elszámoltatás;Budai Gyula;

2015-09-26 07:03:00

Kudarcos lett az elszámoltatás

Az elszámoltatásról szóló kormányzati honlap bő három éve frissült utoljára, vagyis a számonkérő szándék láthatóan végleg elmúlt. Az akkori szóhasználattal „elmúltnyolcév” vélt visszaéléseinek kivizsgálása igen csekély eredményt hozott. Másfél ezernyi vizsgálatból 7 jutott el vádemelésig, de zömében ezek az ügyek sem zárultak le jogerősen. Volt viszont rengeteg politikai jellegű meghurcoltatás, érdemi rehabilitáció nélkül. A kudarcos esetekről írunk a teljesség teljesíthetetlen igénye nélkül.

Bár három – Orbán Viktor által felkért, és felbiztatott - kormányzati prominens is sok energiát fektetett az úgynevezett elszámoltatásba a 2010-es kormányváltás után, Budai Gyula lett emblematikus figurája a múlt kriminalizálásának. Nem is csoda, hiszen az egykori katonai ügyész volt az, aki bulldog módjára igyekezett cincálni a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok vélt vagy valós ügyeit. Tőle függetlenül is folytak azonban eljárások, melyek közül a legtöbb még mindig nem ért véget. Sok esetben viszont teljes felmentéssel vagy már előbb, vádemelés nélkül, megszüntetéssel zárultak az eljárások.

Terjedelmünk nem teszi lehetővé, hogy mind az 1442 „gyanús” esetet felidézzük, de a legjelentősebbeket igyekszünk bemutatni. Ráadásul az igazságszolgáltatás berkein belül szinte követhetetlen, hogy az egyes eljárások éppen hol tartanak vagy folynak-e még egyáltalán. Az viszont kimondható: az elszámoltatási szándék teljes kudarcba fulladt.

Malév

Budai Gyula már a hivatala első heteiben hatalmas energiával vetette magát a Malév ügyeire, különös tekintettel „a korábbi pénzügyminiszterek felelősségére”. Öt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a nyomozó főügyészségen. Ezek között volt a légitársaság privatizációja, viszontgarancia-szerződése, a Malév Vagyonkezelő Kft. ügye, a Malév visszaállamosítása és a Malév Ground Holding Zrt. catering szerződése. A Malév privatizációjával kapcsolatban Budai különösen jelentős kárt okozó csalás és különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt fordult az ügyészséghez. A magyar államot szerinte 68 millió euró kár érte az eladással. Mire azonban kiderülhetett volna a vádak alaptalansága, az Orbán-kormány csődbe vitte a nemzeti légitársaságot, ami meg is szűnt.

Molnár Gyula és Lakos Imre

A vád szerint 2006-ban Újbuda szocialista polgármestere és Lakos Imre szabad demokrata alpolgármester egy több száz milliós önkormányzati ingatlant pályáztatás nélkül, hivatali hatalmával visszaélve átjátszott egy magáncégnek. Molnárt először felmentette a bíróság, másodfokon nyolc hónap letöltendő börtönre ítélte, Lakost pedig hat hónap felfüggesztettre. 2014-ben végül a harmadfokon eljáró Kúria jogerősen is felmentette a két politikust a hivatali visszaélés vádja alól. Különös, hogy az ügyészség szerint Molnár törvényt akart ugyan sérteni, és csak véletlenül járt el jogszerűen. Ezután azzal vádolták meg Molnárt, hogy 50 millió forintot utaltatott át az általa elnökölt Újbuda Torna Clubnak még polgármesterként.

Gyurcsány Ferenc, és Sukoró

Hosszú nyomozás, és erőteljes politikai nyomás ellenére sem sikerült vádat emelni Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen a sukorói telekcsere ügyében. „Bár a hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja Gyurcsány Ferenc vonatkozásában fennállt, nem lehetett egyértelműen bizonyítani a volt miniszterelnök szerepét a cseréről hozott döntésben, mint ahogy az eljárásának a célját sem" – írta az indokolásban az ügyészség. Gyurcsányt egyébként Schiffer András LMP-s politikus jelentette fel. Az ügyben viszont többek között Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatója, Császy Zsolt, volt értékesítési igazgató, és Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára ellen vádat emeltek. Az ítélethirdetés szeptember végén várható.

