cenzúra;MTI;

2015-10-20 08:13:00

Visszaélés

Ha a magyar királyi hírügynökségről az jutna eszünkbe, hogy állam az államban, akkor persze nem tévednénk, de nem is fejeznénk ki a teljes igazságot. Hiszen a Magyar Távirati Iroda valóban úgy viselkedik, mintha külön törvények és szabályok vonatkoznának rá. Ugyanakkor nem lehet állam az államban, hiszen az állam bekebelezte, szőröstül-bőröstül, s arra használja, amire akarja. Vagyis a kormány és propagandájának legfőbb szócsöve. Az adófizetők pénzéből, természetesen.

Ha úgy tetszik, a hírügynökség nem jelentet meg bármely közleményt az Országos Sajtószolgálatban, noha a dolga csak a továbbítás lenne, felelősséget a tartalomért nem vállal. Viszont ha egy párt bírálni merészeli a közmédiát - mint legutóbb az LMP -, akkor haladéktalanul hivatkozik szabályzatuknak arra a pontjára, amellyel két helyen is szembemegy a szöveg. Vagyis a közlemény nem sértheti a közmédia szervezeteinek jó hírét és üzleti érdekeit, nem irányulhat a közmédia bármely szervezete vagy annak munkavállalója ellen. Továbbá: az MTI-nek joga van a közlemény kiadásának megtagadásához, és ezért sem tartozik felelősséggel.

Arra is jogot formálnak, hogy eldöntsék, közszereplő-e valaki és mikor igen, mikor nem. Ha például egy párt vagyonosodási vizsgálatot követel a miniszterelnök veje ellen - mint egy MSZP-s képviselő tette -, akkor az illető nem közszereplő. Ám ha Tiborcz István például elveszi a kormányfő lányát, akkor az, hiszen az esküvőről a távirati iroda is közölt fotókat. Miképpen arról is, amikor a vállalkozó milliárdos értékben nyer el közbeszerzéseket. Bár nem árt emlékezni a királyi hírügynökségnél Habony Árpád esetére. A rejtélyes tanácsadó emlékezetes, szabálytalan kocsikázása után - a nem rejtélyes Andy Vajnával az anyósülésen -, a rendőrség nem árulta el, megbírságolták-e a vétkest, miután a Belügyminisztérium sajtósa úgy döntött, hogy nem közszereplő. A Fővárosi Törvényszék viszont hivatalosan is kimondta, hogy az.

A távirati iroda egyszerűen visszaél a helyzetével. A hírmonopóliumával. Azzal, hogy a különböző médiumok ingyen kapják meg szolgáltatásainak jelentős részét. A nagy többség számára az MTI az egyetlen - hivatalos - hírforrás. Így tehát a közönség túlnyomó része - különösen a vidéki hírfogyasztó -, kizárólag az ő interpretálásában kapja az információkat. Ez lehetőséget teremt arra, hogy a hatalom, szigorúan a kezében tartva a királyi hírügynökséget, a saját üzeneteit, a saját megfogalmazásában, hogy azt ne mondjuk, saját kényére-kedvére juttassa el a néphez. Nincs is mit csodálkozni azon, hogy ezek után pártunk és kormányunk tettei a legtöbbször tetszéssel, vagy legfeljebb közönnyel találkoznak.

A Fidesz öt év alatt a saját képére formálta az országot. Miért pont a királyi hírügynökség maradt volna ki?