Mindenképpen örömteli, hogy pártunk és kormányunk nagy figyelmet fordít a közvélekedésre. Ez bizonyos változást is jelent, hiszen a köznek eddig leginkább azt a szerepet szánták, hogy tűrjön el bármit és legfeljebb örüljön neki (ha tud és akar). Lázár János csütörtöki közlése viszont e téren is reményekre jogosít. A főminiszter a mezőgazdasági cégek szétlopásáról tett korábbi - és méltán nagy feltűnést keltett - kijelentését indokolta azzal, hogy a közvélekedésre alapozott. Igaz, így nem kaptunk magyarázatot arra, vajon személyes tapasztalatok mondatták-e vele, hogy "a szocialista kormány alatt a szocialista menedzsment lopja szét, a fideszes kormány alatt fideszes menedzsment lopja szét" az érintett vállalatokat. Azt ugyan készséggel elhisszük, hogy a szocialista kormányzásról csak közvetett információi lehetnek, viszont most mégis csak ő Orbán Viktor legfőbb minisztere, tehát a fideszes időkről netán többet is tudhat.
De ne legyünk telhetetlenek, a kis lépéseknek is örülni kell, elégedjünk meg azzal, hogy ezután a közvélekedésre is kellő figyelmet fordítanak. Például akkor, amikor a kormány összetételéről, valamint tevékenységéről van szó. Lázár János e heti tájékoztatóján megkérdőjelezhetetlennek minősítette, hogy a kormányzás sikeres. Itt már nem is hivatkozott a közvélekedésre, annyira nyilvánvalónak tartotta a közlés igazságtartalmát. Nekünk lennének bizonyos kételyeink, s még az sem győz meg bennünket, hogy úton-útfélen plakátokat látunk, rajta a megcáfolhatatlan igazság, miszerint "a magyar reformok működnek". A miniszter úgy vélte, ez az üzenet helytálló, ám feltehetően nem értesült azoknak az embereknek a véleményéről, akik változatlanul rosszabbul élnek, mint azelőtt, dacára a plakátoknak.
Ami mármost a kormány összetételét illeti, ott is lehet hiányérzetünk. Bár a főminiszter mindenkit megnyugtatott, hogy az átalakítás lezárult, tíz napon belül az összes új államtitkár a helyére kerül, azért a tudásunk még nem egyetemes. Néhány napja lapunk is írt arról, hogy nincs kizárva, struktúra-váltás történhet. Úgy értesültünk, a kül és kül minisztérium gazdasági részét a nemzeti fejlesztési tárcához csatolnák, Szijjártó vezetésével, a diplomácia irányítása pedig egy profi régi motoroshoz kerülne. Mint utóbb kiderült, hivatalos helyeken sikerült derültséget keltenünk, s az egészet kacsának minősítették. Lázár János ezzel összefüggésben jelentette ki, hogy a miniszterelnök nem tervez további változásokat.
Természetesen elfogadjuk a kormányzati derűt és csak annyit fűzünk hozzá, hogy persze a közvélemény - beleértve az őket tájékoztató médiumokat - eddig nem kapott túl sok információt a kormányzati átrendezésről és annak okairól. Nyilván ennek is következménye, hogy sokféle értesülés, netán pletyka is kering a városban, hiszen a kedves vezető és környezete ilyen ügyekben tartja magát a XIX. század végi brit külpolitika alapelvéhez, a "splendid isolation"-hoz, vagyis fényesen - vagy anélkül - elzárkóznak attól, hogy bárki többet tudjon, mint amennyit ők megengednek.
Így aztán abban sem lehetünk e pillanatban biztosak, hogy két vagy három hónap múlva nem következik be az, amin hivatalos helyeken oly jót derültek a héten. Hiszen augusztusban azt is megírtuk, hogy Tállai András felügyeli majd a NAV-ot, amire sokáig semmilyen reakció nem volt, mígnem októberre kiderült, hogy ez az igazság. A közvélekedés tehát ez ügyben is az, hogy ha már a választók szent akaratából oda kerültek, lehetne kicsit nyíltabban is kormányozni. És nem csak olyan területeken, amit a magas körökben a köz számára érdekesnek minősítenek.
Bizony, nincs könnyű dolguk, ha valóban meg akarnak felelni a közvélekedésnek.