kongresszus;menekültek;Ferenc pápa;John Boehner;

2015-09-30 07:31:00

Pápai intelmek Amerikának

Ferenc pápa történelmi látogatást tett Amerikában. Kubai látogatása elsősorban abból a szempontból volt fontos, sikerül-e további politikai nyitásra ösztökélnie a szigetországot, az Egyesült Államokban azonban a világ lelkiismereteként lépett fel, rávilágított olyan problémákra, amelyeket az emberek hajlamosak politikai szemüvegen keresztül megítélni. A pápa Philadelphiában hangsúlyozta: a világot csak akkor lehet kigyógyítani bajaiból, ha leomlanak a származás, a vallás falai.

Több felmérés is igazolta Ferenc pápa Egyesült Államokbeli látogatása előtt és alatt, hogy nagy népszerűségnek örvend az országban. Ezt alátámasztotta az is, hogy óriási szeretet fogadta ott. Az érkezése előtt készült közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak odafigyelnek arra, amit mond. Amerika szereti a sztárokat. Ám azt is tudjuk, hogy a népszerűség mit is jelent a pápa számára. Egyszer azt mondta, Jézus is népszerűségnek örvendett, mégis hogy végezte. Amikor pedig hazafelé tartott amerikai látogatásából, kerek-perec kijelentette: nem akar sztár lenni. „Jó nézni a csillagokat a tiszta égen. Hány olyan csillagot láttunk azonban, amelyeknek nyoma veszett, lehulltak. Csillagnak lenni mulandó” – hangoztatta.

Ám nemcsak a csillagok hullnak le, hanem azok a falak is, amelyeket a menekültek érkezésének megakadályozására építenek – jelentette ki a pápa az American Airlines gép fedélzetén hazautazásakor. Ezzel egyfajta keretet is adott amerikai útjának, hiszen kezdettől fogva szinte minden az Egyesült Államokban elhangzott beszédében figyelmeztetett arra: megfelelően, emberi módon kell bánni a menekültekkel. Idén év elején állítólag azt mondta, ha tehetné, akkor Mexikó felől közelítené meg az Egyesült Államokat.

A menekültkérdés volt az amerikai Kongresszus előtt elhangzott beszédének vezérfonala is. Utalt arra, hogy szülei is bevándorlókként érkeztek egykor Argentínába. Arra intett, hogy az emberek emberi lényként tekintsenek a bajba jutottakra, s ne azon tűnődjenek, hogy mennyi pénzt kell majd rájuk költeni. „Hallgassuk meg őket, történeteiket, s próbáljuk a lehető legjobb választ adni problémáikra” – emelte ki. Felhívása nyomán az amerikai katolikus püspöki konferencia felszólította Barack Obama elnököt, hogy több szíriai menekültet vegyen fel az Egyesült Államok. Az amerikai adminisztráció be is jelentette, hogy 2017-re 100 ezer szíriainak nyújt menedéket.

A pápa érkezése előtt sokan arra voltak kíváncsiak, hogyan fogadják majd a republikánusok megnyilvánulásait. John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke áldásnak nevezte a pápa kongresszusi beszédét – majd másnap bejelentette lemondását, aligha persze az egyházfő szavainak hatására. Amint az várható volt, hiába fogadták szinte mindenhol üdvrivalgással Ferenc pápát, mindenki véleményét nem tudta megváltoztatni. Jeff Sessions republikánus szenátor úgy foglalt állást, „mindig veszélyes”, ha az egyházi vezetők olyan „összetett kérdésekben foglalnak állást, amelyekben nem tudtak eléggé elmélyülni.”

A pápa a New York-i Brooklynban olyan iskolába látogatott el, ahol a diákok jelentős része bevándorló család sarja, hetven százalékuk latin-amerikai, de akadnak közöttük ázsiaiak is. A pápa kifejtette nekik. „Ne adjátok fel a boldog élet álmát. Ahol álom van, ott öröm van, ott találjuk meg Jézust. Mert Jézus segíteni akar nekünk, hogy ez az öröm minden nap kitartson. Ünnepeljük meg valahányszor kicsik és nagyok megtarthatják a reményt egy jobb jövőben, jobb lehetőségekben” – fejtette ki a pápa. Martin Luther Kinget idézte, „aki egy nap azt mondta: van egy álmom… Arról álmodott, hogy sok gyerek, sok ember ugyanazokkal az esélyekkel induljon. Arról álmodott, hogy sok gyerek – olyanok, mint ti – hozzájuthat az oktatáshoz. Szép dolog álmodni és küzdeni céljainkért.” Múlt szombaton Philadelphiában a pápa 10 ezer spanyol ajkú hívővel találkozott. „A főként dél- és közép-amerikaiak előtt elhangzott beszédében azt közölte, sosem szabad szégyellniük tradícióikat. „Új nemzeteteknek sok ajándékot hoztatok magatokkal” – fejtette ki a pápa.

