Marokkó;lovasbemutató;“Salon du Cheval”;El-Jadida;

2015-10-26 06:39:00

Lovasok a tengerparton

A marokkói El-Jadidában rendezték meg a “Salon du Cheval” nemzetközi lovasbemutatót és versenyt, amely a legnagyobb turisztikai attrakció az országban. A nagyszabású rendezvényen több mint 30 ország csaknem ezer lovasa mutatkozott be, miközben ott volt az arab világ sok vezető üzletembere is.

El-Jadida Marokkó talán legszebb tengerpartja, az Atlanti-óceánnál. A világörökség részéül választott, az egykor Portugáliához tartozó Mazagan mellett fekszik, amely az vízparti területekre jellemző erődrendszeréről, a XVI. századi reneszánsz katonai építészetről híres. Csodálatos fekvésének köszönhetően a turisták kedvelt célpontja. A most nyolcadszor megrendezett „Salon du Cheval” díszvendége az idén Portugália volt, de ezúttal magyarok is részt vettek a kulturális-turisztikai gálán. Csaknem száz portugál lovasrendőr is érkezett Marokkóba, hogy bemutassák lovaglótudásukat. Emellett több helyszínen a portugál egyenruhások felügyelték a VIP vendégek biztonságát is.

A magyar csikósok minden nap tartottak bemutatót. A szervezők a nagy sikerre való tekintettel mindig a főprogramban adtak helyet a magyar produkciónak. Betyárjaink, népzenei kíséret mellett, különleges produkcióval készültek. Az már szinte természetes, hogy a bemutató alatt minden csikós csergetett az ostorával. A legnagyobb sikert a “Pusztaötös” produkció aratta. Ebben az attrakcióban Nagy Gábor csikós egyedül áll két ló hátán és irányít öt másik állatot – többször vágtázva is. A nézők fütyülve, állva tapsolták meg a magyar bemutatót és ezt az egyedülálló bemutatót. A rendezvény egyik fővédnöke, a marokkói mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy hazája kultúrájának része a lovasélet. Külön kiemelte, hogy nagy érdeklődéssel várták a magyar csikósok bemutatóját: "A magyar betyárok és lovasok híre és lovaglótudása a világon egyedülálló. Nagyon kíváncsi voltam rájuk és gratulálok a produkciójukhoz. A bemutatójuk fantasztikus volt és köszönöm, hogy elfogadták meghívásunkat.”

Az egyhetes rendezvényen a magyar csapat összesen nyolc bemutatót tartott. A kiállító pavilonban pedig egy magyar standot is felállítottak. Itt az érdeklődők megismerkedhettek a magyar lovas kultúrával, s filmeket is láthattak a magyar lovasok előadásairól. Naponta több tucat bemutató szerepelt a programban. Már az első napon több mint 35 ezer néző volt kíváncsi az attrakciókra, a világ minden tájáról. Bemutatkoztak a magyar lovasok is. Az ország legjobb csikósai Hajdúszoboszlóról és Kecskemétről érkeztek. Az öt betyárruhába öltözött és kalapjukon lúdtollat viselő csikós összesen kilenc lóval vett részt a marokkói rendezvényen.

A magyar részvétel egyik főszervezője, Balogh Sándor, a Magyar Afrika Társaság elnöke szerint Marokkóban szeretik és főleg tisztelik a magyar lovasok tudását: "Nagy büszkeséggel tölt el, hogy az idén ismét bemutathatja tudását egy magyar csapat ezen a hatalmas nemzetközi eseményen. Több mint másfél év munkája van abban, hogy idáig eljutottunk és itt lehet a magyar csapat. Legutóbb ugyanis hat éve, 2009-ben hívták meg hazánkat ide." Balogh Sándor arról is beszámolt, hogy a magyarok egy gyönyörű kis csikót vittek a helyi királyi ménesnek ajándékba. "A kiscsikó hét hónapos és Babér névre hallgat. Alig egy hónapja lett elválasztva az anyjától, most pedig ide került a marokkói királyi ménesbe. Reméljük, jó hírét viszi a magyar lótenyésztésnek. Személyesen pedig azért örülök, mert én is lovas ember vagyok és így külön megtiszteltetés volt számomra, hogy részese lehetettem ennek a magyar sikernek!”

A marokkói nemzetközi lovasbemutatóról és versenyről természetesen nem hiányozhatott az igazi arab harci szellem sem. A „Tbourida” ősi marokkói hagyomány, a harci virtus szimbóluma. A vágtázó lovasrohamok végén a 15 főt számláló csapatok egyszerre elsütötték puskáikat, a turisták nagy örömére.

Marokkó a magyarok kedvelt célpontja

Marokkóba főleg nyáron látogatnak el szívesen a magyar turisták. Kedvelt célpont Agadir, ahol remek szállodák várják a vendégeket, elérhető áron. A híres Casablanca inkább iparváros. Marakesh viszont a régi időket idéző mesebeli település. A Lefejezettek terén bábosok, színészek, kígyóbűvölők szórakoztatják a turistákat. Egykor tényleg itt hajtották végre az ítéleteket, manapság a vásári sokadalom népesíti be a teret. Mellette pedig kezdődik a bazársor, ahol a magyarok imádnak és tudnak is alkudni. Ez pedig kötelező, hisz errefelé megmosolyogják, ha valaki csak úgy listaáron vásárol.