menekültek;Országgyűlés;Kósa Lajos;frakcióvezető;

FOTÓ: Népszava

- Korrupció, menekültválság, "külpolitikai ámokfutás" - Újra dübörög a Ház

Az elvándorlási nyomás várható erősödéséről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ-közgyűlésről beszámolva hétfőn, napirend előtt az Országgyűlésben. A kormánypártok támogatásukról biztosították a világkvótát. Az MSZP szerint a kormány a konfliktus élezésében érdekelt, amihez Szijjártó is asszisztál, majd a kormány "külpolitikai ámokfutásáról beszéltek, miközben a félelem fokozásával elterelik a figyelmet a korrupcióról. Az LMP szerint Magyarország mindenféle kvótarendszert élből elutasít, ezért a párt hatékonyabb EU-s belbiztonsági együttműködést sürgettek.

Kósa Lajos az új frakcióvezető

Az ülés elején Kövér László házelnök bejelentette: október 1-jén Kósa Lajos váltotta a Fidesz frakcióvezetői posztján Rogán Antalt.

Szijjártó: Magyarország egyetért Merkellel

MTI Fotó: Kovács Attila

MTI Fotó: Kovács Attila

Az elvándorlási nyomás mint globális probléma várható erősödéséről beszélt a külgazdasági és külügyminiszter a New York-i ENSZ-közgyűlésről beszámolva. Szijjártó Péter napirend előtt azt mondta, hogy az Európára háruló bevándorlási nyomásnak két fő oka van: egyrészt az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezettel szembeni nemzetközi fellépés áttörő sikere "továbbra is várat magára", másrészt a közel-keleti és az észak-afrikai térség jelentős részei instabillá váltak utólag rossznak bizonyult nemzetközi politikai döntések miatt.

A miniszter szerint a migráció globális kihívás, amelyre globális választ kell adni. Ez Európának különösen is érdeke, mert ha a kontinensre háruló, kimeríthetetlen utánpótlású bevándorlási nyomás hosszú távon sem csökken, az Európa instabillá válásához is vezethet - mondta.

A tárcavezető ezzel kapcsolatban ismertette az ENSZ-ben tett ötpontos magyar megoldási javaslatát. Ennek része az IÁ elleni nemzetközi szerepvállalás erősítése, továbbá a közel-keleti helyzet stabilizálása, amelyhez a megoldás kulcsa Szíria, ahol békés megoldást kell elérni - közölte. Jelezte, Magyarország egyetért Angela Merkel német kancellár felvetésével, amely szerint a lehető legszélesebb politikai egyeztetések szükségesek a tárgyalásokon keresztüli megoldáshoz. Szíriával kapcsolatban megjegyezte azt is: be kell látni, hogy a transzatlanti közösség és Oroszország közötti megállapodás és koordinált akciók nélkül nem lesz megoldás.

A magyar javaslatcsomag harmadik pontja világkvóták bevezetése - folytatta -, mert "az mégsem tartható, hogy olyan nemzetközi politikai döntések miatt van nyomás most Európán, amelyekben nem csak Európa vett részt". Magyarország emellett kezdeményezte az ENSZ békefenntartó műveleteinek megerősítését és a fenntartó fejlődési célok érvényesítését - közölte Szijjártó Péter.

MSZP: a konfliktus élezéséhez asszisztál Szijjártó

Az MSZP-s Tóth Bertalan reagálásában azt mondta: a kormány folyamatosan a konfliktus keresésében és élezésében, nem pedig megoldásában érdekelt, ehhez asszisztál Szijjártó Péter is, ami egyértelműen látszik a szomszédos országokkal való pengeváltásokból, valamint az EU-ban és az ENSZ-ben tett nyilatkozataiból.

A szocialista politikus szerint a kormánynak a "külpolitikai ámokfutás" mellett nem a magyarok biztonságérzete fontos, hanem ellenkezőleg, a félelem fokozása, hogy elterelje a figyelmet például a korrupcióról. A menekültválságot csak közös európai együttműködéssel lehet megoldani - mondta.

 LMP: Magyarország élből elutasít

Schiffer András LMP-s frakcióvezető jó iránynak nevezte a világkvótát, kérdésesnek tartja ugyanakkor, hogy Magyarország mennyire tud hitelesen fellépni az ügyben, hiszen "mindenféle kvótarendszert élből elutasít Európában". Magyarországnak létérdeke az EU-n belüli hatékonyabb belbiztonsági, titkosszolgálati együttműködés - mondta. A jelenlegi krízis négy fő oka szerinte a közel-keleti erőforrások "elrablásáról" szóló háborús politika, az egyenlőtlen kereskedelem, a munkaerő elszívása és a klímaváltozás.   

Jobbik zárt táborokba gyűjtené a migránsokat

A jobbikos Gyöngyösi Márton szerint a migráció kérdése "civilizációnk jövőjéről szól". Úgy tűnik, "nemzetközi szervezetekre hiába várunk", ezért nemzetállami hatáskörben kell megoldani a problémát - mondta. Szorgalmazta a határőrség visszaállítását, szerinte azzal lehetne a leghatékonyabban kezelni a migrációs hullámot. Sürgette továbbá, hogy a Magyarországon lévő bevándorlókat zárt táborokba gyűjtsék. A Jobbik bár egy fokkal jobbnak tartja a nemzetközi kvótát az uniósnál, de előbbit is elutasítják, mert amíg nem látni a migrációs hullám végét, addig felesleges beszélni a bevándorlók elosztásáról - jelezte.

Fidesz: aggasztó Oroszország támadása

Németh Zsolt és Németh Szilárd a parlamentben. MTI Fotó: Kovács Attila

Németh Zsolt és Németh Szilárd a parlamentben. MTI Fotó: Kovács Attila

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke üdvözölte a kormány ötpontos cselekvési tervét. A legfontosabb szerinte a migráció kiváltó okainak megszüntetése, elsősorban a líbiai és a szíriai háború befejezése. Jelezte ugyanakkor: Oroszország szíriai légicsapásai "némileg aggasztóak", mert úgy tűnik, nincs meg az ezekhez szükséges koordináció.

Kell katonai jelenlét, de a politikai folyamat elindítása nélkülözhetetlen, széles körű megegyezésre van szükség azzal, hogy az önrendelkezés elvét tiszteletben kell tartani, nem feladata a nemzetközi közösségnek Bassár el-Aszad elnök eltávolítása - mondta Szíriáról szólva.

KDNP: bevándorlásellenesek vagyunk

A KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter szintén logikusnak nevezte a világkvótára tett magyar javaslatot, de megerősítette: a kötelező európai kvótát nem fogadják el. Hangsúlyozta azt is: "nem vagyunk iszlámellenesek, hanem bevándorlásellenesek vagyunk". A migránsáradat okai között említette a demográfiai helyzetet és "az irányított bevándorlást". A megoldás szerinte az önvédelem lenne a kibocsátó országokban. Megjegyezte azt is, van olyan európai ország, amelynek elnöke ma nem lenne elnök, ha a migránsok nem szavaztak volna rá.

Súlyosan megsérült egy férfi, akit három ember bántalmazott Sóstófalván, miután személyautóját megállásra kényszerítették - közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense hétfőn.