Kanada;Stephen Harper;liberális párt;Justin Trudeau;

2015-10-19 07:36:00

Menesztik a kanadai konzervatívokat?

 visszatérhetnek a liberálisok Kanada élére. A legutolsó közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy a Liberális Párt az élre tört a hétfői parlamenti választások előtt. Stephen Harper, a jelenlegi kormányfő népszerűtlenebb a pártjánál, így nem kizárt, hogy Justin Trudeau, a néhai legendás miniszterelnök, Pierre Elliot Trudeau fia alakíthatja meg a következő kabinetet Ottawában.

Szoros lehet az eredmény a három legnagyobb párt, a kormányzó konzervatívok, a liberálisok, illetve a szociáldemokraták között, noha a liberálisok a hosszú – 78 napos – kampány finisében erősen belehúztak. Bár nem is olyan régen még temették a liberálisokat, most esélyük lehet a győzelemre. A kanadaiak többsége középutas politika híve, még ha cserbenhagyták is a liberálisokat az előző három voksoláson. „Gyenge választási eredményeik ellenére a liberálisok szoros érzelmi kapcsolatban maradtak a kanadai lakosság jelentős részével. Az elpártolt szavazók ezen a választáson visszatérhetnek” – jósolta Greg Lyle, az Innovative Research intézet sokat idézett elemzője.

Az 56 éves Stephen Harper személyesen nem népszerű, de hát a kormányfő szerint a parlamenti választás nem is szépségverseny. Kemény kézzel irányította az országot, elismerik gazdasági eredményeit. Harper több mint kilenc éve áll a kormány élén, a G7-es csoport egyik veteránjának számít, csak Angela Merkel szolgál nála régebben. Megosztó politikusnak tartják, autoriter hajlamokkal, egyesek Richard Nixon néhai amerikai elnökéhez, mások Putyinéhoz hasonlítják a stílusát. Az amerikai republikánusokat megszégyenítően konzervatív, a fegyverhasználat híve, megvonta a költségvetési pénzeket a klímakutatástól, keményen fellépett a bűnözés visszaszorításáért, támogatná a halálbüntetést. Az ottawai parlament épülete előtti ámokfutó lövöldözés nyomán megszigorította a terrorellenes intézkedéseket, kibővítette a kormány megfigyelési jogköreit.

Justin Trudeau FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PETER MACDIARMID

Justin Trudeau FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PETER MACDIARMID

A kampányban azzal riogatta a választókat, hogy a gazdaság és a nemzetbiztonság egyaránt veszélybe kerülhet, ha a liberálisokra vagy a szocdemekre, az Új Demokrata Pártra (NDP) szavaznak. A kanadai lakosság 70 százaléka ugyanakkor a felmérések szerint változásra vágyik, irányváltást szeretne. A Globe and Mail című országos napilap a voksolás előtt a Konzervatív Pártot támogatta ugyan, de Harpertől már megvonta a bizalmat. A torontói National Post egyértelműen a konzervatívok mellett tette le a garast.

Szmokingos macska és sárkányölő 
Színt visz a kanadai választásokba néhány különleges induló. A Szmoking (Tuxido) Pártot például egy Earl Grey nevű macska képviseli. Kampányfőnöke – a macska tulajdonosa – Hugh Chisholm az állatkínzásra, az állatvédelmi törvények fontosságára akarja felhívni a figyelmet. Earl Grey 2013-ban már indult Kanada második legkisebb tartománya, Új-Skócia kormányfői posztjáért, de nem nyert. Bátyja, Tuxido Stan 2012-ben Halifax polgármesteri székéért szállt harcba, szintén nem nagy sikerrel.
A Szmoking Párt választási jelszava: „Ki véd meg engem?” Több mint 25 ezer Facebook-követőjük van.Egy független brit-kolumbiai jelölt, Wyatt Scott egy kanadai lúd hátára pattanva, kardját lengetve indul csatába kampányfilmjében. A 38 éves kisvállalkozó szeméből lézersugarak csapnak ki, s miután beszámol programjáról, a sárkányt is legyőzi. Az egyetemi oktatás olcsóbbá tételét, az egészségügyi szolgáltatások kiszélesítését, a szociális támogatások növelését sürgeti. Kampányfilmje nagy siker, 1,4 millióan nézték meg a You Tube-on. Hogy elég lesz-e ez egy parlamenti helyhez, az már más kérdés.

Ha az utolsó pillanatban mégis megszerzik a konzervatívok a győzelmet, abban szerepe lehet annak is, hogy kampányuknak némi bevándorló-ellenes élt adtak. Harper hivatali idejében változott a bevándorlási politika, a képzett bevándorlókat előnyben részesítik a menekültekkel és a családegyesítést kérelmezőkkel szemben, évi 250 ezer embert fogadnak be. Idén év elején megtiltották, hogy muszlim nők fejkendőt viseljenek, amikor leteszik az állampolgársági esküt. Harper beígérte, hogy a muszlim közalkalmazottak számára is megtiltja a fejkendő, arcot eltakaró fátyol viselését. Segélyvonalat létesítettek, amelyen be lehet jelenteni, ha valaki „barbár kulturális gyakorlatot” követ. A vita miatt több muszlim nőt ért támadás nyilvános helyen. Az ellentét különösen Quebecben éleződött ki, s az ott erős szociáldemokraták szeptember óta 48-ról 29 százalékra estek vissza.

