Orbán Viktor;média;HírTV;Simicska Lajos;

2015-09-23 07:03:00

Tényleg harckészültségben van a Hír Tv?

"Szeretnénk lebontani azt a gettót, melyet az előző vezetőség épített a csatorna köré" - hangzott el a HírTv arculatváltásának alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A vezetőség a megújulástól a csatorna nézőtáborának bővülését várja - karácsonyra megdupláznák a nézettséget. A váltás oka az is lehet, hogy a HírTv készül arra az eshetőségre, hogy új konkurenciát kap, amennyiben Andy Vajna megvásárolja a Tv2-t. Mint ismert február óta fagyos a viszony Orbán Viktor és Simicska Lajos között. Ez pedig nagy érvágás a kormánynak, hiszen a vállalkozó médiabirodalma hosszú éveken át volt a Fidesz legfőbb kommunikációs csatornája. Állítólag a kormányfő őszig adott haladékot Vajnának és Habony Árpádnak arra, hogy felépítsék az új kormánypárti médiabirodalmat. A kormánybiztos mint látjuk nem tétlenkedik, és a tanácsadó médiaholdingja is beindította internetes portálját és ingyenes lapját.

"Szeretnénk lebontani azt a gettót, melyet az előző vezetőség épített a csatorna köré" – mondta Tarr Péter a Hír Tv új arculatát bemutató tegnapi sajtótájékoztatón. A február óta tervezett arculatváltás legfőbb célja az, hogy bővítsék a csatorna nézőtáborát, és fiatalabb generációk felé is nyissanak. A csatorna tartalomért felelős vezérigazgató-helyettese elmondta, nem az M1-hez vagy az ATV-hez hasonlítják magukat, a 18 év feletti korosztály a célcsoportjuk, és az a céljuk, hogy karácsonyra megduplázzák napi közönségarányukat. Ennek érdekében megújult a csatorna műsorstruktúrája is, és több szakembert „átcsábítottak” a közmédiából: többek közt Szöllősi Györgyi, Reisz András és Veiszer Alinda is a Hír Tv-hez igazolt – emellett több szerkesztőt is átvettek az MTVA-tól. Szöllősi Györgyi elmondta, garanciát kapott arra, hogy szabadon kérdezhet, de így is több hónapig gondolkodott, míg igent mondott. A vezetés szerint az új Hír TV szabad és objektív lesz, olyan csatorna, amelyhez „a gondolkodni is képes konzervatív tévézők" ragaszkodnak. Mivel az állami reklámpénzekre már nem számítanak, a Hír Tv-nek ezután részben a piacról kell megélnie, így hamarosan elkezdi közölni nézettségi adatait: de láthatóan már több a napi fogyasztási cikk-reklám, mint korábban. Tarr figyelemre méltónak nevezte, hogy az utóbbi időben többször előfordult, hogy híradójukat többen nézték, mint az M1 vagy a Duna Tv hírműsorait.

A csatorna vezetősége hangsúlyozta, hogy a februári „G-nap” óta ugyan „kirúgták őket a NER-ből”, de a kormánynak nem sikerült ellehetetlenítenie a Hír Tv-t, pedig sokáig próbálkoztak vele. Korábban Simicska Lajos is elmondta, médiabirodalmát folyamatos támadások érik: "zsarolással, emberek elvitelével fenyegetnek, hívogatják az embereket. De nem vagyok ezen meglepődve, ezt vártam tőlük"- fejtette ki a nagyvállalkozó a Klubrádióban hozzátéve, hogy személyesen még nem érték támadások, de "mindenkinek így a legjobb".

A Hír Tv arculatváltása talán azért is lehetett sürgős, mivel ha Andy Vajnának sikerül megszereznie a Tv2-t, akkor új konkurenciát kaphat a csatorna. Az ügy végére hamarosan pont kerülhet, a kormánybiztos állítólag egyre közelebb kerül a megegyezéshez, ám a helyzet nem ilyen egyszerű. Korábban Vajna cége, a Magyar Broadcasting Co. Kft. szándéknyilatkozatot fogalmazott meg a csatornát üzemeltető cég felvásárlására és állítólag már a hitelt is elkezdték intézni, ám az egyik tulajdonos, Yvonne Dederick továbbra is résztulajdonos akar maradni, Simon Zsolt - a másik tulajdonos - viszont eladna mindent, de kizárólag piaci áron - Vajna pedig ennyit nem fizetne. Mint ismert, Simon és Dederick hitelre vette meg a Tv2-t a német Pro7Sat1-től (P7S1) - amennyiben nem tudnák visszafizetni a kölcsönt, a Tv2 visszaszállhat a németekre. A törlesztés nehézkesen mehet, mivel a Tv2 bevételei az utóbbi időben jelentősen csökkentek a reklámadó és más kormányintézkedések miatt. Például a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött megállapodásuk értelmében januártól már szedhetnének terjesztési díjat a szolgáltatóktól, de a kormány tavalyi rendelete ezt megakadályozta. A kormányzati körök, így Vajna vételi szándékának komolyságát az is igazolhatja, hogy látványosan visszavágták az állami hirdetéseket, az első félévben negyedannyi reklám volt a Tv2-csoport csatornáin, mint tavaly ilyenkor.

