Országgyűlés;Rogán Antal;Miniszterelnöki Kabinetiroda;propagandaminisztérium;

FOTÓ: Tóth Gergő

- Rogán megkapta jussát

Minden jogi feltétel adott ahhoz, hogy Rogán Antal elfoglalhassa bársonyszékét a Miniszterelnöki Kabinetiroda élén, miután az Országgyűlés megszavazta az ehhez szükséges törvénymódosításokat. Az újdonsült miniszternek vélhetően négy államtitkára lesz, noha a Rogán-apparátus létszámáról és egyéb költségeiről egyelőre nem tudni. Döntött a ház az ügyvédi törvény sokak szerint aggályos módosításáról is.

Hivatalosan is létrejöhet a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda, miután az Országgyűlés tegnap végül megszavazta az erről szóló törvénymódosításokat. Az újdonsült miniszter be sem ment az erről szóló vitára. Lázár János kezdeményezése alapján az idei költségvetés módosítását is jóváhagyták a képviselők, ez alapján a büdzsé kiegészül a Miniszterelnöki Kabinetiroda fejezettel, amely tehát önálló "sort" képez majd, s nem terheli a Lázár által vezetett Miniszterelnökség keretét. A módosítás értelmében a felmerülő források biztosítását a kormány saját hatáskörben rendezi.

A kihirdetést követő napon hatályba lépő törvény azt is rögzíti, hogy a miniszterelnök munkáját a kabinetirodán belül működő Miniszterelnöki Programiroda segíti, melyet egy államtitkár vezet majd. Emellett - mint arról Rogán a múlt héten már beszámolt - a kabinetirodán belül egy nemzeti konzultációs központ is működhet a jövőben. Korábban kiderült már az is: Rogán stábja összeállt: Tuzson Bence kommunikációs államtitkár, a parlamenti államtitkár Dömötör Csaba, a közigazgatási államtitkár pedig Bíró Marcell lehet a Kabinetirodánál. Orbán Viktor korábbi kabinetfőnöke, Nagy János a miniszterelnöki programokért felelhet majd - vélhetően szintén államtitkári rangban. Az eredeti elképzelés szerint Rogán nem kapott volna önálló tárcát, kabinetfőnökként a Miniszterelnökségen Lázárral dolgozott volna. Végül Orbán engedett, s a Miniszterelnökséget vezető miniszter kívánsága szerint tisztázta, kinek mi a felelőssége és a politikai kabinetből önálló minisztériumot csinált.

Tegnap a Házban egyébként módosult az ügyvédekről szóló törvény is: így, ha az igazságügyi miniszter egy területi ügyvédi kamara ellen pert indít, és ezzel a kamara bármelyik szerve vagy tisztségviselője döntésének érvényessége vagy létezése "kétségessé válik", a Magyar Ügyvédi Kamara az érintettől elvonhatja a közfeladat ellátását. Ez ugyanakkor sértheti a területi kamarák tagjainak önkormányzatiságon alapuló önrendelkezési jogát, hiszen a jogkört már úgy is elvonhatják, ha jogerős ítélet még nincs arról, hogy jogsértés történt. Az ötpárti indítványt az érintettekkel való egyeztetés nélkül, házszabálytól való eltéréssel, négyötödös minősített többséggel szavazta meg Országgyűlés.

Göncz Árpádra emlékeztek
Göncz Árpád sorsa egybeforrt a 20. század magyar történelmével; a volt köztársasági elnök előtt fejet hajt az egész nemzet és a demokratikus világ - mondta Kövér László az ülés elején tartott megemlékezésen. Az Országgyűlés fideszes elnöke kifejtette: a múlt hét elején elhunyt korábbi államfő kezdettől fogva aktív részt vállalt a demokratikus ellenzék tevékenységében: "Göncz Árpád hitet tett a nemzet függetlensége, a szólás- és gondolatszabadság, a vallásszabadság, a társadalmi igazságosság és a demokrácia mellett".

Ma egy éve, hogy a kormány legfelsőbb szintjéig, azaz Orbán Viktorig juthatott a hír: korrupció gyanúja miatt hat magyar közhivatalnokot kitiltottak az Egyesült Államokból. Noha a Fidesz-kabinet vélhetően már ennél is hamarabb tudomást szerzett a súlyos amerikai vádakról, azok kivizsgálása és az adóhatóság érintett vezetőinek tisztázása helyett az elmúlt egy évben először személyeskedésig fajuló diplomáciai csatározásba kezdett, majd pedig az ügy eltussolására fordította energiáját.