szobor;pilóta;Bleriot;

2015-10-16 20:42:00

Szobrot kapott a legendás pilóta

Felavatták Louis Blériot francia pilóta, mérnök szobrát pénteken Budapesten, a IX. kerületi József Attila lakótelepen. A pilóta 106 évvel ezelőtt innen, az akkor még katonai gyakorlótérként funkcionáló területről, először szállt fel repülővel Magyarországon.

Simicskó István honvédelmi miniszter a szobor avatásán azt hangsúlyozta, hogy fontos megemlékezni azokról az emberekről, akik nemcsak nekünk, magyaroknak, nemcsak a franciáknak, hanem az egész emberiségnek fontosak, hiszen példaképpé váltak.

Sokan álmodnak arról, hogy pilóták legyenek, vagy olyan dolgot hozzanak létre, ami használ a közösségnek - mondta a miniszter, hozzátéve: vannak akiknek valóra válnak az álmaik, akik kellő időben tudással, bátorsággal alkotnak. Voltak olyan úttörők, akik felfedeztek, alkottak az egész emberiség javára - tette hozzá, kiemelve, hihetetlen bátorság kellett ahhoz, hogy ezekkel a repülőgépekkel felszálljanak. Simicskó István szerint a Blériot-szobor ösztönöz arra, hogy mindenki alkosson, tegye a dolgát és minél magasabb színvonalon végezze a munkáját.

Éric Fournier, Franciaország budapesti nagykövete hangsúlyozta, Louis Blériot a franciáknak a merészség, a bátorság szinonimája, ami ahhoz kell, hogy "feltaláljunk egy új gépet, vagy felszálljunk a levegőbe". A diplomata arra buzdította a jelenlévőket, hogy mint Louis Blériot, legyenek bátrak, valósítsák meg álmaikat.

Bácskai János (Fidesz-KDNP), Ferencváros polgármestere felidézte, a mai József Attila lakótelep területe annak idején katonai gyakorlótér volt, onnan szállt föl repülőgépével a pilóta, akinek repülésére kétszázezren voltak kíváncsiak. A polgármester felidézte 1909 októberét, amikor Louis Blériot megérkezett Magyarországra. A korabeli tudósítások egyebek között kiemelték, hogy francia pilóta - aki a La Manche csatornát elsőként repülte át - soha nem szállt fel olyan szimpatikus közönség előtt, mint Budapesten, ezért végzett három repülést, pedig csak 15 percig kellett volna a levegőben maradnia.

Harangozó Tamás, a Magyar Repüléstörténeti Társaság elnöke úgy fogalmazott, csendes hallgatag ember volt Louis Blériot, de nagyon bátor, és utat mutatott a jövőnek. A magyar aviatika fejlődésére is döntő hatást gyakorolt - tette hozzá.
A szobor - amely repülőgépében ábrázolja a pilótát - Kontúr András szobrászművész alkotása.