A földet azokra kell bízni, akik értenek hozzá (ezért adtuk Lőrincnek, aki gázszerelő, építési vállalkozó, és adtunk tetőfedő nádaratónak, műkörmösnek és építési vállalkozónak is – ők értenek hozzá, hogy hogyan kell a valódi gazdák elől elvinni a földeket, a jövedelmet, a támogatásokat. Az én illiberális államomban ez a hozzáértés számít…), ezért a termőföldet a gazdának kell adni (persze, ha mi azt mondjuk gazda, akkor az én haverjaimra, rokonaimra, a fideszesekre és a magoszosokra gondolunk szakmától függetlenül). Orbán Viktor hétfőn az Országgyűlésben beszélt minderről, amikor több ellenzéki képviselő is az állami földek értékesítéséről kérdezte őt az azonnali kérdések és válaszok órájában.
A miniszterelnök közölte: az összes állami föld mintegy 20 százalékát értékesítik. (Ez a teljes állami termőföld vagyon.) Megjegyezte, hogy ő egyébként ezt kevesli. (De nincs több.) Az állami földeket 300 hektáros felső birtokhatárral, 20 éves elidegenítési és terhelési tilalommal (amit egy tollvonással bármikor megszüntethetünk), valamint állami visszavásárlási jog bejegyzésével adják el - tájékoztatott.
Egy szocialista politikus kérdésére reagálva a kormányfő a következőket mondta: Megértem, hogy ön továbbra is tsz-ekben és állami gazdaságokban gondolkodik, (persze pontosan tudom, hogy a rendszerváltás után 25 évvel már az MSZP-sek sem tsz-ekben és állami gazdaságokban gondolkoznak, mert ha abban gondolkoznának, akkor az MSZP kormány 8 éve alatt visszaállították volna. Csak azért mondtam ezt, mert olyan jól hangzik – az hogy nem igaz, nem számít. Kajálja a nép a dumámat…) mi azonban azt gondoljuk, hogy a gazdáknak (a haveroknak és a mutyisoknak) kell odaadni a földet, az állam ne folytasson államilag irányított mezőgazdasági tevékenységet (mert MSZP-s időkben az MSZP-s menedzsment – fideszes időkben a fideszes menedzsment lopja szét az állami gazdaságokat, ahogy Lázár Jani mondta a parlament ellenőrző bizottsági ülésén), bízza azokra, akik ehhez értenek (lásd fent).
Arra az ugyancsak szocialista felvetésre, miszerint parlamenti eseti bizottság látná el az Országgyűlés ellenőrző funkcióját az állami földek eladásával kapcsolatban, azt felelte a miniszterelnök: ezt a munkát a mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottságában el lehet végezni. (…mert ott majd Font Sanyi gondoskodik róla, hogy ne lehessen megtartani az üléseket). Megismételte: "megértjük, ha önök a mezőgazdasági termőföld állami tulajdonban tartását pártfogolják, hiszen önök vették el a magántulajdonosoktól". (És milyen jól tették, mert ha nem tették volna, hogy tudtak volna barátaim - Csányi Sanyi, Nyerges Zsolt, Zászlós Tibor és Helmut Gsuk - sok milliárdos értékű, több tízezer hektáros holdingra szert tenni…). Ezzel szemben a kormány a gazdáknak (haveroknak és mutyisoknak) akarja adni a földet, amivel egy százéves kisgazda programot hajt végre (hadd vágjak oda Turi Kovács Bélának aki egyébként ellenzi az állami földek eladását).
Orbán Viktor egy LMP-s politikusnak adott válaszában azt közölte: a kormány agrárpolitikája szerint a földtulajdon arányának 80-20-nak kell lennie a kis- és középbirtokosok és a nagybirtokosok között. (Az nem számít, hogy ez a világon semmit nem jelent – de jól hangzik… Mészáros Lőrinc barátomnál például már meg is valósult, mert a felesége, meg a testvére is nyert – ők a kis- és középbirtokosok és a 2011-ben alapított Búzakalász 66 Kft. is nyert, amelynek tulajdonosa Mészáros és Mészáros építési vállalkozás – ez a nagybirtok –, így a Mészáros érdekkör összesen 1370 hektárt kapott, de megvan a 80-20…).
A korrupció témakörében a kormányfő egy jobbikos képviselő felszólalására reagált: "a korrupciós bűncselekményeket elítéljük, nem fogadjuk el, és üldözni is fogjuk". (Hacsak nem a mieink csinálják.) A miniszterelnök azt is elmondta: mielőtt a Jobbik bármit is kérdez (gondolnia kell arra, hogy én olyan parlamentet szeretnék, ahol az ellenzék nem kérdez semmit), először inkább azt kellene tisztáznia, hogy honnan származott az a pénz, amellyel Kovács Béla, a párt európai parlamenti (EP) képviselője - akinek a múlt héten függesztette fel a mentelmi jogát az EP - támogatta a Jobbikot. Az is tisztázandó, hogy mit kellett tennie a Jobbiknak e pénzért cserébe, és volt-e ennek köze a kémkedés gyanújához. "Azt már megszoktuk itt, a Házban, hogy minden párt képviselői úgy olvasnak be egymásnak, ahogy bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű. Dehogy egy elefánt tegye szóvá mások ormányát, abban mégiscsak van valami elképesztő" (mégiscsak skandallum, hogy az ellenzék kérdezni merészel, amikor pedig megmondtam világosan Tusnádfürdőn, hogy a demokráciának vége).
Szintén egy jobbikos képviselő kérdésére elmondta: Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester 700 embernek ad munkát (és hogy hány embertől vette el a megélhetést, azt ne firtassátok, mert ő a barátom), ezért örülnek a sikerének. A jobbikos politikusnak azt javasolta, ha bármilyen visszaéléses ügyről tudomása van, tegye meg a szükséges jogi lépéseket. (Úgysem talál olyan törvényt, amivel megvédhetné a közvagyont, mert ezt mi már jó előre elrendeztük – úgy toltuk át a parlamentben a törvényeket százszámra, hogy nehogy el tudják olvasni a képviselők.)
Mióta lettek a jobbikosok "a nagybirtokosok szószólói"? - kérdezte Orbán Viktor, aki azt mondta az ellenzéki politikusnak: "önöknek van egy újdonsült nagybirtokos támogatója, úgy látom, meglehetősen befolyásos. Úgyhogy én csak annyit kérdeznék öntől: hogy ízlik a zsoldoskoszt?" (Na ezt jól megmondtam… nagyon vicces. Ja, hogy egyetlen kérdésre sem válaszoltam érdemben? Ja, hogy én vagyok Magyarország miniszterelnöke? Kit érdekel ez a sok hülye magyar? Azt csinálok, amit akarok. Visszük a földjeiteket, oszt' jónapot.)