Idén is hallatták hangjukat a magyar roma kisebbség elnyomása ellen, illetve érvényesülésük mellett tiltakozók. A harmadik alkalommal megrendezett Roma Büszkeség Napja elnevezésű esemény a budapesti Madách térről indult szombat délután, ahonnan a csaknem 400 résztvevő - romák és nem romák egyaránt - rendezett sorokban, rendőri felvezetéssel sétált a II. János Pál Pápa térre. Itt vette kezdetét a valódi ünneplés. A Roma Büszkeség Napját Setét Jenő nyitotta meg. A főszervező kiemelte, hogy a cigányokról az elmúlt időszakban negatív kép alakult ki, amelyért véleménye szerint elsősorban a média tehető felelőssé. ,
,Folyamatosan közvetítik felénk, hogy egy cigány ember tetteiért minden cigánynak felelősséget kell vállalnia. Ez elfogadhatatlan!" – jelentette ki. Majd felhívta a résztvevők figyelmét: itt az ideje hogy a romák saját hangjukon szólaljanak meg, hiszen senki nem állhat ki helyettünk önmagunkért. ,,A jogfosztottság felszámolása és ellentmondás minden elnyomással szemben csak úgy lehetséges, ha önmagunkra pozitívumként tekintünk, ha saját közösségünket szeretjük" - hangsúlyozta Setét hozzátéve, senki nem mondhatja meg a magyar romáknak, hogy milyennek kell lenniük. "Mindenkinek ki kell állnia saját magáért, mert cigánynak lenni méltóság, legyünk hát büszkék, hogy cigányok vagyunk" – zárta beszédét a főszervező.
Forrás: Roma Pride
Ezzel a többi felszólaló is egyetértett, igaz Ács független polgármestere Lakatos Béla beszédében külön kitért a roma kisebbség két fontos csoportjára: a nőkre, valamint az értelmiségi pályára készülő fiatalokra. A polgármester hangsúlyozta, hogy a roma nőknek arra kell tanítaniuk gyermekeiket, hogy iskolába járjanak. A többségi társadalom csak így fogadhat el minket. Hozzátette, minden értelmiségi fiatalnak egyértelmű feladata, hogy megmutassa, romaként is lehet érvényesülni. Negatívumként továbbá kiemelte az évek óta tartó széthúzást, s egyben figyelmeztetett: a cigányságnak össze kell fognia, mert csak így tudnak erőt felmutatni.
Erre a feladatra jelentkező pedig akadna bőven. A hallgatóság sorai között többen táblákkal demonstráltak, amelyen roma egyetemisták a keresztnevüket írták, és azt, hogy az iskola befejezése után mi lesz a hivatásuk: orvos, nemzetközi tanulmányok szakértője, népegészségügyi ellenőr, szociológus vagy például gyógypedagógus.
A rendezvényen pártképviselők egyáltalán nem szólaltak fel, a rendezvény azonban nem nélkülözte a politikát. Mikrofonhoz lépett többek között az a Lakatos Béla, Komárom-Esztergom megyei Ács város polgármestere, aki nemrég kilépett a Fideszből. Eleve nem tetszett neki, ahogyan a kormány a menekültekkel bánik, amikor pedig Orbán Viktor miniszterelnök furcsa párhuzammal a nyugati országokban befogadott muszlimokhoz hasonlította a magyarországi cigányokat, szakított pártjával. A hallgatóság nagy ovációval fogadta, hogy Lakatos immáron független polgármesterként mutatkozott be.
A rendezvényen megszólalók egyetértettek abban, hogy akármilyen politikai erő is van éppen hatalmon, valójában senki nem foglalkozik a cigányság kérdésével. A Roma Büszkeség Napja része annak a nemzetközi, Európában több mint 10 országban megvalósuló rendezvénysorozatnak, amely során közösen kiállnak a kirekesztés, az etnikai, faji türelmetlenséggel és a diszkriminációval szemben.