Debreczeni József;Császy Zsolt;Orbán-rezsim;

„Kormányképes alternatíván kell dolgozni”. FOTÓ: Vajda József/Népszava

- Az Orbán-rezsim börtönében - "A Sukoró-per célpontja Gyurcsány volt"

Zárkanaplóban foglalta össze Császy Zsolt, a Sukoró-ügy másodrendű vádlottja, mi történt vele az előzetes letartóztatásban. A naplóból könyv született, amelyből az azt kiadó Debreczeni József szerint kirajzolódik a Fidesz egész koncepciós, politikai gépezetének a működése. Debreczeni, aki korábban pontosan megjósolta az Orbán-rezsim eljövetelét, most nem tudja, mikor és milyen módon ér majd véget.

- Császy naplót vezetett az előzetesben, ebből könyv született, amit Az Orbán-rezsim börtönében címmel ön lektorált és ad ki. Nem félti a volt igazgatót attól, hogy a napló megjelenése után esélye sincs másodfokon nyerni?

- Császyt nem olyan embernek ismertem meg, aki a saját személyes érdekei miatt hajlandó lenne elhallgatni vagy föláldozni az igazságot. Végigülte az előzetest, szisztematikus nyomásgyakorlás folyt ellene, de nem volt hajlandó hamis vallomást tenni. Sőt elhatározta, hogy megörökíti az eljárás tényeit, meg ami a börtönben történik vele. Eltökélt ember. Ő soha nem fog nokiás dobozokról hazudozni. A könyv egyébként nem pusztán zárkanapló, a történetből kirajzolódik a Fidesz egész koncepciós, politikai gépezetének a működése is.

- A borítón olvasható ismertetőből pedig kiderül, hogy a Sukoró-ügy másodrendű vádlottja a Bibó Szakkollégiumban tanult, Fidesz tag, sőt szakértő, illetve budapesti szóvivő volt, ám 1993-ban kilépett a pártból.

- A Justizmordnak tekinthető ítélet mögött ezért szerintem egyfajta személyes politikai bosszú, a megleckéztetés motívuma is fölsejlik. Meg az a tehetetlen düh, hogy a több ezer vizsgálatból és a csaknem száz eljárásból tényleg mindössze kettő végződött eddig sovány ítélettel. Valakik vélhetően úgy gondolják, az mégse lehet, hogy ennyire nullához közelítő eredménnyel záruljon ez az éveken át hatalmas propagandahadjárattal kísért hatalmi erőfeszítés-sorozat. Gyanítom, hogy Császy és Tátrai is főleg ennek "köszönhetik" első fokú ítéletüket, a 3 év 6 hónap, illetve a 4 év letöltendő börtönbüntetést.

- Mi szüksége van Orbánnak arra, hogy ilyen módon akarja megsemmisíteni az ellenfeleit, hiszen a kétharmaddal úgy bebetonozta saját hatalmát, hogy szinte lehetetlen lesz legyőzni.

- Hát épp ehhez kellett az elszámoltatási kampány. Ami a 2010-es választási kampány vezérmotívuma volt. Akkor mindenki a BKV-ügyről, a nokiás dobozba rejtett pénzről beszélt. Amiről azóta kiderült, hogy csupán egy megszorongatott ember hamis vallomására épült, mert ez az ember a bíróságon két évvel később elmondta: egyáltalán nem is létezett ilyen doboz és soha nem adott át pénzt Hagyónak. Ám annak idején mindennek döntő szerepe volt a kétharmados győzelemben. Emiatt aztán ezeknek az eljárásoknak a súlya akár történelminek is mondható bizonyos távlatból. Amin most már az sem változtat, ha például a Hagyó Miklóssal szembeni vádak is sorra összeomlanak. Ami most zajlik, és aminek Császyék a szenvedő alanyai, az tulajdonképpen már csak utójáték. Remélem, minél többen elolvassák a börtönnaplót és tényszerűen is tudomást szereznek arról, hogyan működik ez a hatalmi gépezet, milyen szörnyű következményekkel járhat mindez ártatlan emberek számára is.

- Az Orbán-korszakot sötéten jövendölte, a végén kiderült, hogy igaza van. Cassandraként mit jövendöl a baloldalnak?

- Nem jövendölés volt 2009 végén, amit az Orbánról szóló könyvemben leírtam. Az akkori viszonyokban nyilvánvalóan benne volt, ami utóbb bekövetkezett. A jelenlegi helyzet viszont egészen más. Most őszintén szólva fogalmam sincs, hogy mikor és milyen módon ér véget az Orbán-rezsim. Hogy drámai végkifejlet lesz, vagy akár sima választásokon is legyőzhető, ha kellőképpen megroggyant előtte. Ma nem látható az sem, milyen demokratikus politikai alternatíva képződhet vele szemben. Annyi látható, hogy a baloldal és a demokratikus oldal jelenleg egy és ugyanaz, hiszen a jobboldalon az MDF megszűnése óta nincs demokratikus párt. Természetesen nemcsak drukkolok, hanem magam is azon vagyok, hogy ez a potens demokratikus alternatíva fel tudjon állni a Fidesszel szemben.

- Azt sem tudja megjósolni, hogy Kádár országában meddig igénylik még ezt a fajta gyámolítást és erős kezet?

- Abban biztos vagyok, hogy ennek a rezsimnek csak egy gazdasági megroppanás vethet véget. Az ilyen zárt önkényuralmi berendezkedések nagyon gyorsan meg tudnak rendülni. Sajnos most épp a stabilizálódás időszakát élhetjük, hisz a menekültválság cinikus és brutális kihasználása révén úgy tűnik, Orbán nemcsak meg tudta állítani azt az eróziót, ami 2014-2015 fordulóján megrendíteni látszott a rezsimjét, hanem a választói jó részét is visszaszerezte. Remélem, átmenetileg. Hisz még élénken élhet mindenkiben, hogy az újabb, a társadalom szempontjából katasztrofális 2014-es győzelem után hirtelen és váratlanul hogyan szaggatta a Fidesz székház redőnyeit a földühödött tömeg, és hogyan zuhant a kormánypárt támogatottsága, továbbá hogyan buktak sorozatban az időközi választásokon. A mostani stabilizálódás is könnyen lehet átmeneti. Kiszámíthatatlan, mikor és miképpen fog összeomlani ez a rendszer. Csak egy biztos, hogy mint minden ilyen rendszer, előbb utóbb véget ér. Mindent meg kell tennünk, hogy ez ne csak gyorsabban következzen be, hanem hogy utána kormányképes alternatíva álljon rendelkezésre. Persze demokratikus alternatíva. Mert nemcsak a kormányzás feladata áll az ellenzék előtt, de újjá kell építeni a demokratikus parlamentarizmus rendszerét is.

- Lát olyan személyiséget, pártot a baloldalon, amelyik képes lenne legyőzni a Fideszt és Orbán Viktort?

- Természetesen látok, ezért vagyok a DK tagja. Gondolom, nem kell megneveznem, kit tartok erre alkalmasnak. A baj az, hogy a közvélemény többsége egyelőre nem úgy látja a dolgot, ahogy én. A kérdésére tehát az a válasz, hogy ebben a pillanatban sem ilyen politikai erő, sem ilyen személyiség nincs a színen, de előbb-utóbb mindkettő föl fog épülni. Mi ezen dolgozunk.

Áder János köztársasági elnök pénteken Münchenben köszönetet mondott Horst Seehofer bajor miniszterelnöknek az '56-os magyarok támogatásáért, miután a magyar államfő nem itthon ünnepelte október 23-át, hanem Münchenben.