A liberálisok kormányfőjelöltje, Justin Trudeau felszólította a konzervatívokat, hagyjanak fel a fejkendőtilalom erőltetésével, mielőtt elmérgesedik a helyzet. A legfiatalabb, 43 éves kormányfőjelölt 2013-ban vette át a középbal irányt követő Liberális Párt vezetését, s két év alatt sikerült ismét hiteles politikai erővé tennie. Noha sokan lebecsülik a kora, felszínesnek mondott tudása, tapasztalatlansága, göndör fürtjei miatt, a néhai kormányfő fia örökölhette apja politikai képességeit. Karizmatikus szónok, kapcsolatot tud teremteni a választókkal, jól szerepelt a vitákban, látványos akciókkal hívta fel pártjára a figyelmet, egyebek mellett a gyerekszegénység enyhítését ígérve. A liberálisok támogatnák a kisvállalkozásokat, erősítenék a középosztályt, új infrastrukturális beruházásokat ígérnek, még annak árán is, hogy néhány évig deficites lenne a jelenleg kiegyensúlyozott költségvetés. Emelnék a leggazdagabb egy százalék adóját, s csökkentenék a közepes keresetűek adóterheit.

A kanadai gazdaság az elmúlt évtizedben átlag két százalékos növekedést mutatott fel, a termelékenység alig évi egy százalékkal nőtt, s ez az Egyesült Államokénak kevesebb, mint a fele, írta a brit Economist hetilap. Harper adókedvezményei nem hozták meg a várt eredményt, az üzleti élet kivár a nagy fektetésekkel. A konzervatív kormányfő azzal büszkélkedik, hogy hat év alatt 1,3 millió új állást teremtett, a munkanélküliség hét százalék alá süllyedt, igaz, a fiatalok körében 10 százalék feletti.

Thomas Mulcair FORRÁS: FACEBOOK

Thomas Mulcair FORRÁS: FACEBOOK

A Nanos Research intézet október közepén készült felmérése azt mutatta, a Liberális Párt biztos vezetésre tett szert, a voksok 37,1 százalékára számíthat, a Konzervatív Párt 29,4 százalékon áll, az Új Demokrata Párt 23,7 százalékot érhet el. A felmérés hibahatára plusz-minusz 2,8 százalék. Ha a közvélemény-kutatások nem tévedtek, a liberálisok szerezhetik meg a legtöbb parlamenti mandátumot, de nem lesz abszolút többségük. A 338 parlamenti mandátumból a liberálisok 132 , a toryk 123 , a szociáldemokraták 80 képviselői helyet szerezhetnek meg a becslések szerint, de biztosra csak azt lehet venni, hogy a szükséges 170 mandátumot egyik párt sem éri el.

Ha a liberálisok az élen futnak is be, rá lesznek szorulva a szociáldemokraták támogatására, s ezt várhatóan meg is kapják, még akkor is, ha Justin Trudeau és az NDP pártvezére, Tom Mulcair, a parlament ellenzéki frakcióvezetője személyesen nem kedvelik egymást. Gazdasági tervek között nagy az átfedés, s egyaránt prioritást adnának a környezetvédelemnek. Mindkét nagy ellenzéki párt egyébként a brit mintát követő választási rendszer – a győztes mindent visz elv érvényesül Kanadában is - reformját ígéri. Kanadában is lehetséges a korai szavazás, az október 19-i parlamenti választásra már október eleje óta lehetett szavazni. Október 9 és 12 között már kinyitottak a szavazóhelyiségek, s összesen 2,4 millióan már akkor leadták voksukat. Ez 16 százalékos emelkedés a 2011-es választáshoz képest, amikor 2 millióan szavaztak előzetesen.

Jól csengő családnév

Kanadában a Trudeau családnév nagyon jól cseng, s ez önmagában fél győzelem. A liberális kormányfőjelölt apja, Pierre Trudeau tehetséges politikus volt, színes egyéniség, a nők bálványa. 1968-tól 1984-ig, tizenöt évig kormányozta Kanadát, a népszerű miniszterelnök egyik fő eredményének tartják, hogy leszerelte a quebeci függetlenségi törekvéseket, s megőrizte az észak-amerikai állam egységét. Trudeau már miniszterelnökként, 52 évesen nősült, 30 évvel fiatalabb nőt vett el. Felesége, Margaret unatkozott a házasságban, szívesen bulizott torontói és New York-i éjszakai klubokban, Ted Kennedyvel és a Rolling Stones több tagjával is hírbe hozták. Három gyermekük született, 1984-ben elváltak. Justint és két testvérét apja nevelte.