Ezzel kapcsolatban jogerősen felmentette Joav Blum izraeli-magyar üzletembert is a közokirat-hamisítás vádja alól a Székesfehérvári Törvényszék is. A Sukoróra tervezett King's City-projekttel kapcsolatos telekcsere ügyében ismertté vált Blumot azzal vádolták, hogy közokirat-hamisítást követett el, amikor 2008-ban csak névlegesen létesített lakóhelyet Sukorón, azaz az általa megvásárolt ingatlant nem akarta életvitelszerűen használni, és nem is élt ott.

Filozófusok

Bűncselekmény hiányában a rendőrség megszüntette az összes, az úgynevezett „filozófusüggyel” kapcsolatos gazdasági jellegű nyomozást 2012-ben. Amint azt a Népszava megírta: Budai Gyula kormánybiztos az előző év elején közölte, hat, összesen csaknem 500 millió forint összegű pályázatot vizsgált. Ezek közül kettőnél állapította meg, hogy nem történtek jogszabálysértések, négynél viszont ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, mert úgy találta, hogy több olyan külsős cég volt, amelyekhez „kiszervezték” a filozófiai tárgyú pályázatok megvalósítását, pedig – mint mondta – a filozófusok „munkaköri leírásához tartozott”, hogy részt vegyenek ezekben a projektekben. Kiderült: a gyanú megalapozatlan.

Hagyó Miklós, Nokiás doboz nélkül

A szocialista kormányok korrupciós ügyeinek egyik központi alakjaként Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettest állította be a fideszes kormányzat kommunikációja. A vádirat szerint Hagyó Miklós bűnszervezetet vezetett a városházán 2007. januárjától 2008. augusztusáig és 1,49 milliárd forintot meghaladó vagyoni kárt okozott a BKV-nak. Ezért folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezeléssel, vesztegetéssel, hivatali visszaéléssel, és zsarolás bűntettével is megvádolták.

A hírhedtté vált nokiás dobozos pénzátadásról vallomást tevő Balogh Zsolt negyedrendű vádlott visszavonta a Hagyóra tett terhelő vallomását, ezzel alapjaiban roppantotta meg a vádat. Részlet a vallomásból: "a szembesítésen tett vallomásomat nem tartom fent. Ezt csak azért tettem, amiért a nyomozati vallomásomat is, hogy ne tartóztassanak le, mint a többieket. Úgy éreztem, hogy csak akkor maradhatok szabadlábon, hogyha súlyosan terhelő dolgokat mondok Hagyó Miklósra. Kifejezetten ennek az alátámasztására állítottam a szembesítés során 14-szer, hogy félek és tartok Hagyó Miklóstól és tagadtam meg a választ Hagyó Miklós védőjének a kérdéseire. Tisztelt Törvényszék, semmilyen bűncselekményt nem követtem el, Hagyó Miklós semmilyen törvénytelenségre nem utasított, neki semmilyen pénzt nem adtam át, nagyon sajnálom és elnézést kérek Hagyó Miklóstól, amiért az adott helyzetben ennek az állítására kényszerültem."

Hagyó kilenc hónapot töltött előzetes letartóztatásban, ez idő alatt a börtönben elkövetett magánokirat-hamisítással is megvádolták. Ebben az ügyben már jogerősen felmentették.

Akiket elítéltek
"Hoztam évekkel ezelőtt egy (jó, vagy rossz) döntést, csatlakoztam egy politikai párthoz, ennek iszom a levét most is. Perbe fogtak, nem jogerősen elítéltek, mindezt azért, mert nyíltan felvállaltam politikai irányultságomat" - így reagált Facebook oldalán az ellene meghozott első fokú ítéletre Vári Gyula volt vadászpilóta, egykori MSZP-s országgyűlési képviselő.
Hűtlen kezelés miatt első fokon felfüggesztett börtönbüntetésre és egymillió forint pénzbüntetésre ítélt a bíróság két volt MSZP-s országgyűlési képviselőt. Kárpáti Zsuzsanna, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet korábbi főigazgatója 1 év 10 hónap, Vári Gyula volt vadászpilóta pedig 1 év 6 hónap börtönbüntetést kapott, egyaránt három év próbaidőre felfüggesztve. Az ítélet szerint fiktív megbízási szerződésekkel mintegy nyolcmillió forinttal károsították meg az államot.