Korábban felröppentek olyan hírek is, hogy Simicska Lajos beleegyezése is kellhet a tulajdonosváltáshoz, mivel jelenleg ő fizeti a törlesztés egy részét, ám a 444 szerint lehet, hogy Simicskának már nem érte meg százmilliókat önteni egy olyan üzletbe, amit később sem lehet nyereségesen működtetni, így beadta a derekát. A portál információi szerint a kormánybiztos tavaly óta többször is tárgyalt a P7S1-el arról, hogy mennyiért vásárolhatná ki Simonék hitelét, ám sokallta még a nyomott árat is. Ugyanakkor a 444 piaci forrásai szerint októberben pont kerül a történet végére: "akkor fogjuk biztosan tudni, hogy Vajnáé a tévé, amikor a csatornának 6-8 milliárdos bevételt jelentő kábeldíjról szóló rendeletet módosítják".

Orbánék azért bízhatták Habony Árpád helyett Andy Vajnára az "ellen-HírTv" kiépítését, mivel a titokzatos tanácsadóval ellentétben Vajnának vannak erre "legális százmilliói" - állították a Heti Válasz forrásai, hozzátéve, hogy ez később beépülhet Habony Modern Media Groupjába. A Fidesznek azért kell a Tv2, mivel a kormánykritikussá vált Hír Tv helyett olyan adóra van szüksége, amely amellett, hogy közvetíti a kormány üzeneteit, még nézett is, hiszen csak így indulhat eséllyel a többmilliárdos állami hirdetésekre kiírt közbeszerzéseken. Korábban arról is lehetett hallani, hogy a filmügyi kormánybiztos inkább saját csatornát indít Info TV néven, ám az Index szerint ez csupán taktikai húzás volt Vajna részéről, aki így akarhatott nyomást gyakorolni Simonékra. Ezt támaszthatja alá az is, hogy a csatorna próbafelvételei a Mafilm egyik Róna utcai stúdiójában zajlottak, ugyanott, ahol a Tv2 központja is van. Emellett a koncepció kialakítását és az előkészületeket az a György Bence felügyelte, aki idén állt fel a Tv2 hír- és programigazgatói székéből.

Vajna a rádiópiacon is megvetné a lábát a Radio Plus Kft.-jével, amely az Info Rádió vagy az egykori Roxy Rádió sávjára pályázna a fővárosi körzeti frekvencián - és lenne konkurenciája Simicska Music FM-jének. A Heti Válasz szerint a Radio Plus akár ingyen is megkaphatja a sávok valamelyikét, ehhez csak annyit kell vállalnia, hogy a műsoridő felében magyar könnyűzenét sugároz.

Milliárdokat bukott Simicska médiabirodalma
A nagyvállalkozó médiabirodalma sokat bukott azon, hogy Simicska nyíltan nekiment Orbán Viktornak, ugyanis a hetekben kiderült, hogy mintegy 77 százalékkal kevesebb állami reklámpénz áramlott az orgánumokhoz az idei év első hét hónapjában, mint tavaly ilyenkor - írta a Világgazdaság. A Magyar Nemzet 75 százalékkal kevesebb, alig 150 millió forint állami reklámhoz jutott ebben az évben. Harmadával csökkent a Metropolban megjelent állami hirdetések összege, hasonló mértékű a visszaesés a Heti Válasznál is. 2014-ben a Magyar Nemzet és a Heti Válasz teljes reklámbevételéből 52, illetve 49 százalék volt az állami hirdetések aránya, az idén a Magyar Nemzetnél 27, a Heti Válasznál pedig 23 százalék ez az arány, a Metropolnál pedig 35-ről 19 százalékra esett vissza ez a mutató. A vállalkozó érdekeltségébe tartozó Class FM-nél 85 százalékos, a Music FM-nél pedig 77 százalékos volt a visszaesés. Simicska Lajos közterületi reklámcége, a Pulimont Kft. az idén 570 milliónyi állami megrendelést kapott a tavalyi 2,7 milliárd forinthoz képest. A szintén hozzá tartozó Euro AWK Kft. pedig 92 százalékos állami bevételcsökkenést szenvedett el.

