menekültek;EU-csúcs;

2015-10-16 07:03:00

Brüsszel gyorsítaná a krízis kezelését

A német kancellár szerint "nem túlzás Európa történelmi próbatételeként felfogni" a menekültválságot, amelynek megoldása egyszerre "nemzeti, európai (uniós) és globális" feladat. Tegnap Brüsszelben ismét összeült az uniós csúcs, hogy a krízis megoldásáról tárgyaljon. Közben a német parlament elfogadta Angela Merkel szigorító menekültügyi törvénymódosítását.

A migrációs válság hatékony kezelése érdekében az EU-nak egységesnek kell mutatkoznia és képesnek kell lennie arra, hogy megtegye a fontos intézkedéseket - fogalmaztak a visegrádi csoport kormányfői az Európai Tanács tegnapi ülése előtti egyeztetésükön elfogadott közös nyilatkozatukban. Azt írták: a V4 (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) tagjai szerint a siker kulcsa, hogy az intézkedéseket fontosság szerint rangsorolják, és minél előbb, a szolidaritás szellemében megvalósítsák. Ezért a V4-es országok kinyilvánították készségüket, hogy a továbbiakban is hozzájárulnak az intézkedések megvalósításához nemzeti, regionális és európai szinten.

Aggódik a menekültügyi főbiztos
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Zeid Ra'ad Al Hussein szerint olyan retorikát használnak a politikusok a menekültválság során, mint 1938-ban a holokauszt előtt. Hussein szerint érdemes belelapozni az eviáni konferencia leiratába, ott találunk hasonló nyelvezetet a maihoz. Az eviáni konferencián a náci Németországból menekülő zsidók elhelyezése volt a téma, csak Dominika vállalta, hogy befogad menekülteket.

Ehhez képest Orbán Viktor tegnapi nyilatkozataiból is úgy tűnt, folytatja külön utas politikáját. "Magyarország felkészült arra, hogy a schengeni megállapodásnak megfelelően csak ellenőrzötten, szigorú előírások szerint lehessen belépni az országba a magyar-horvát határszakaszon" - mondta újságíróknak, az Európai Tanács csütörtöki brüsszeli ülésére érkezve. A kormányfő kiemelte: ezt az állapotot Magyarország ha kell, egy órán belül meg tudja valósítani. Viszont ez csak "a második legjobb megoldás", a legelőnyösebb a görög határ lezárása lenne, ezt szeretnénk most elérni. Orbán kifejtette: holnap reggel lehet véglegeset mondani a magyar-horvát határ esetleges lezárásáról, mindenesetre Magyarország felkészült, "a zöldhatár védelméhez szükséges műszaki létesítmények elkészültek, a szükséges magyar élőerő jelen van", és a visegrádi partnerekkel nemzetközi összefogást is sikerült felépíteni.

Hogy a magyar kormány álláspontja továbbra sem egyezik az uniós csúcsállamokéval, azt jelzi, hogy Orbán tegnap először az európai néppárt vezetőinek megbeszélésén vett részt a belga királyi akadémián, ahol külön találkozott Angela Merkellel, aki vélhetően igyekezett meggyőzni egy más álláspontról. A német kancellár már korábban többször hangsúlyozta, a menekültválság megoldásához a tagállamok közös erőfeszítésére van szükség, s hogy a megoldásban kulcsszerepe van a saját területén kétmillió szír menekültnek otthont adó Törökországnak.

Nem tudjuk megfékezni a menekültáradatot Törökország közreműködése nélkül - jelentette ki tegnap reggel a német parlamentben is Merkel, aki vélhetően szintén az este kezdődő brüsszeli uniós csúcs résztvevőinek üzent ezzel. "Ábrándokat kerget, aki azt hiszi, hogy a digitalizáció és a globalizáció korában be lehet zárkózni" - fogalmazott a Brüsszelben kezdődő uniós csúcson képviselendő német álláspontról és a Bundestagban szavazásra bocsátott menekültügyi reformcsomagról szóló beszédében. A kancellár szerint "nem túlzás Európa történelmi próbatételeként felfogni" a menekültválságot, amelynek megoldása egyszerre "nemzeti, európai (uniós) és globális" feladat. Merkel kormánya menekültügyi reformcsomagjáról szólva, illetve a politikáját bíráló konzervatív politikusokra utalva hangsúlyozta, hogy a szavazáskor "a tartózkodás nem opció". Ezután szavazott a 630 tagú Bundestag 600 jelenlévő képviselője: a kormány előterjesztéseit 475 képviselő támogatta, 68 utasította el, 57-en tartózkodtak. A törvényhozás másik kamarája, a tartományokat képviselő Bundesrat ma voksol a reformról, amelyet a berlini vezetés a tartományi kormányokkal közösen dolgozott ki, így elfogadja a csomagot.

Merkel tehát - most úgy tűnik - az előzetes híresztelésekkel szemben nem bukik bele menekültpolitikájába, de a kancellár bírja a legtöbb európai vezető támogatását is. A késő délután kezdődött, még lapzártánk idején - sőt, az előzetes várakozások szerint ma hajnalig - eltartó EU-csúcs fő témája a migrációs válság közös uniós kezelése volt. Az Európai Unió intézményei megtették a szükséges lépéseket, most a tagállamokon a sor - mondta Jean-Claude Juncker délután. A csúcs előtt az Európai Bizottság elnöke Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével egyeztetett, majd közös tájékoztatójukon azt mondta, fel kell gyorsítani a dublini rendszer reformját. Azt is mondta, a tagállamoknak be kell tartaniuk a szavukat a szeptemberben tett pénzügyi vállalásaikról. Schulz szintén a tagállamokat sürgette, hogy biztosítsanak pénzt a válságkezelésre. Az nem lehet, hogy a csúcs után a tagállamok vezetői elmondják, hogy "milyen döntést hoztunk, majd ha az nem valósul meg, azt mondják, az EU nem tesz semmit".

Konrád kitart álláspontja mellett
Több barátom is neheztelt rám azokért a mondatokért, amiket mondtam - nyilatkozta Konrád György a Figyelőnek adott interjúban arra, hogy a menekültáradattal kapcsolatos véleménye az értelmiségi körökben nem aratott osztatlan sikert. A Kossuth-díjas író kifejtette, szerinte Európának sem anyagilag, sem lelkileg nem áll módjában megoldani az emberiség gondjait. Ugyanakkor ezt az áramlást nem lehet megállítani, de még lassítani sem.