Irán;Nemzetközi Atomenergia Ügynökség;ENSZ Biztonsági Tanácsa;

Mohammad Dzsavad Zarif és John Kerry kulcsszerepet játszott a megállapodásban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOHN BURTON

- Sínen az iráni egyezség

Elkezdődik a Hatok (az ENSZ BT öt állandó tagja plusz Németország) és Irán történelmi nukleáris megállapodásának végrehajtása. Teherán jelezte, további felhatalmazást ad a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek (NAÜ) nukleáris létesítményeinek ellenőrzésére, az Egyesült Államok pedig feltételesen feloldja az Iránnal szemben életbe léptetett szankciókat. A tényleges végrehajtás még további hónapokba telik.

Fontos határnap volt a tegnapi, az elfogadott menetrend szerint tegnaptól lépett hatályba hivatalosan az iráni megállapodás, elkezdődik a közös akcióterv végrehajtása. A 2015. július 14-én aláírt megállapodást július 30-án hagyta jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa, s ezt követően 90 napos várakozási időszakot szabtak meg, ez járt le vasárnap. A NAÜ honlapján tette közzé, hogy Amano Jukija, a NAÜ főigazgatója tájékoztatást kapott Irántól arról, hogy feltételesen megkezdik a szerződéshez csatolt kiegészítő jegyzőkönyv végrehajtását. A nyilvánosságra nem hozható jegyzőkönyvben rejlik a lényeg, az iráni nukleáris létesítmények ellenőrzésének részletei.

Barack Obama amerikai elnök tegnap feltételesen feloldotta az Iránra vonatkozó különféle szankciókat, ténylegesen azonban még nem oldják fel a szankciókat, csak azt követően, hogy a NAÜ szakértői igazolják, az iráni létesítményekben megkezdték a nukleáris program korlátozását célzó lépéseket. Az atomenergia ügynökségnek december 15-ig kell benyújtania az erről szóló értékelő jelentését.

Hétfőn Genfben a Hatok és Irán képviselői áttekintik az eddigi lépéseket, a tervek szerint az Egyesült Államok, Kína és Irán külön nyilatkozatot tesz közzé az araki nehézvizes atomreaktor áttervezéséről, hogy a gyártás során ne keletkezzen plutónium, a több mint két évig húzódott tárgyalásokon e körül folytak a leghevesebb viták. Az Európai Unió is nyilatkozatban vállalja a szankciók fokozatos feloldását, de mint az összes többi intézkedés, ez is feltételes, a NAÜ jóváhagyását követően kezdődik meg ténylegesen. Ha feloldják a szankciókat, Irán legalább 100 millió dollárra becsült, befagyasztott kinnlevőségeihez jut hozzá.

Múlt héten az iráni parlament a konzervatív honatyák heves tiltakozása ellenére támogatta a nukleáris megállapodást. Ezt a mérsékelt Hasszán Rohani kormányzatának nagy győzelmeként értékelték. Teherán ugyanakkor egy rakétakísérlettel megsértethette az egyezményben foglaltakat, az iráni fél értelmezése szerint ugyanakkor a teszt nem érintette az atomalkuban foglalt tilalmakat. A Hatok és Irán megállapodásának fő célja, hogy megakadályozzák, hogy Teherán nukleáris fegyvert fejleszthessen. Irán kezdettől azt állította, hogy nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál. Amerikai értékelés szerint az iráni atomprogram visszafogása két hónapnál jóval hosszabb időbe telhet.

Tárgyalás az izraeli katonai segélyről
Izrael és az Egyesült Államok felújította a tárgyalásokat a védelmi segélyprogramról – közölte vasárnap a washingtoni izraeli nagykövet. A Hatok és Irán nukleáris megállapodása miatti tiltakozásképpen Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő júliusban felfüggesztette ezeket a megbeszéléseket. „Izrael azt reméli, hogy az Egyesült Államokkal folytatott együttműködés révén kezelni tudják az iráni fenyegetést. Mivel a nukleáris megállapodás végrehajtása folytatódik, Izraelnek is lépnie kell” – írta Facebook bejegyzésében Ron Dermer nagykövet. A tíz évre szóló katonai segélycsomag hatálya 2017-ben lejárt, eddig évente három milliárd dolláros támogatást folyósított az Egyesült Államok Izraelnek. A felfüggesztés előtt közel álltak a megállapodáshoz, az új védelmi együttműködési csomagban 3,6-3,7 milliárd dolláros évi támogatásról egyeztek volna meg. Várakozások szerint az összeg tovább emelkedhet, Izrael tart ugyanis attól, hogy az Irán elleni szankciók feloldása nyomán Teherán megnöveli az Izrael-ellenes csoportoknak nyújtott támogatását. Izraelbe érkezett tegnap az amerikai vezérkari főnök, Joseph Dunford, Washingtonba várják Mose Jaalon izraeli védelmi miniszter. Benjamin Netanjahu kormányfő november 9-én Barack Obama vendége lesz a Fehér Házban.



Több ezer négyzetméter területű tranzittábort alakítottak ki a szlovén hatóságok a Szlovéniába érkező menekülők részére közvetlenül az osztrák határ mentén, a Maribortól északra található Sentilj településen - tapasztalta vasárnap a helyszínen az MTI tudósítója.