Az indulatok már tegnap magasra csaptak a törvényhozásban, amikor egy bizottságban szavaztak a kormányzó Liberális Demokrata Párt által kezdeményezett módosításokról. Meglehetősen szokatlan jeleneteket lehetett látni az általában hűvösen udvarias és gyakorlatiasan precíz munkájáról ismert japán törvényhozás épületében. Az éjszakába nyúló vita során nemcsak heves szócsatákat vívtak (ez azért a tokiói parlamentben sem ritkaság), hanem a folyosón szabályos dulakodás tört ki, az ellenzékiek megpróbálták elállni az utat az ülésterem előtt, hogy megakadályozzák a kormánypárti honatyákat szavazatuk leadásában.
Ez hónapok óta a legnagyobb ellentéteket kiváltó ügy a Felkelő Nap országában: az ország védelmi alapelveinek – s így voltaképp a híres békealkotmánynak – megváltoztatása a tét. Mivel a kormányzó koalíciónak mindkét házban többsége van, az ellenzéknek nem sok eszköze maradt.
Az Abe Sinzo miniszterelnök által pártolt reform nagyobb „rugalmasságot” biztosítana a japán önvédelmi erők (ez a hadsereg hivatalos elnevezése) bevetése terén, lehetővé téve például a résztvételt az ország szövetségeseivel közös hadgyakorlatokon. Szakértők szerint a reform mögött az ország katonai doktrinájának lassú és óvatos módosításának szándéka húzódik meg, melynek magyarázata többek közt a Kína irányából – elsősorban a vitatott hovatartozású szigetek kapcsán - érzékelt növekvő fenyegetés.
A törvény szenvedélyes vitákat váltott ki a parlament falain kívül is, tömegtüntetések során tiltakoztak a második világháború után elfogadott békealkotmányt veszélyben érző tízezrek. Csütörtökön a parlamentben folyó üléssel párhuzamosan 13 ezren demonstráltak Tokió szívében.