Franciaország;buszbaleset;

- Megszólalt a buszkatasztrófa túlélője - Azonosítják a holttesteket (fotók)

Egy nappal az elmúlt három évtized legsúlyosabb franciaországi autóbusz-balesetét követően megkezdődött szombaton az áldozatok azonosítása és a tragédia helyszínének részletes vizsgálata Bordeaux közelében, a Puisseguin városa melletti úton, ahol legalább 43-an vesztették életüket.

Több mint 24 órával a baleset követően az áldozatok száma még mindig nem végleges, miután nem tudni, hogy az autóbusz utasai közül 41-en vagy 42-en haltak meg, amikor az összeütközött egy fát szállító kamionnal. A balesetben a kamion sofőrje és annak hároméves kisfia, aki apja mellett ült a vezetőfülkében, is életét vesztette. Amennyiben a második feltételezés igazolódik be, az áldozatok száma 44-re emelkedhet. A tragédiát nyolcan élték túl, közülük négy embert még kórházban ápolnak, de nincsenek életveszélyben. 

A csendőrség párizsi kutatóintézetének szakértői orvosszakértőkkel együtt szombat reggel megkezdték az áldozatok elszenesedett holttesteinek azonosítását. Az áldozatok többsége élve megégett, amikor az ütközést követően mindkét jármű azonnal lángra kapott, és a közzétett felvételek szerint teljesen kiégett. Szakértők szerint az áldozatok hivatalos azonosítása három hétig is eltarthat.

A helyszínre érkezett szakértők egy része a Germanwings légitársaság márciusi repülőgép-szerencsétlenségét követően is részt vett a 150 áldozat azonosításában a francia Alapokban. A baleset pontos okának megállapításában gépkocsi-szakértők és pirotechnikusok is segítik a nyomozók munkáját, akik elsősorban arra a kérdésre keresik a választ: hogyan és mitől terjedt a tűz ilyen gyorsan mindkét járműben.

"Azonnal kiütött a tűz. Olyan volt, mint egy villám" - mondta a baleset egyik túlélője, a 73 éves Jean-Claude Leonarde a Le Parisien című napilapnak. A férfi először a feleségét vitte le az égő buszról, majd visszasietett két másik embert lesegíteni a lépcsőn, de nekik már nem sikerült leszállniuk. "Nem tudtam visszamenni, mert a tűz és a füst mindent elborított. Minden szétpattant, a kerekek, az ablaküvegek" - mondta a túlélő. 

Puisseguin városában és a környező településeken, amely az egyik legismertebb bordeaux-i borvidék, szinte minden család gyászol. A buszon a baleset helyszínétől alig nyolc kilométerre található hatszáz lakosú Petit-Palais-et-Cornemps nevű település nyugdíjasklubjának tagjai utaztak. A környékbeliek jól ismerik egymást, a tragédiában minden család elvesztett egy hozzátartozót vagy ismerőst. 

Az önkormányzat péntek este egy jelképes halottasházat és emlékhelyet hozott létre, ahol minden egyes áldozat emlékére fehér halotti lepellel letakart boroshordót állítottak fel, azokra egy-egy szál fehér rózsa és mécses került. A helyszín egész éjjel nyitva volt, a gyászolók folyamatosan érkeznek leróni kegyeletüket. Ezenkívül egy orvosi pszichológiai szolgálat is működik, hogy segítse feldolgozni a hozzátartozóknak a történteket.

"Fontos, hogy az embereket összehozzuk egymással, mert ugyanazt a közös történetet élik meg, és ez segíthet nekik a gyász feldolgozásában" - mondta Francois Castandet pszichiáter, a szomszédos Libourne városának kórházából. Az áldozatok emlékére kedden gyászszertartást tartanak, amelyen jelen lesz Francois Hollande államfő is - közölte az elnöki hivatal.

A baleset péntek reggel fél 8 óra előtt történt egy kétszer egysávos mellékút beláthatatlan S-kanyarában. Az első vizsgálatok szerint a kamion ismeretlen okokból keresztbeállt az úton, és a busz frontálisan belerohant. Franciaországban 1982-ben volt utoljára ilyen súlyos baleset, akkor 53-an haltak meg - köztük 44 gyermek - egy buszbalesetben egy autópályán Dijon közelében.

 

Grazban, egy elhagyott bevásárló központban kialakított menekülttáborban helyezik el azokat a migránsokat, akik gyalog indulnak el Ausztria belseje felé a Sentilj-Spielfeld szlovén-osztrák határátkelőről - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.