zarándoklat;tragédia;

Hívők imádkoznak a muzulmán világ áldozati ünnepét, az íd al-adhát megkezdő reggeli imán a kairói Amar Ibn al-Ász mecset előtt 2

- Tragédia! Több százan haltak meg a mekkai zarándoklaton

A mekkai zarándoklat alatt csütörtökön történt tülekedés halálos áldozatainak száma 717-ra emelkedett az al-Arabíja hírtelevízió jelentése szerint.

A muszlim szent várostól, Mekkától néhány kilométerre keletre fekvő Minában történt balesetnek a halálos áldozatok mellett 805 sérültje van. A mostani számít az évente tartott zarándoklat alatt eddig történt egyik legnagyobb tragédiának. 

Körülbelül kétmillió zarándok érkezett az elmúlt napokban a világ minden tájáról Mekkába, és onnan százezrek indultak útnak kedden a várostól öt kilométerre keletre fekvő Mina felé, hogy megkezdjék a hagyományos éves muzulmán zarándoklatot, a haddzsot.

A katasztrófát az okozta, hogy a zarándokok egymást taposva pánikszerűen menekülni kezdtek. Egyelőre nem tudni, hogy mitől riadt meg a tömeg. Sajtójelentések szerint akkor történt a tragédia, amikor a zarándokok az Arafát-hegyről arra a helyre tartottak, ahol az "ördög megkövezésének" rítusával folytatják a haddzsot.

A tülekedés a 204-es utcán alakult ki, amely a Minán át a Dzsamarát-hídra, a kövezés helyszínére vezető két főútvonal egyike. Csütörtökön kezdődött az iszlám áldozati ünnep, az íd al-adha, amely a hasonló tömegbalesetek szempontjából a zarándoklat egyik legveszélyesebb napjának számít, mivel rengeteg hívő egyazon helyen, egyszerre vágja le áldozati állatát.

A Mekka című újság főszerkesztője egy televíziós interjúban a zarándokokra hárította a felelőséget, arra a kérdésre válaszolva, hogy a helyszíneket biztosító 100 ezer rendőr miért nem volt képes a tragédiát megakadályozni. Mádzsid al-Mufaddali szerint a bajt az okozta, hogy "egyes zarándokok az ördög megkövezésére kijelölt időpontokon kívül akartak feljutni a Dzsamarát-hídra".

Az arab sajtóban terjedő helyszíni felvételeken földön fekvő sebesültek láthatóak, akiken az odaérkező mentősök és a polgári védelem munkatársai próbálnak segíteni. A híradások szerint mintegy négyezer főt küldtek a helyszínre a mentéshez.

Az al-Arabíja a sebesülteket kezelő négy kórház egyikében több érintettet megszólaltatott, akik elmondása szerint a csodával határos módon menekültek meg a haláltól. Egy elhaló hangon nyilatkozó egyiptomi férfi megragadta az alkalmat, hogy a hírtelevízió közvetítésén keresztül tudassa hozzátartozóival, hogy életben van.

Mekka az iszlám legszentebb városa, a vallásalapító Mohamed próféta időszámításunk szerint 570-körüli születésének helyszíne. A hívők a világ minden táján Mekka irányába fordulva imádkoznak. A városközpontban álló nagymecsetben áll a Kába-kő, amely a vallás szerint azt a helyet jelzi, ahol isten vizet fakasztott a sivatagból, hogy megmentse Ábrahám és Hagar fiát, Ismáelt a szomjhaláltól. A zarándoklat egyik fontos részét alkotja a Kába-kő körbejárása.

Évente több millió zarándok érkezik Mekkába, a legtöbben az országon kívülről. A csütörtökihez hasonló balesetek nem mennek ritkaságszámba, az eddigi legnagyobb tragédia 1990-ben történt, akkor egy alagútban kitört pánik következtében több mint 1400 ember vesztette életét.

A városba érkező tömegek növekedése miatt kibővítik a nagymecsetet és környékét. A legutóbbi baleset éppen az építkezéssel hozható összefüggésbe, szeptember 11-én ugyanis a nagymecsetre zuhant egy hatalmas daru, több mint száz ember halálát okozva. A balesetnek közel négyszáz sebesültje volt.

Meg kell teremteni a menekültek tagállamok közötti méltányos elosztására szolgáló állandó rendszert az Európai Unióban - mondta Angela Merkel csütörtökön Berlinben a törvényhozás alsóházában (Bundestag). A kancellár azt is elmondta, hogy a menekültválság megoldásához együttműködésre van szükség az Egyesült Államokkal, Oroszországgal és a Közel-Kelettel is.