hitelminősítők;bóvli;

- Bóvlisors

Legalább egy piros pöttyöt szeretett volna a kormány, de azt sem kapta meg. Pedig már nagyon udvarol a gazdaságpolitikájáról, a teljesítményéről és persze az elért számokról ítéletet mondó nemzetközi hitelminősítőknek. Már csak az hiányzik a "gyűjteményéből", hogy a három nagy közül valamelyik kimondja: befektetőknek is ajánlhatók a magyar államadósságot megtestesítő papírok. De nem mondják. Vagy hallgatnak, vagy - a kormány szerint - jobban tennék ha hallgatnának.

Három éve megy a huzavona arról, jól teljesít-e a kormány, vagy vannak kifogásolható elemei a működésének. A plakátok szerint tudjuk, nemcsak jól, hanem jobban is teljesít. De hát ez a propaganda, ami a közmédiából és még százféle módon - a napokban például egy újabb brossurában -, lopakodik be a lakásunkba, és akarva-akaratlanul a tudatunkba.

A tények eszerint másról árulkodnak. Legutóbb pénteken megmérettünk és könnyűnek találtattunk a Standard&Poor's hitelminősítő értékelése szerint. November 23-án lesz három éve, hogy bóvliba vágta Magyarországot ez az intézet, volt is nagy felháborodás a kormányban. Azóta a kilátások javultak, de a befektetői kategória "lécét" nem sikerül átugrani. Miért is? Minden pozitív változás ellenére megmaradt néhány neuralgikus tétel a gazdaságban, amit csak görget maga előtt a kormány, de nem tud érdemben javítani rajta. Ilyen az államadósság, ami évente egy alkalommal - nyugodtan mondhatjuk mesterségesen - egy napra a kívánt szint alá kerül, és másnap már mintha mi sem történt volna. Amikor mégis sikerülne lefaragni belőle, a kormány megint vesz valamit, bankot, gázszolgáltatót, amivel újra pirosba viszi a mutatót. De gond van a növekedéssel is, az is baj, hogy csak az uniós pénzek javítanak a beruházásokon, de nem vet ránk jó fényt, hogy a régiós társak is szinte minden téren sorra beelőznek. A kiszámítható gazdaságpolitika pedig már több éve hiánycikk.

A félévenként ismétlődő vizsgálódások mondhatni eddig ugyanarra az eredményre jutottak: baj van a kormány hozzáállásával, amit csak fokoz, ha a nemzetközi téren is "helyzet van". Most akkor a magyar reformok működnek?