte: önmagukat verték meg. A német Wolfsburg, úgy tűnt, sima meccsen nyer a moszkvai CSZKA ellen, kivált azután, hogy a 40. percben Daxler találatával megszerezte a vezetést. Ám annyi helyzetet puskáztak el a zöldek, hogy a végén magára húzták ellenfelüket, s örülhettek az 1-0-nak. Leonyid Szluckij, a CSZKA edzője szerint a befejezéseknél sokat hibáztak.

A C csoportban az Atlético Madrid nem követte el azt a hibát, mint a tavalyi BL-kiírásban, nem vereséggel kezdte a csoportkört. A francia Griezmann két góljával 2-0-ra nyert a Galatasaray otthonában. Az eredmény kicsit csalóka, a török bajnokságban eddig szenvedő isztambuliaknál a keddi BL-körben csak egyetlen csapat, a Real Madrid lőtt többször kapura. A másik összecsapáson a Benfica esélyt sem adott a kazah Asztanának: Gaitan és Mitroglu góljával verte 2-0-ra a BL csoportköréig először eljutó közép-ázsiaiakat.

A D csoportban a Sevilla-Mönchengladbach meccs is a vitatható bírói ítéletekről szólt. A cseh Karlovec a második félidő elején 20 perc alatt három büntetőt ítélt az előző szezonbeli Európa-liga győztesének, amelyből kettőt értékesítettek az andalúziaiak Gameiro és Banega révén (Gameiro egyszer hibázott). A német csapat elsősorban az első tizenegyes jogosságát vitatta. A kegyelemdöfést az ukrán Konopljanka adta meg a vendégeknek (3-0). Lucien Favre, a vendégek trénere elismerően beszélt a meccs után a Sevilla támadójáról, Vitolóról. Na nem a labdarúgással kapcsolatos képességeit méltatta, hanem „a világ legjobb színészének” minősítette. „Az első büntetőt nem is értettem. Nem volt az” – tette hozzá.

A keddi játéknap egyik legjobb találkozójának ígérkezett a Manchester City-Juventus találkozó. Az angolok pontveszteség nélkül állnak a Premier League élén, a Juve viszont közelebb áll a kieséshez, mint az újabb bajnoki aranyhoz. Ebből azonban semmi sem köszönt vissza a pályán. Az 57. percben még a City jutott előnyhöz: Kompany ugrott fel fejelni egy szöglet után, ám egyértelműen szabálytalankodott Chiellinivel szemben. Végül az olasz válogatott védőjéről pattant be Buffon kapujába a labda. Nyilvánvalóan érvényteleníteni kellett volna a találatot, amit a meccs után Manuel Pellegrini, a hazaiak trénere is elismert. A Juve azonban nem adta fel. A 70. percben Mandzukic remekül érkezett Pogba labdájára, s a horvát egyenlített. A 81.percben pedig parádés találattal szerezte meg a győztes gólt a 2015-ös BL-finalista Juventus: Morata a szenzációs mozdulattal csavarta be a labdát a manchesteri kapuba. A hazaiak hálóőre, Hart nem tehetett a gólról. A 2-1-es vendégsiker azt is jelenti, hogy a Manchester City folytatja a BL-ben a már hagyományosnak mondható mélyrepülését. Manuel Pellegrini, a gárda trénere szerint jobban játszottak, nem érdemeltek vereséget. Massimiliano Allegri, a Juventus szakvezetője viszont azt emelte ki, hogy a győzelem pozitív energiákat kölcsönöz az együttes számára, s „megváltozhat a csapat mentalitása”.

A nap legszebb gólját szerző Morata elmondta, az eredmény megmutatta, hogy a Juventus továbbra is Európa egyik legjobb csapata. Szerinte a győzelemmel a bajnokságban is megindulnak felfelé a lejtőn: „Minél többet együtt kell játszanunk. Ám ez mostani helyzetünkben természetes is, hiszen nagy változásokon ment át a játékosállomány a nyári átigazolási időszakban” – tette hozzá.