Hirdetések;lövöldözés;Oregon;

2015-10-03 10:20:00

Fény derült az oregoni lövöldöző titkaira - Egy gyilkos portréja

Elmeorvosi problémái voltak Christoher Sean Harper-Mercernek, aki csütörtökön fegyveres támadást hajtott végre saját főiskolai csoporttársai ellen az Oregon állambeli Roseburgben - derült ki pénteken hivatalos és rendőrségi forrásokra hivatkozó tájékoztatásokból.

Az ámokfutó, mielőtt rendőrök végeztek volna vele, kilenc embert lőtt agyon. John Hanlin megyei seriff péntek délután közölte az áldozatok kilétét, akiknek életkora 18 és 67 év között volt. A seriff egyúttal hivatalosan megerősítette Harper-Mercer korábban csak a sajtóból ismert személyazonosságát.

Szolgált a hadseregben is

A rendőrség szerint Harper-Mercernél, aki repeszálló mellényt viselt, a támadáskor hat lőfegyver - egy .556-ös kaliberű, félautomata Del-Ton karabély és öt pisztoly, köztük egy 9 milliméteres Glock és egy .40-es kaliberű Smith & Wesson, valamint egy ugyanilyen kaliberű Taurus -, illetve öt tartalék tár volt. Otthonában a házkutatás során további hét fegyvert találtak. Valamennyit törvényesen szerezte be. 

Az elkövetőről hivatalos katonai forrásból kiderült, hogy 2008-ban mintegy egy hónapig szolgált a hadseregben, ahonnan azonban az alapkiképzést követően - egyelőre meg nem nevezett okok miatt - leszerelték.

Náci-szimpatizáns volt

A támadó, aki maga is a Umpqua Városi Főiskola hallgatója, mi több, az általa megtámadott hallgatói csoport tagja volt, sajtóértesülések szerint a nácizmus, a rasszizmus és a Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorszervezet szimpatizánsa volt, érdeklődött a fegyveres ámokfutók iránt, és gyűlölte az intézményes vallást. Szomszédjai szerint indulatos ember volt, aki nem szerette a társaságot, és még csak nem is köszönt. 

Az NBC szerint Harper-Mercer "egy több oldalas, gyűlölettel teli" nyilatkozatot hagyott a főiskolai előadóteremben. A sebesültek hozzátartozói szerint a támadó a vallásukról kérdezte az áldozatait, mielőtt agyonlőtte őket.

Obama gyászol

Obama elnök, aki elrendelte, hogy az amerikai zászlókat a keddi naplementéig eresszék félárbocra, pénteken megígérte, hogy elnökségének hátralévő részét a fegyveres erőszak elleni fellépésre kívánja felhasználni. Azonban nem a törvényalkotás terén próbál meg fellépni - amit eleve lehetetlenné tesz, hogy a kongresszus mindkét házában a republikánusok vannak többségben - hanem a problémának a közvéleményben való tudatosítása terén.

"Rendszeresen fogok erről beszélni, politikai kérdést fogok csinálni belőle. Mert a tétlenségünk politikai döntés" - mondta azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államokban néhány hónapos rendszerességgel megismétlődnek a lőfegyverrel elkövetett csoportos emberölések.

Úgy vélekedett, hogy kevesebb lenne a gyilkosságok száma, ha nehezebbé válna a fegyverhez jutás. Arra bátorította az amerikaiakat, hogy olyan politikusokat válasszanak meg, akik az általa helyesnek mondott álláspontot képviselik.Jeb Bush republikánus elnökjelölt-aspiráns bírálatok kereszttüzébe került, miután pénteken Dél-Karolinában a fegyvertartás megszigorítása és a kérdésbe való kormányzati beavatkozás ellen érvelve az oregoni esetről kijelentette: "ilyen dolgok előfordulnak".

Iraki veterán próbálta feltartani

Harper-Mercernek egyébként csütörtökön egy 30 éves iraki veterán, Chris Mintz megpróbálta útját állni a tanterem bejáratánál. Mintz hét lövést kapott, és hétórás életmentő műtéten esett át. A testépítő és harcművészetekkel is foglalkozó, a főiskolán fitneszedzőnek tanuló volt katona kisfia pont a támadás napján, csütörtökön volt 6 éves.

Az Umpqua főiskola hallgatója egyébként Alek Skralatos is, aki egyike volt annak a három amerikainak, aki augusztusban egy Amszterdamból Párizsba tartó vonaton megakadályozott egy terrortámadást. A francia Becsületrenddel is kitüntetett Skralatos azonban nem volt előadáson Harper-Mercer támadása idején, mert éppen Los Angelesben gyakorolt az ABC televízió Dancing With the Stars című, celebtáncos showműsorára.