Szíria;Kreml;Bassár el-Aszad;

2015-10-08 07:38:00

Tesztelik a hadsereget

Szárazföldi akciót indítottak a szíriai kormányerők. A hadsereg tagjait az orosz gépek segítik légicsapásaikkal az ország északnyugati részén. Rendkívül heves harcok alakultak ki a térségben. Feltételezések szerint a Kreml a szíriai erőket teszteli, s további előrehaladása alapján dönt majd arról, szükséges-e orosz szárazföldi csapatokat Szíriába küldeni.

Heves támadásokat intéztek az orosz gépek a lázadók állásai ellen Hama városa környékén. Rami Abdelrahman, a londoni székhelyű Szíria-megfigyelő központ vezetőjének közlése szerint egy jelentősebb szárazföldi akciót készít elő Bassár el-Aszad elnök legfőbb szövetségesével, Oroszországgal. Vlagyimir Putyin orosz elnök arra próbál választ találni a szíriai hadsereg által tegnap indított szárazföldi akció kapcsán, mennyire számíthat a kormányerőkre. Damaszkuszi források is azt közölték, hogy Moszkva szövetségesének képességeit próbálja felmérni, s azt vizsgálja, hogy a szíriai katonák hogyan reagálnak egy támadásra.

Az a térség, ahol az akciót indították, különféle mérsékeltebb és radikális lázadócsoportok ellenőrzése alatt áll. A damaszkuszi rezsim ellenfelei, illetve szövetségesei az elmúlt napokban egybehangzóan azt állították, hogy a szíriai hadsereg segítségére siettek a libanoni síita szervezet, a Hezbollah fegyveresei, valamint több ezer milicista Iránból. A hamai akció során a Damaszkuszhoz hű fegyveresek páncéltörő rakétákat is bevetettek.

Ugyanakkor a lázadók közölték, nem adják meg magukat. Az al-Kaidához köthető szélsőséges iszlamista szervezet, az Iszlám Állammal (IS) szembenálló An-Nuszra Front, amely a szomszédos Idlib tartományt tartja ellenőrzése alatt, erősítést is küldött a térségbe. Egyelőre korai lenne a kormánycsapatok sikereiről beszélni, a szíriai megfigyelő központ szerint mindez idáig ugyanakkor jelentős területeket nem sikerült elfoglalniuk.

Egyre többen emlegetik annak a lehetőségét, hogy Oroszország szárazföldi csapatokat vet majd be a damaszkuszi csapatok támogatására. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden sokadjára ismételte meg, hogy nem terveznek ilyen lépést. Nem zárta azonban ki annak a lehetőségét, hogy „önkéntesek” majd a szíriai harcmezőre mennek. Ezeket a csoportokat azonban – állítása szerint – Oroszország nem támogatja majd. Mint fogalmazott, önkéntesek mindenhol vannak a világon, s „önállóan lépnek fel”. Feltételezések szerint az orosz vezetés hasonló stratégiát tervez, mint a Krím-félszigeten, illetve Ukrajnában, ahol a hivatalos verzió szerint önkéntesek segítették a helyi lázadókat.

Közben a nagy nemzetközi nyomás hatására Moszkva azt közölte, kész jobban bevonni katonai terveibe Washingtont. Az orosz védelmi minisztérium azt közölte, „tanulmányozta” az Egyesült Államok azon javaslatát, amely szerint koordinálni kell a légicsapásokat, s „teljes mértékben egyetért vele” – közölte szerdán a tárca szóvivője, Igor Konacsenkov. „Nagy vonalakban a gyakorlatba is átültethetőek ezek a javaslatok” – fejtette ki hozzátéve, hogy még bizonyos technikai részletek várnak tisztázásra.

Vlagyimir Putyin orosz elnök arab lapok szerint arra intette az orosz katonai vezetést, hogy elsősorban az IS katonai vezetőinek likvidálására törekedjenek. Főként Abu Bakr al Bagdadi, az IS vezetőjének megölését tartja fő feladatának, s azt, hogy a holttestet megszerezzék, így ugyanis bizonyítaná a világnak Bagdadi halálát. Feltételezések szerint az IS vezetője a szíriai Rakka környékén tartózkodhat.

Ahmet Davutoglu török kormányfő óva intette Oroszországot attól, hogy ismételten megsértse Törökország légterét. Hozzátette, Ankara nem akarja, hogy válság törjön ki a két ország, vagy a NATO és Moszkva kapcsolatában. Ugyanakkor a NATO tegnap újabb légtérsértésről számolt be, s az észak-atlanti szövetség szerint már megjelentek az orosz szárazföldi erők Szíriában.