A nem csekély bevételeiből - az állampolgároknak a remény adójaként befizetett forintjaiból - rendszeresen támogat közérdekű szervezeteket és programokat, szponzorál sportklubokat, és ezeket bátran publikálja is. A fenti tevékenységet tavaly óta a Szerencsejáték Nonprofit Service Kft.-n keresztül intézi, amely 2015 júliusáig nagyjából 600 millió forintnyi közérdekű kiadást vállalt.
Az idei évben a vállalat az árbevétel 0,75 százalékát szánja adományozásra és szponzorációra - írja az Index - és hogy ezt milyen szempontok szerint teszi, azt a támogatási szabályzata határozza meg. Ez azonban már nem elérhető a honlapjukról, noha több ponton is hivatkoznak rá.
Fotó: Népszava
A jó Zsiga Marcell
A nonprofit kft. ügyvezetője Zsiga Marcell, ő az a korábbi fideszes parlamenti képviselő, miskolci alpolgármester, aki annak idején kissé zavartan, kissé hebegve, ám mégis képes volt az RTL Klub mikrofonjába kimondani, hogy meg lehet élni 45 ezer forintból. Nos a kis takarékos életben hívő fiatalember manapság másfél millió forintot kap havonta a munkájáért, de ezen felül tavaly még 425 ezer forint pénzbeli juttatást is ütötte a markát.
A háromtagú felügyelőbizottság tagja Opauszky Ildikó, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium koordinációs munkatársa. Itteni munkájáért még miniszteri elismerést is kapott 2014-ben. Rajta kívül még dr. Nagy Réka és dr. Kovács Gergely van a bizottságban - világítja meg a személyi hátteret az Index.
Az állami milliók szétosztása közérdekű adat, így az LMP-s Ikotity István kikérte a szervezet támogatási listáját. Ezen kórházak, sérülteken segítő és művészeti alapítványok, természetbarát egyesületek, valamint vidéki kulturális intézmények mellett, felbukkan néhány eléggé Fidesz-közeli társaság is - fogalmaz óvatosan a portál. Nem ez volt az első alkalom, hogy furcsa helyeken landoltak az adományok: 2013-ban a Fidesz pártigazgatója, Kubatov Gábor által vezetett Ferencváros, Fa Nándor cége, valamint a Nyerges Zsolthoz köthető szolnoki vízlabda- és kosárlabdacsapatok kapták a legnagyobb támogatást az erre fordított 1,43 milliárd forintból.
Idén eddig majdnem 600 millió forintot fizettek ki közel kétszáz szervezetnek a Szerencsejáték Zrt. pénzeiből, júliusig a Moscell Kft. kapta a legnagyobb támogatást, 75 millió forintot a közel kétszáz szervezet közül. A cég tulajdonosa Szvorák Katalin énekesnő: ő énekelte el a himnuszt a Fidesz tavalyi március 15-ei ünnepségén.
De visszaeső támogatott a magyar kormány által létrehozott Veritas Történetkutató Intézet, amely idén 4,9-, tavaly 5 millió forintot kapott. A szervezetet az a Szakály Sándor vezeti, aki idegenrendészeti eljárásnak nevezte a hazai zsidóság deportálását. A Veritasra 2014-ben 260 millió forintot különítettek el az állam központi költségvetéséből. Munkatársuk az a Farkas Judit Antónia is, aki életrajza szerint a Fidesz képviselőcsoportjánál dolgozott és külügyi referens volt.
2015-ben eddig 8 millió forintot kapott a Jövő Uniója Alapítvány. A szervezet a NAV listája szerint nincsen regisztrálva arra, hogy egyszázalékos adófelajánlásokat fogadjon. Ám az alapítványt a Fidelitas Országos Választmányának elnöke, Tardi Tamás Ákos vezeti, így semmi gond.
Még érdekesebb - így az Index - a Szerencsejáték Zrt. támogatási listáján, hogy 2015-ben támogatják a Baja Marketing Bajai Kommunikációs és Marketing Kft.-t 5 millió forinttal. A cég tulajdonosa a helyi önkormányzat, az ezzel járó jogokat a mindenkori polgármester gyakorolja, most éppen a fideszes Zsigó Róbert. De kapott 2 milliót a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány is, amelyet Réthelyi Miklós, korábbi nemzeti erőforrás miniszter vezeti.
L. Simonnal kifizetődő jóban lenni
A Fortunát kísértők tetemes pénzéből jutott egy, az államtitkárhoz közeli újságnak is: 1,5 millió forintot kapott a Kortárs Folyóirat Kiadói Kft. A szervezet egyik tulajdonosa a Ráció Kft. Ez volt az a cég, amelyiktől L. Simon László elfelejtett megszabadulni , majd a felesége nevére íratta át. Nem ez az egyetlen kapcsolódási pont: a Kortárs tulajdonosa még a Magyar Írószövetség, amelynek L. Simon 2010-ig volt a titkára.
8 milliót kapott az Örökség Kultúrpolitikai Intézet, amelyik már egyszer nagyon beégett egy 180 millió forintos matricagyűjtő albummal - emlékeztet az Index. A magát függetlenként definiáló szervezetről a Magyar Narancs derítette ki, hogy a Nemzeti Kulturális Alappal, a Balassi Intézettel és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kötött szerződéseket. De volt közös projektje a Magyar Művészeti Akadémiával is: egy közvélemény-kutatás a Műcsarnok tulajdonosváltásával kapcsolatban. A szervezet ügyvezető igazgatója, Pápay György pedig - no nézzék csak! - jó kapcsolatban van L. Simon Lászlóval.
És ez még nem minden. A teljes cikket itt olvashatja.