Az AP amerikai hírügynökség szerint öt év alatt négy olyan esetet hiúsítottak meg Moldovában, amikor szervezett bűnözői csoportok radioaktív anyagokat próbáltak eladni közel-keleti vásárlóknak. A chisinaui hatóságokat az amerikai FBI segítette ezekben a műveletekben, az együttműködés eredményeként sikerült megakadályozni, hogy tömegpusztító fegyverekhez szükséges összetevőkhöz jussanak hozzá közel-keleti terroristák. Az idén lebukott egyik moldovai férfi például 2,5 millió euróért egy kliensnek radioaktív céziumot próbált eladni, elegendő mennyiséget ahhoz, hogy több utcát, akár egy egész városrészt megfertőzzön. A kliens azonban beépített ügynök volt, akinek így is húsz találkozás kellett ahhoz, hogy elhitesse, hogy ő az Iszlám Állam képviselője.
Az ügynök elmondása szerint megfelelő kapcsolatokkal meg lehet szerezni ebben a térségben egy teljes atombombához való összetevőket. Az itt ténykedő bűnszövetkezeteknek pedig megvannak a kapcsolataik az orosz bandákkal, amelyek szállítják a radioaktív anyagokat, a vevőkben pedig nem válogatnak. Egy másik meghiúsított moldovai üzletben nem beépített ügynök volt a vevő, hanem egy valós közel-keleti személy. Az ügyben eljáró közvetítő mindvégig gyűlölettel beszélt az Egyesült Államokról. Ő dúsított urániumot akart venni és terveket, amelyek segítségével összeállítható valamiféle atombomba.
Az öt meghiúsított eset, amelynek anyagai – audio, video felvételei, fotói, dokumentumai és a hatósági kihallgatások jegyzőkönyvei –, amelyeket az amerikai hírügynökség munkatársai tanulmányozhattak, egyértelműen bizonyították ezen bűnbandák működését valamint azt, hogy elsősorban a nyugattal szemben ellenséges vásárlókat keresnek, valamint alátámasztják azokat a félelmeket miszerint a szervezett bűnözés akár a tömegpusztító fegyverek bevetésétől sem ódzkodó terrorcsoportokkal, az al-Kaidával és az Iszlám Állammal is szövetkezik a haszonért.
Az akciók sikerét beárnyékolta az, hogy a letartóztatások minden esetben – stratégiai okokból - akkor történtek, amikor a neppernél a mintaanyag volt, soha nem akkor, amikor a tényleges adás-vétel történt, vagyis a teljes nukleáris anyag, amelyet áruba bocsátottak, tehát változatlanul a bűnbandák rendelkezésére áll. Így a bandafőnökök is megmenekültek, a közvetítők kerültek rács mögé. De a valóságban úgy tűnik, az FBI sem meri megkockáztatni, azt, ami a filmekben mindig valahogy összejön – hogy az adás-vétel pillanatában csapjon le. A való világban egy ilyen akció elhibázása tragikus következményekkel járna.
Ugyanakkor a térség szervezett bűnözői csoportjai látják el robbanóanyagokkal a kaukázusi iszlamista szervezetek is és mindenféle terrorszervezetet, amely Oroszországban készül merényletre. A múlt hét végén meghiúsított moszkvai robbantásos merénylet kapcsán is az orosz hatóságok nagy mennyiségű robbanóanyagot foglaltak le. Az orosz biztonsági szolgálat emberei a moszkvai lakásban egyebek között találtak egy robbanószerkezetet, amelynek ereje 5 kg TNT-nek felelt meg, egy precíziós mérleget és mobiltelefonokat. Jelentős részük ammónium-nitrát alapú robbanóanyag volt, amely elszállításának idejére evakuálni kellett a több száz lakójú ingatlant és lezárni a környéket. A Moszkvában talált bomba összetétele nagy mértékben hasonló volt a szombati ankarai kettős robbantásos merényletben alkalmazott bombákéhoz, közölte az orosz média.
A Moszkvában őrizetbe vettek pontos számát nem közölték, csak annyit hogy „orosz állampolgárok egy csoportjáról” van szó, a hivatalos tájékoztatás szerint 6-11 személyről, akik közül egyesek bevallották, hogy Szíriában kaptak kiképzést az Iszlám Állam terrorszervezet táboraiban. A moszkvai tömegközlekedési hálózatban terveztek robbantásos merényletet végrehajtani. Tegnap az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet szíriai ága, a Bassar el-Aszád szír elnök ellen harcoló an-Nusztra Front felhívást intézett a kaukázusi dzsihádistákhoz, amelyben arra kérte őket, hajtsanak végre merényleteket az orosz lakosság ellen, büntetésképpen Moszkva Aszadnak nyújtott katonai támogatásáért. „Szemet szemért!”, szögezte le a szíriai terrorcsoport felhívásában. Orosz források szerint mintegy 2 ezer orosz állampolgár harcol az Iszlám Állam oldalán Irakban és Szíriában. A terrorizmus terjedésével a volt szovjet térség fegyvernepperei egyre komolyabb veszélyt jelentenek Európa számára is.