Ferenc pápa bocsánatot kért a Vatikánt megrázó botrányokért. Nem részletezte, mire gondol, ugyanakkor Federico Lombardi, a Szentszék sajtószóvivője azt közölte, nem a római polgármester, Ignazio Marino napokban bejelentett lemondását kommentálta a pápa.
A szűk két hete kezdődött családszinódust megelőzően több olyan esemény is történt, amely a főpapok teljes megosztottságát bizonyítja, s azt, mekkora feszültségek vannak az egyházi vezetésben. Nagy port kavart a lengyel teológus, a Hittani Kongregáció – már csak volt – munkatársa, Krzysztof Charamsa beismerése, aki elmondta, meleg, s egy katalán férfival él együtt. A napokban pedig nyilvánosságra került egy levél, amelyet 13 bíboros írt a pápának.
Ebben a konzervatív főpapok arra panaszkodnak, hogy szerintük már pontosan lehet tudni, hogyan végződik a jövő héten záruló családszinódus, s az ülések rendjét azért változtatták meg, hogy megkönnyítsék az előre elrendelt döntést a kényes kérdésekben. A levelet a L’Espresso című lap hozta nyilvánosságra a hét elején. Az olasz lap szerint az aláírók között megtalálhatjuk Gerhard Ludwig Müllernek, a Hittani Kongregáció német prefektusának nevét is. Később aztán a L’Espresso levette a honlapról a levelet, amire Federico Lombardi, a Szentszék szóvivője azt közölte, nincs is bizonyíték a létezésére. Ez nyilvánvaló frontális támadás a pápa ellen. Ami azonban különösen fájdalmas lehet a pápa számára, hogy az aláírók között több közvetlen munkatársának neve is megtalálható. A dokumentumot az a George Pell ausztrál bíboros adta át a pápának, aki a vatikáni pénzügyeket felügyelő hivatalt vezeti.
Marcello Semenaro, az olasz püspök a La Stampának azt közölte, a szinódus több résztvevőjét idegesíti az a felhajtás, ami az eseményt kíséri. Nem korrektnek nevezte azt, hogy egy internetes oldal ilyen levelet közöl. Semenaro a záródokumentum szerkesztőbizottságának is tagja. Ehhez kapcsolódik, hogy a levélben a bizottság összetételét is bírálták. Az olasz püspök ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy korábban három-négy főpap volt a tagja ezen testületeknek, ezúttal azonban a pápa arra törekedett, hogy minden földrész képviseltesse magát, hogy ezzel „elkerüljék a túlságosan európai megközelítést”.
Ez a levél annál is jobban megrázta a Szentszéket, mint a lengyel pap „coming outja”. A konzervatívok egyik vezéralakja, Gerhard Ludwig Müller prefektus szerint a nyilvánosságra hozott levél „egy új Vatileaks-botrány”, s egyesek a Vatikánban „vitákat, feszültségeket akarnak gerjeszteni” – fejtette ki a Corriere della Serának. (A Vatileaks-ügy volt a Vatikán eddigi legnagyobb botránya, 2011/12-ben XVI. Benedek kamarása, Paolo Gabriele szolgáltatott ki bizalmas dokumentumokat a sajtónak, amelyekből kiderült, mekkora pénzherdálás folyt a Szentszéknél.) Müller közvetve megerősítette a levél létezését azzal, hogy „nem árulom el, aláírtam-e”.
A Hittani Kongregáció prefektusa azt is hozzátette, nem ismert egyetlen olyan főpapot sem, „aki a pápa ellen lenne”. Közben Pell bíboros is elismerte a közölt dokumentum hitelességét. Feltételezések szerint az aláírók között lehet Timothy Dolan amerikai bíboros is. Vincent Nichols brit bíboros szerint a levél „a legcsekélyebb hatást sem gyakorolja a szinódusra”. A családszinóduson szűk két hete próbálnak választ találni azokra a kérdésekre, hogyan válaszoljon az egyház a családokat érintő mai kihívásokra. Egyes lapok szerint a szinódus majdnem olyan jelentőségű, mint az 1962-1965 közötti II. vatikáni zsinat, amelynek során számos fontos reformokat fogadtak el.