Az Orbán-Simicska háború alaposan átrajzolta a hazai médiapiacot, hiszen az egykori pártpénztárnok médiabirodalma éveken át a Fidesz fő kommunikációs csatornájaként működött. A konfliktus kiéleződésének több oka is lehetett, ám az utolsó csepp a pohárban a Simicska cégeit is sújtó reklámadó lehetett. Miután a vállalkozó február 6-án melegebb éghajlatra küldte egykori barátját, a Simicska birodalom vezetői döntéshelyzetbe kerültek: például a Nemzetet és Hír TV-t egyszerre vezető Liszkay Gábor, helyettese Csermely Péter és Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője is otthagyta Simicskát. Azóta több vezető Fideszes politikus is megtagadta, hogy a vállalkozó orgánumainak nyilatkozzon, illetve állami hírdetések sem igen futnak azokon.

A kormány a Magyar Nemzet "pótlását" részben megoldotta, hiszen Liszkay áprilisban megvette a Napi Gazdaságot kiadó kft.-t a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-től, a lap főszerkesztőjének Csermelyt nevezte ki. Azzal, hogy egy pillanat alatt elhagyta Simicskát, Liszkay bizonyította lojalitását Orbánnak, aki pedig bízik újságírói képességeiben. A lap szeptember óta már Magyar Idők néven fut, ám az eladási statisztikáiról nem sokat tudni. A kiadó a hirdetési piacon korábban azt kommunikálta, hogy a még Napi Gazdaság néven futó újság 15 ezer példányban fogy és 30 ezer emberhez jut el naponta, de ez elég távol áll a valóságtól: a Kreatív tavalyi és a Magyar Narancs friss adatai szerint az újságból nagyjából 3-4000 példány fogy, és a médiapiacot ismerők is azt mondják: ennél maximum egy-két ezerrel értékesíthetnek többet belőle - írta a 444 korábban. A kormány egy hetilapot is indítana: korábban a Népszabadság írta meg, hogy Schmidt Mária médiacége, a Médiaháló Kft. megvásárolná a Simicska és Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozó Heti Választ. Értesüléseink szerint pár hónapja valóban megkeresték a Simicska-birodalom tulajdonosi körét, de az oligarcha leszögezte: nem hagyja magát, nem ad el semmit, az érdekeltségébe tartozó médiumokat hosszú távon kívánja fenntartani. Forrásunk hozzátette, szerinte Orbánéknak "esélyük sincs" egy Válasz-kaliberű lap megszerzésére, így máshogy kell beindítaniuk a kormánypárti hetilapot.

A Fidesz az internetes médiában is erőteljesen mozgolódik, hiszen állítólag Habony és Vajna őszig kapott haladékot az új kormánypárti média kiépítésére. A napokban elindult a Habony-féle jobboldali médiaholding, a Modern Media Group (MMG) 888.hu nevű új internetes újságja - az MMG adja ki a csődbe ment Helyi Téma helyett indult Lokál című ingyenes lapot is. Az "ellen-444" főszerkesztő-hírigazgatója G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány kuratóriumának tagja, és stratégiai igazgatója. A Simicska médiabirodalmának pótlására létrehozott MMG másik tulajdonosa egyébként az a Győri Tibor, aki korábban a Miniszterelnökség jogi ügyekért felelős államtitkára is volt, emellett a minisztériumoknak is dolgozó Nézőpont Csoport Zrt. tulajdonosa.

Simicska 2017-ben csapna le
A Népszava értesülései szerint, bár sokan azt várják, hogy Simicska Lajos ismét keményebben megszólal Orbán Viktorról - hiszen az nyilvánvaló, hogy nem enyhült a viszonya a miniszterelnökkel -, az üzletember a menekültügy közepette nem akar támadást indítani. Információink szerint egy évvel a választások előtt, 2017-ben Simicska oldaláról viszont már kiéleződhet a konfliktus. Az Orbán-Simicska viszonyra rálátó elemzők úgy vélik, Orbánra leginkább a tisztázatlan korrupciós ügyek lehetnek veszélyesek. Számos olyan személy van ugyanis a kormányzat környékén, akinek meglehetősen nehezen magyarázható korrupciógyanús ügyei vannak, és amelyekről a kormányfőnek tudomása kell, hogy legyen - ezekről pedig Simicska is tudhat. Az Index pár napja kérdezte a vállalkozót, hogy valóban vége-e a háborúskodásnak és a kibékülés útjára léptek-e a kormányfővel, mire Simicska visszakérdezett: "ki az az Orbán Viktor?". A vállalkozó akkor is odaszúrt a kormánynak, mikor megtudta, hogy a Munkaügyi Bíróság felfüggesztette a Közbeszerzési Döntőbizottság korábbi határozatát, és visszaengedte a Közgép Zrt.-t a közbeszerzési piacra: "ha Magyarországon tényleg jogállam van, tartsa magát mindenki a jogi keretekhez, mert ha egyszer kikerülnek a hatalomból, az ügyeiket számon fogják rajtuk kérni. Aki megpróbál átlépni a jogszabályokon, és ezt én most számos esetben megtapasztaltam, azoknak el fog jönni az igazság pillanata, és börtönben fognak megrohadni".