Elkészült a kerítés a horvát-magyar határon, így a kormány ezt a szakaszt is bármikor képes lezárni. Az, hogy a kabinet élesíti-e a határzárt, illetve hogy ez mikor történik meg attól függ, mire jut a brüsszeli uniós csúcson Orbán Viktor, illetve milyen egyezségre jutnak a magyarok a következő napok egyeztetésein. Lázár János a tegnapi Kormányinfón köszönetet mondott az újabb vasfüggöny építőinek és a V4-eknek, amiért segítséget nyújtanak a határvédelemben.
Megtudhattuk, hogy szerdáig 378 647 illegális bevándorló érkezett Magyarországra, a magyar-szerb határzár óta a szerb szakaszon néhány százan, Horvátország felől viszont az elmúlt egy hónapban 180 ezren. A Miniszterelnökség vezetője szerint az a veszély fenyeget, hogy év végére a határsértők száma eléri a 6-700 ezret, ami indokolttá teheti a horvát határzár alkalmazását. Az uniós kvótákkal szembeni fellépésről december közepéig születhet döntés. Trócsányi László igazságügyi miniszter folyamatosan egyeztet a kvótarendszert szintén támadó Szlovákiával. A miniszter azt még nem tudja, mennyibe kerül Magyarországnak a menekültügy, de az Országvédelmi Alapból nemrég elkülönített 25 milliárd forint egy része is erre megy el.
Nem kíván jelzőket mondani arra, milyen lesz az, amikor Budapest kiválik Pest megyéből, hogy ne a régióhoz tartozzon, mert tart Tarlós István haragjától, de azt megerősítette, a kormány azt szeretné, ha a megye és a főváros külön régió lenne. Erre az uniós pénzek elosztása miatt van szükség. A mostani fejlesztési ciklusnak ugyanis vesztese Pest megye, amely a főváros fejlettsége miatt nem részesülhet elegendő fejlesztési forrásban. Nagykőrös például ezért szeretne évek óta Bács-Kiskun megyéhez csatlakozni. 2020-tól Budapest és az agglomeráció fejlettsége miatt Pest megye már nem kaphat a fejletlenebb részei számára elegendő támogatást. A kormány munkacsoportot jelöl ki, legkésőbb 2016-ban megszülethet a döntés Pest megye és Budapest elválasztásáról. Arról is dönteni kell, hogy új megye jön-e létre, vagy a megyeszéli városok a szomszédos megyékhez csatlakozhatnak. A lehetséges változásról természetesen a településekkel egyeztetnek, és Pest megye szava lesz a döntő. Miután ez a megyerendszert és az alkotmányt is érinti, ami kétharmados törvény, így az ellenzék szavazataira is számítanak majd az ügyben.
Január elsejétől felmenő rendszerben bevezetik az e-kártyát, amely az összes igazolványunkat kiváltja. A kártya, amelyik az elektronikus aláírást is tartalmazza, lehetővé teszi majd a digitális ügyintézést. A kártyából évente akár 200 ezret is kiállíthatnak.
A kormányinfón az is kiderült, ez volt Giró-Szász András utolsó napja kormányszóvivőként, és most állt utoljára Lázár mellett ilyen sajtótájékoztatón. Az államtitkár megköszönte a miniszternek az eddigi közös munkát, majd boldog születésnapot kívánt a tegnap nyolcéves kisfiának.
„Nem felelek meg a feltételeknek”
"Azt hiszem, a személyemet illetően megnyugodhat az ország, megnyugodhat a családom és megnyugodhat a pártom is, tekintettel arra, hogy sem ultizni nem tudok, sem nyelveket nem beszélek jól, és az összes többi potenciális feltételnek sem felelek meg. Tehát milyen nagy szerencse, hogy ez a beszéd nyilvánosságra került, mert személyemet illetően mindenki megnyugodhat: nem vagyok az esélyesek között". Lázár ezt arra a kérdésre válaszolta, megfelel-e Orbán Viktor utódlási feltételeinek. Egyúttal közölte, ebben az országban a választópolgárok választják a vezetőket. Orbán a héten kiszivárgott egyik tavaszi beszédében jelölte meg, hogy az őt követő megfelelő miniszterelnöknek jól kell tudnia ultiznia és beszélnie kell idegen nyelveket, legalább egy keleti nyelvet. Amikor lapunk azt tudakolta, hogy a kormányfő jelenleg is ezek szerint válogat-e, a miniszter csak annyit mondott, "Orbán Viktor tud ultizni". Lázár szerint egyébként ismerve az alacsony népszerűségi mutatóit "nagy szerencse", hogy a beszéd nyilvánosságra került.