Ahhoz képest, hogy az utolsó felmérések szerint fej-fej melletti eredmény jósoltak a januári választáson győztes Sziriza és a konzervatív Új Demokrácia között, Alekszisz Ciprasz pártja legalább 4 százalékkal előzte meg az ND-t. A Sziriza 34-35 százalékot szerzett, az Új Demokrácia csak 29-30 százalékot. Vangelosz Meimarakisz, a konzervatívok elnöke gratulált Ciprasznak választási győzelméhez. Ami a többi pártot illeti, a neonáci Arany Hajnal több mint 7 százalékot kapott.
Negyedik helyen végeztek a szocialisták 6,5-7, ötödiken a kommunisták 5,5-6 százalékkal. A szociáldemokrata To Potamira esett a voksok 3,5-4 százaléka. Bekerült a parlamentbe a Sziriza eddigi koalíciós partnere, a Független Görögök és a populista Centrista Unió. Várhatóan nem kerül viszont a törvényhozásba a Szirizából kilépett képviselők által alapított Népi Egység. Az első eredmények közzététele után a Sziriza azt ígérte, három napon belül megalakítja az új kabinetet.
A legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha az eddigi koalíciós partner ANEL mellett a populista Centrista Unió kerülne a kabinetbe. Ez megint instabil kormányt vetítene előre, s nagy lenne az idő előtti voksolás esélye már csak azért is, mert teljesen kiszámíthatatlan lenne a Centrista Unió képviselőinek viselkedése egy népszerűtlen szavazás esetén. Ha Ciprasz nemcsak politikai érdekeire, hanem a jövőre is gondol, a szocialista PASZOK-kal és a szociáldemokrata To Potamival lépne koalícióra. Csakhogy hírek szerint a szocialisták az Új Demokrácia részvételét is támogatnák egy következő kabinetben.
Ciprasz pártja tegnap azonban mereven elzárkózott attól, hogy szövetséget kössön az ND-vel. A legvalószínűbb forgatókönyv mindent figyelembe véve a Sziriza-ANEL koalíció folytatása. Ez az Európai Unió számára is elfogadható, hiszen Ciprasz kormánya – beleértve a Független Görögöket is – hitet tett a hitelmegállapodás mellett. Ciprasznak ez volt a harmadik győzelme 2015-ben: két választást és egy referendumot nyert meg. A választási részvétel minden korábbinál alacsonyabb, 60 százalék körüli volt. Sokan egyértelmű üzenetet küldtek a pártoknak: elegük van a sorozatos idő előtti választásokból, s már nem hisznek az ígéreteknek.
A munkanélküliek 16,6 százaléka a neonáci Arany Hajnalra szavazott a közvéleémnykutatók szerint. A szélsőbaloldali, Szirizából kilépett képviselők által létrehozott Népi Egység 15,8 százalékot kapott tőlük, a kommunisták pedig 14,8 százalékot kapott az állás nélkül maradtaktól.