Az elmúlt hónapokban több olyan felvétel készült, amelyen az látszik, hogy a riói szabadtéri vizek rendkívül szennyezettek, tele vannak hulladékokkal, haltetemek borítják a felszínt és a partokat, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) már javasolta a riói szervezőknek a vízminőség vizsgálatát.
Cornel Marculescu, a FINA általános igazgatója azt mondta: az elmúlt hetekben rendezett tesztversenyek szereplői közül eddig senki sem jelzett megbetegedést.
Az lehet, hogy hivatalosan nem jeleztek megbetegedést, de az tény, hogy a tesztversenyen induló sportolókon kívül az edző Storcz Botond, a szövetségi kapitány, és a csapatról forgató stáb egyik kameramanja is heveny gyomorhurutos tünetektől szenvedett, miután Rióba utaztak az olimpiai pályát tesztelni. A Vasbányai Henrik-Mike Róbert páros el sem tudott indulni a tesztversenyen – adta hírül a Bors. Schmidt Gábor, a sportági szövetség főtitkára a lapnak elmondta: megvizsgáltatják a pálya és a csap vizéből vételezett mintákat.
Fotó: Mario Tama/Getty Images News
Fertőzésveszély fenyeget a riói olimpián
Mint arról lapunk is beszámolt: súlyos fertőzéseket kockáztatnak azok a sportolók, akiknek a nyílt vízi versenyhelyszíneken kell indulniuk az olimpián – derül ki az Associated Press (AP) által nyilvánosságra hozott vizsgálatokból. A tesztek szerint egyetlen helyen sem biztonságos úszni, vagy akár csak vízi eszközzel versenyezni, mert a vizekben olyan mennyiségű kórokozót mutattak ki, melyeknek csupán 1,7 milliomod része is vészhelyzetet okozna Kalifornia államban. Ha valaki megbetegszik a víztől, akár kórházi kezelésre is szorulhat, mivel húgyúti, emésztőrendszeri és légúti fertőzéseket okozhatnak a fellelt baktériumok. "Az ennyire szennyezett vízből elég, ha három kávéskanálnyi kerül a szervezetbe, és akkor már 99 százalékos eséllyel megtörténik a fertőzés" - mondta egy szakértő hozzátéve.
A legtöbb helyen a szennyvíz nyitott árkokon át, tisztítatlanul ömlik az öbölbe. A brazil környezetvédelemért felelős helyettes államtitkár szerint mindössze a szennyvíz 34 százalékát tisztítják meg. A siralmas helyzet annak köszönhető, hogy a brazil kormány nem teljesítette az olimpiai pályázatban tett vállalásait, a nyolc ígért szennyvíztisztító telepből csupán egy épült meg.
A sportolókat elkeseríti a helyzet: Ivan Bulaja, az osztrák vitorlázók trénere kifejtette, szerinte nagyon kockázatos a Guanabara-öböl vizébe menni. "Egy olimpiai érem olyan dolog, amiért egész életében dolgozik az ember. Itt tényleg megtörténhet, hogy pár nappal a verseny előtt annyira lebetegszel, hogy nem tudsz rajthoz állni" - mondta a horvát szakember. Más vitorlázók is úgy nyilatkoztak, hogy ennél mocskosabb helyszínt még nem láttak, Nick Thompson reménykedik benne, hogy vízre tudnak szállni, de vannak aggályai: "a vízminőség minket sportolókat nagyban érint, hiszen ha a játékok alatt megbetegszel, akkor game over" - elégedetlenkedett az angol vitorlázó.
Dr. Németh Szabolcs tengerbiológus lapunknak akkor elmondta, extrém szennyvízbefolyás esetén valóban előfordulhat, hogy csekély mennyiségű víztől is megbetegszünk. "Főleg egy európai gyomor, egy európai immunrendszer, amely nincs hozzászokva a helyi kórokozókhoz. Azok, akik 10-20 éve ott élnek, hozzászoktak a baktériumokhoz, így ők immunissá válhattak rájuk" - magyarázta a szakember.