tiltakozás;Moldova;Strelet;

- Egy év, négy kormány

Újabb kormány bukott meg Moldovában, az idén immár a harmadik. Csütörtökön a moldovai parlament megvonta a bizalmat Valeriu Strelet miniszterelnök júliusban hivatalba lépett, Európa-párti koalíciós kormányától. Strelet még elődje, Chiril Gaburici rekordját is megdöntötte.

Gaburici mindössze száz nap elteltével lemondott, miután kiderült, hogy érettségi diplomája hamisított. Strelet alig 90 napig állt a kormány élén, őt a koalíción belüli feszültségek buktatták meg, a szocialisták és liberális-demokraták által benyújtott bizalmatlansági indítványt a koalíció egyik pártja, a Demokrata Párt is megszavazta. A 101 tagú törvényhozásban 65-en szavaztak a kormány ellen, vagyis csaknem kétharmados többséggel buktatták meg a három hónapja hivatalba lépett, nagyon szűk, 52 mandátumos többségre támaszkodó kormányt.

Moldova általános politikai válsággal küzd gyakorlatilag a tavaly őszi választások óta, amelyet a nyáron utcai tiltakozás kezdett súlyosbítani. A civilek által kezdeményezett, a kijevi Majdan mintájára megszervezett mozgalom, a Chisinau központjában sátrakban letáborozott aktivisták előrehozott választást és a korrupció felszámolását követelik, valamint azt, hogy a hatóságok találják meg a hírhedt egymilliárd dolláros banki csalás felelőseit és az ország GDP-jének 15 százalékát kitevő pénzt. (A bankbotrány tavalyi ősszel robbant ki. A moldovai jegybank ekkor tárta fel, hogy az ország bankszektorának mintegy harmadát tulajdonló három legfontosabb pénzintézet 1 milliárd dollárnyi értékben bocsátott ki hiteleket. A tranzakciót néhány nap alatt bonyolították le, közvetlenül a parlamenti választás előtt.)

A koalíción belüli feszültségek a napokban éleződtek ki, miután – mintegy 260 millió dolláros korrupciós ügylet vádjával – őrizetbe vették Vlad Filatot, a kormányzó Liberális Demokraták elnökét. Filat 2009 és 2013 között Moldova miniszterelnöke volt. A bizalmatlansági indítvány korrupcióban való bűnrészességgel vádolta Streletet és kormányát a Filat-ügy miatt.

Nincs még végeredménye a vasárnapi ukrajnai helyhatósági választásoknak, a polgármester személyéről sok helyen második forduló dönt. De Kárpátalján máris letartóztatások folynak választási megvesztegetések miatt, és valóságos háború dúl a két legfontosabb helyi oligarcha között Szolyván. A munkácsi lövöldözés után kinevezett keménykezű kárpátaljai kormányzó széke igencsak inog.