ENSZ;Merkel;reformok;

- Merkel az ENSZ reformját sürgette

Legfőbb ideje lenne megreformálni az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy az jobban tükrözze a XXI. század reális hatalmi viszonyait – mondta szombaton New Yorkban Angela Merkel. A német kancellár, aki a világszervezet őszi ülésszakára érkezett az Egyesült Államokba, brazil, indiai és japán vezetőkkel találkozott. 

A négy állam közösen lép fel a BT átalakításáért: Japán, India, Németország és Brazília is régóta sürgeti, hogy a BT összetételében ismerjék el az ENSZ megalapítása, 1945 óta bekövetkezett jelentős átalakulásokat a világpolitikában. Németország és Japán globális pénzügyi hatalmak, s a világszervezet legnagyobb befizetői közé tartoznak. A két feltörekvő hatalom, Brazília és India is helyet követel magának a BT állandó tagjai között.

Jelenleg csupán az öt atomhatalom rendelkezik vétójoggal a BT-ben. Közülük Nagy-Britannia és Franciaország nem ellenezné az állandó tagok csoportjának kibővítését, az Egyesült Államok óvatosan támogatja az ENSZ legbefolyásosabb szervénék módosítását. ENSZ-diplomaták szerint viszont, írta a Reuters, Kína és Oroszország a BT reformjának fő ellenzői. A BT kibővítése mellett fog érvelni beszédében Abe Sinzo japán kormányfő is, aki kedden szólal fel az ENSZ-közgyűlés általános vitájában. Tokió álláspontja szerint az állandó és a nem állandó BT-tagok számát is növelni kellene.

A BT-nek jelenleg 15 tagja van, az öt állandó tag rendelkezik vétójoggal. A 10 nem állandó tagot rotációs alapon, kontinens-kvóták szerint választják.

Tízezres tüntetésen követelték a terhességmegszakítást szabályozó törvények enyhítését tegnap az ír fővárosban. „Mit akarunk? Jogot a döntéshez! Mikor akarjuk azt? Most!” – skandálták elszántan a felvonulók, akik jó időre alaposan megnehezítették a közlekedést a dublini főváros központjában.