László Tamás;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Klebelsberg Intézményfenntartó Központ;Neptun Általános Iskola;

Hiába volt az aláírásgyűjtés és a demonstráció – győzött a politikai akarat FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Becsapták a tanárokat, diákokat

Az oktatási kormányzat ismét bebizonyította, hogy semmit nem jelent számukra az iskolai közösségek érdeke, véleménye, a kiszámítható oktatás biztosítása. A budapesti Neptun Általános Iskolát azért zárták be az érintettekkel való előzetes egyeztetések nélkül, mert az intézmény nem volt eléggé kihasználva, működése nem volt gazdaságos, ráadásul az épület is rossz állapotban van. Ennek ellenére most mégis több százmilliót találtak felújításra, az iskolából pedig kínai két tannyelvű intézmény lesz - a korábbihoz hasonló gyereklétszámmal.

A kormányzati terveknek megfelelően két tannyelvű kínai iskola nyílik a beiskolázási időszak közepén botrányos körülmények között megszüntetett Neptun Általános Iskola helyén Budapesten. Az épület felújításához szükséges forrásokat is megtalálták: "a kormány 743 millió forintot fordít a magyarországi, kínai nyelven folytatott alapfokú oktatás feltételeinek fejlesztésére és a középfokú oktatás kialakítására" Az erről szóló határozat hétfőn jelent meg a Magyar Közlönyben.

Megírtuk: a XV. kerületben található iskola megszüntetésével kapcsolatban a kormányzat nem egyeztetett az intézmény vezetésével, akik még április elején kaptak egy levelet a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (Klik), amelyben eldöntött tényként szerepelt az iskola bezárása és az épület átadása a szintén a kerületben működő két tannyelvű kínai iskolának, amely elvileg terjeszkedni szeretne. Az "átszervezésről" ekkor egymásnak ellentmondó információk is megjelentek, a kínai iskola fenntartója például kijelentette, semmit nem tudnak a tervekről, a Neptun épületére pedig nem tartanak igényt.

A Neptun tanárai, diákjai és szülői közössége elutasította a terveket, aláírásgyűjtésbe kezdtek, demonstrációkat tartottak, egyeztetéseket kezdeményeztek az önkormányzattal és a Klikkel is - az utolsó pillanatig hitték, hogy észérvekkel sikerül meggyőzniük a hatalom képviselőit. Az iskolába ugyanis nagyon sok sajátos nevelési igényű és beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek járt, akiknél egy átszervezés - kiváltképp úgy, hogy arról semmiféle előzetes tanulmány vagy felmérés nem készült - további gondokat okozhat.

Az iskolavezetés egy olyan alternatív megoldást is kidolgozott, amellyel a kormányzat tervei is megvalósulhattak volna és az iskolát sem kellett volna bezárni, ezt azonban lesöpörték az asztalról, végül a kerület képviselő-testülete is a Klik javaslatát támogatta. A gyerekeket és a tanári kar egy részét a Kontyfa utcai általános iskola vette át. Úgy tudjuk, az átszervezésnél - bár korábban azt ígérték, nem lesznek elbocsátások - a Klik nem biztosított minden neptunos tanárnak álláslehetőséget, voltak, akiknek maguknak kellett új munka után nézniük.

A megszüntetés melletti legfontosabb érvnek az számított, hogy az iskolában nincs elég gyerek, az intézmény mindössze 50 százalékos kihasználtsággal működik, ami a Klik és a kerületi vezetés szerint nem gazdaságos, ráadásul az épület rossz állapotban van, a felújítások pedig tovább növelnék a költségeket. Most mégis az történik, hogy a kínai iskola számára kerítettek több százmillió forintot, és az sem valószínű, hogy a gyereklétszám számottevően növekedni fog: míg a Neptunba mintegy 350 gyermek járt, a terjeszkedni kívánó kínai iskolában - legalábbis az intézmény weblapja szerint - 360 gyermek tanul.

Az ügyben egyértelműen politikai döntés született, amely mögött sokan László Tamást, a kerület korábbi polgármesterét, jelenleg a körzet kormánypárti országgyűlési képviselőjét sejtik, aki igen aktív volt a botrányos átszervezés során - az iskolában tartott értekezleteken is hívatlanul megjelent, a Klik képviselője helyett ő válaszolt kérdésekre, a tavaszi szünetben az iskola kameráinak felvételei szerint "rejtélyes idegeneknek" bemutatta az intézményt. Nem most vált először nyilvánvalóvá, hogy László számára mennyire fontos a keleti nyitás: úgy tudni, korábban járt már Kínában hivatalos úton, a kínai-magyar gazdasági kamara rendezvényeinek is aktív résztvevője, polgármestersége idején a kerület még kínai testvérvárost is kapott.

PDSZ: nincs elégedett pedagógus
Kemény hangú közleményben cáfolta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár hétfőn, a pedagógusok világnapján elhangzott állításait, melyek szerint a tanárok elégedettek a helyzetükkel, az életpályamodellel és az értékelési rendszerrel. A PDSZ szerint azonban "valóság az, hogy nincs ma Magyarországon elégedett pedagógus", mert a béremelés "brutálisan megnövelt" munkaterheléssel járt, a túlórákat nem fizetik ki, az értékelési rendszer pedig csak arra alkalmas, hogy "csalhatatlan pontossággal megállapítsa, hogy ki mennyire felel meg a NER által oktrojált elvárásoknak, s ki nem.
Ugyanakkor abszolút alkalmatlan arra, hogy azt vizsgálja, hogy ki a valóban jó, a gyerekekért tenni akaró és tudó pedagógus".A PDSZ a "közoktatás mélyrepülésének megállítása" érdekében Közoktatási Kerekasztal létrehozását kezdeményezte, amelyre október 9-én kerülhet sor.



A kolontári vörösiszap-konferencia ötödik évfordulója alkalmából hétfőn késő este meghallgatást rendezett Strasbourgban a Zöldek frakciója az Európai Parlamentben, a Jávor Benedek és az osztrák Ulrike Lunecek EP-képviselők elnökletével. Jávorék és a többi előadó néhány nappal előbb személyesen is felkeresték a katasztrófa helyszínét.