Nem nyűgözte le a szurkolókat a német válogatott a D csoportban Lipcsében lejátszott utolsó, Grúzia elleni mérkőzésen, de a lényeg megvan: a 2-1-es győzelem azt jelenti, hogy Joachim Löw együttese ismételten kijutott a kontinenstornára. Thomas Müller, az első hazai gól szerzője így értékelt: „Kijutottunk az Eb-re, de ez nem jelenti azt, hogy nyugodtan térhetnénk nyugovóra."
A 2014-es világbajnok szövetségi kapitánya sem volt maradéktalanul elégedett: „Ugyanazt mondhatjuk, mint az írek ellen, amikor 1-0-s vereséget szenvedtünk: nem ez a valódi színvonalunk.” Valóban nem számíthattak sokan arra, hogy a világranglista 110. helyezettje ellen csak egy 2-1-es győzelmet ér el az együttes, s mindezt úgy, hogy a győztes találatot a 78. percben sikerül megszerezni a csereként beállt Max Kruse révén. A német szurkolók arra számítottak, hogy már a csütörtöki írek elleni Eb-találkozón sikerül biztosítani a továbbjutást, de mintha porszem került volna a világbajnok gépezetébe.
„Természetesen frusztrált bennünket, hogy a szünetben 0-0-át mutatott az eredményjelző függetlenül attól, hogy sokat tettünk a vezetés megszerzéséért” - tette hozzá Müller. Teljesen igaz: sok helyzetet alakított ki a Nationalelf a találkozó elején, de ezek, éppen úgy, mint csütörtökön az írek ellen, rendre kimaradtak. „Pedig az edzéseken mindig hidegvérrel értékesítjük a lehetőségeket” – magyarázta Mesut Özil, az Arsenal légiósa. Aztán a kezdeti lelkesedés alábbhagyott. „Magunknak tettük nehézzé a mérkőzést” – ismerte el Müller. Ugyanakkor az eredménynek már nincs jelentősége, Löw együttesének jövő év júniusáig bőven van ideje arra, hogy ismét csúcsformába kerüljön.
A német labdarúgó-válogatott az egyetlen csapat, amely 1972 óta valamennyi kontinenstornán részt vett, illetve részt vesz. A Nationalelf az első két Európa-bajnokságon (1960, 1964) nem vett részt, az 1968-as olaszországira pedig nem jutott ki. Az azóta eltelt 11 kontinenstornából hármat megnyert (1972, 1980, 1996), és háromszor ezüstérmet szerzett (1976, 1992, 2008).
A lengyelek az írek ellen biztosították a továbbjutást a D csoportból. Ki más is lehetett volna a meccs hőse, mint a bombaformáan futballozó Robert Lewandowski? A Bayern München támadója szerezte a győztes, 2-1-es győzelmet és az Eb-döntőn való részvételt jelentő második gólt. Ez volt a lengyelek 33. találata a selejtezősorozatban, ez rekord ebben a kiírásban, a támadó pedig beállította David Healy rekordját, aki a 2008-as Eb kvalifikációi alatt 13 gólig jutott. A második helyen holtversenyben a Schalke 04 holland válogatott légiósa, Klaas-Jan Huntelaar és az egykori horvát legenda, a horvát szövetség jelenlegi elnöke, Davor Suker áll 12-12 góllal.
Csapattársai is áradoztak a lengyel csatárról, aki a találkozót követően boldogan locsolta szét a pezsgőt csapattársai között. „Fantasztikus, hogy nálunk játszik, óriási önbizalmat kölcsönöz a csapatnak. Hogy képes-e ennél is jobb játékra? Természetesen!” – vélekedett a Sevilla lengyel játékosa, Grzegorz Krychowiak.
Történelmi sikert ért el az örmények 3-0-s idegenbeli legyőzésével Albánia. Az ország válogatottja ugyanis a dánok előtt megkaparintotta a második helyet a csonka I csoportban, ezzel történelme során első ízben jut ki labdarúgó világversenyre. Külön hab a tortán számukra, hogy 10 pontot vertek a szerbekre, akiktől három büntetőpontot vontak le. A múlt heti szerbek elleni vereséget alighanem nagyon nehezen emésztették meg az albánok, mert csapatkapitányuk, Lorik Cana nem kevés éllel jegyezte meg a vasárnap kiharcolt továbbjutás után: „már elfelejtettük a portugálok és a szerbek ellen elszenvedett vereséget. Különben is, a szerbek majd a tévében figyelhetnek bennünket. Gyalog megyek majd Franciaországba”.
Cana egyébként a francia Nantes játékosa. „Egy álmunk vált valóra. Reméltem, hogy egyszer sikerül elérnünk egy ehhez hasonló sikert, s nagyon büszke vagyok arra, hogy ezt a mi generációnk érte el. Boldog vagyok hogy ezekkel a fiúkkal annyi minden átélhettem, vereségeket, győzelmeket, csalódásokat, örömöt. Különleges csapat ez” – lelkendezett Cana. Bujar Nishani albán államfő bejelentette, a sikercsapat összes tagját kitünteti. A gárda „történelmi eredményt ért el, emelték az albánok tekintélyét világszerte, büszkeséggel töltötték a népet, s egységbe kovácsolták azt” – hangzik az elnök közleménye.
Valóban összehozta ez a siker a Balkánon élő szkipetárokat. Tiranában, s más városokban a továbbjutás után tömegek vonultak az utcára, s ünnepelték a válogatottat. Elbasanban a stadiont kapuit is megnyitották. Az albánok győzelmét Koszovóban is felhőtlenül ünnepelték, ami aligha mélyíti el a szerb-koszovói viszonyt, de ünneplés volt Macedóniában is, ahol a lakosság 25-30 százaléka albán. A jelenlegi albán válogatott csapat tagjainak mintegy a fele egyébként koszovói gyökerekkel rendelkezik.
Az I csoport másik, már tét nélküli meccsén Portugália idegenben verte Szerbia válogatottját 2-1-re. Ronaldóék szövetségi kapitánya, Fernando Santos agyba-főbe dicsérte a szerbeket. Meggyőződését fejezte ki, hogy az Eb-n lenne a helyük.