Ukrajna;Szaniszló Ferenc;Petro Porosenko;Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács;

2015-09-18 07:40:00

Újságírókat tiltottak ki Ukrajnából

Aláírta Petro Porosenko ukrán elnök azt a rendeletet, amely 400 magányszeméllyel és 90 jogi személlyel szemben irányoz elő szankciókat. A döntést szeptember 2-án hozta meg az Olekszandr Turcsinov (a parlament korábbi elnöke és a Majdan után Ukrajna ügyvezető elnöke) által vezetett Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács. A listán eredetileg a BBC három újságírója is szerepelt, ám később Porosenko elnök közölte, továbbra is szabadon végezhetik munkájukat az országban.

A büntetőintézkedéseket Kijev válaszul szánta arra, hogy a donyecki illetve a luhanszki szakadár „népköztársaságok” megerősítették már korábban jelzett szándékukat, miszerint önálló helyhatósági választásokat rendeznek az általuk felügyelt területen, illetve kiterjesztette a korábban elrendelt büntetőintézkedéseket “az Oroszország és más, a Krím elfoglalásával és a Donyec-medencei agresszióval összefüggésben hozható országok” magányszemélyei és jogi személyei ellen.

A tiltólistára eredetileg felkerültek között volt a BBC brit közszolgálati tévé három oroszországi tudósítója mellett, a német Die Zeit újság, valamint több spanyol és izraeli médiaorgánum munkatársai. A listára magyar részről Széles Gábor üzletember mint az Echo Televízió tulajdonosa, Szaniszló Ferenc, a tévé műsorvezetője, Gyöngyösi Márton jobbikos politikus és Szaniszló Adrienn, a Jobbik frakciójának külügyi munkatársa is felkerült.

A listára felkerült személyek egy évig nem léphetnek be Ukrajna területére. A BBC külpolitikai szerkesztője, Andrew Roy a média szabadságát ért szégyenteljes támadásnak nevezte a kijevi döntést. Ezek a szankciók teljességgel elfogadhatatlanok, mondta. Porosenko tegnap fogadta az Egyesült Királyság Kijevbe akkreditált nagykövetét, s a találkozót követően felfüggesztette az elnök a BBC újságíróinak kitiltásáról szóló határozatot.

Tény, hogy az utóbbi időben a nyugati médiában „árnyalódott” a kelet-ukrajnai konfliktus, megjelentek olyan tudósítások, amelyek az ukrán fegyveres erők, az önkéntes alakulatok túlkapásairól, helyenként háborús bűnöknek számító bűncselekményeiről számoltak be. De mindenekelőtt az kapott nagyobb nyugati sajtóvisszhangot, hogy nyíltan náci szimbólumokat viselő, neonáci eszméket valló csoportok harcoltak az úgynevezett terrorellenes hadműveletben az ukrán oldalon.