Ferenc pápa másik fontos témája a klíma védelme volt. Ez a kérdés pápaságának kulcskérdései közé tartozik, ne feledjük Laudato si enciklikáját, amelyben részletesen beszél arról, milyen veszélybe került a világ környezetvédelmi szempontból, s milyen összefüggésben áll a kérdés a szegénységgel. A Fehér Ház kertjében elhangzott beszédében, múlt hét szerdáján sürgős fellépést kért az Egyesült Államoktól. Figyelmeztetett arra, hogy a környezet védelmét, a klímavédelemmel kapcsolatos kérdések megoldását már nem lehet a következő nemzedékre hagyni, és hogy a “közös házunk” iránti gondoskodás szempontjából „a történelem kritikus pillanatában élnünk”. A republikánusok tetszését feltehetően nem nyerte el, hogy beszédében méltatta az amerikai elnököt a klímaváltozás elleni intézkedéseiért.

A környezetvédelemről bővebben ejtett szót az ENSZ közgyűlése előtt múlt pénteken elhangzott beszédében. Konkrét lépéseket sürgetett az egész világtól. Rámutatott arra, amire enciklikájában is, nevezetesen a környezet pusztulása hozzájárul a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek további kialakulásához. Spanyolul elhangzott beszédében kifejtette: a környezetben okozott kár az emberiséget sújtja.

Az amerikai látogatás egy fontos eleme volt, hogy a pápa keményen bírálta a pedofil bűncselekményeket elkövetett papokat. Illetve egy rendkívül fontos kijelentést tett: egyházfővé választása, azaz 2013 márciusa óta során első ízben bűncselekménnyel vádolta azokat is, akik segédkeztek ezeknek az eseteknek az eltussolásában. A pápa Philadelphiában, a családok katolikus világtalálkozójának helyszínén találkozott a pedofil bűncselekmények áldozataival, három nővel és két férfival, akiket fiatalok korukban molesztáltak egyházi személyiségek. Figyelmeztette az amerikai főpapokat arra, hogy ezek a bűncselekmények nem maradhatnak feltáratlanul, s a tetteseket felelősségre kell vonni. „Isten sír”, amikor ilyen esetek történnek – mondta az áldozatokkal folytatott találkozóján Ferenc pápa.

Ezek a megnyilatkozásai azért is fontosak, mert előzőleg bírálták a pápát amiatt, hogy programjában nem szerepel találkozó a szexuális visszaélések áldozataival. Júniusban egyébként a pápa leváltott két amerikai püspököt, mert egyházmegyéjükben nem tettek semmit a pedofil esetek feltárásáért. A pápa amerikai látogatását történelminek nevezték már az esemény előtt. Kemény szavakat vártak tőle menekültügyben, a környezetvédelem tekintetében, s csak remélték, hogy keményen kiáll majd a szexuális bűncselekmények áldozatai mellett. A pápától többet kaptak. Nem csak lelki útravalót, hanem iránymutatást is. Az már azonban más kérdés, hogy ki kit szűr le szavaiból, s lesz-e foganatja annak, amit elmondott. Ha már néhány tízezer, netalán százezrek figyelmét felkeltette a világot fenyegető súlyos problémákra, azt is komoly sikerként könyvelheti el.

Kínába látogatna?

„Köszönök nektek mindent., Isten szeretete kísérje az amerikai népet” – írta a Twitteren Ferenc pápa, miután hétfőn visszaérkezett Rómába. S már új, szintén történelminek nevezhető látogatást tervez. „Kína nagy nép, amely gazdag kultúrát, s annyi jó dolgot szolgáltat a világnak” – fejtette ki az őt Rómába szállító gép fedélzetén. „Szeretem a kínai népet, s örülök annak, hogy számos lehetőség nyílik a kapcsolatok javítására. Nagy örömömre szolgálna, ha ellátogathatnék ebbe a nagyszerű országba” – közölte a pápa. A Peking és a Szentszék között több óvatos lépés történt a közeledésre, ugyanakkor ebben a viszonyban nem várható gyors áttörés. Kínában továbbra is illegalitásban működik a Vatikánhoz hű katolikus egyház, a Peking által elismert Hazafias Egyletet, amely a békepapsághoz hasonlítható, viszont a Vatikán nem ismeri el.