egészségügy;Balog Zoltán;Zombor Gábor;Ónodi-Szűcs Zoltán;

2015-10-13 18:06:00

Ónodi-Szűcs sem kapott semmilyen garanciát

Hivatalosan is bejelentették az új egészségügyi államtitkár kinevezését, de a politikai csapdában – elődjéhez hasonlóan - várhatóan neki sem lesz nagy mozgástere.

Orbán Viktor október 9-én aláírta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkári kinevezését, a hivatalos beiktatáshoz már csak az államfő aláírása hiányzik az okmányról. Ezt Balog Zoltán miniszter jelentette be azon a délelőtti sajtótájékoztatón, ahol a személyes okokra hivatkozva lemondott Zombor Gábort is kiállították a kamerák elé, hogy az ágazat vezetésének folytonosságát hangsúlyozzák. Az nem derült ki, hogy miért éppen most szánta rá magát az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője a hivatalos bejelentésre, de az álló mikrofonok elé bezsúfolt újságíróknak már a terem berendezése is azt üzente: az egészségügy jövőjével kapcsolatos részletekre ne nagyon számítsanak.

Ehhez képest az új államtitkár néhány tervet mégis elárult, de a Népszavának arra a kérdésére nem akart válaszolni, vajon kapott-e bármilyen garanciát a miniszterelnöktől vagy a minisztertől arra, hogy a politika a továbbiakban nem írja felül az ágazat szakmai javaslatait. Átengedte a mikrofont Balog Zoltánnak, aki látszólag nem értette meg kérdésünket, hiszen úgy reagált: rosszízű feltételezés, hogy a politika és a szakma nem működik együtt, a kettő közös munkájának eredménye az egészségpolitika.

Felvetésünkre, miszerint saját államtitkára fogalmazta meg, hogy „ki kell szabadítani az egészségügyet a politikai csapdából”, a miniszter visszakérdezett: melyikük? Nos, Zombor Gábor néhány héttel lemondása előtt, már azt követően, hogy az egészségügyi dolgozók májusi demonstrációján elismerte a változásokat követelő sok ezer munkatárs igazát, egy konferencián fogalmazta meg az alaptételt. Azt mondta, az egészségügyet az utóbbi 25 évben minden kormány a saját politikai érdekei szerint próbálta megreformálni – és vélhetően ezután sem lesz ez másként.

Ónodi-Szűcs Zoltán sem kapott semmilyen garanciát, hogy másképp lesz mostantól, legalábbis erre utal, hogy Balog miniszter kis gondolkodás után úgy fogalmazott: amikor szükséges, felülírja a szakmát a politika, ha meg a szakmának van igaza, akkor a politikának kell ehhez alkalmazkodni, ez szerinte ősi törvény. Azt nem részletezte, hogy a helyi kórházak szerkezeti változásait, netán bezárását eddig rendre megakasztó, sokszor megakadályozó fideszes és KDNP-s parlamenti képviselők, lobbierejüket megőrzött polgármesterek is ismerik-e az ősi szabályt. Negyedszázad tapasztalata, hogy eddig egyik politikai oldal sem tartotta olyan fontosnak ezeket a lépéseket, hogy központi pártszabályként ki merte volna mondani: amit kell, azt be lehet zárni, át lehet alakítani.