Oroszország;Ukrajna;Putyin;Porosenko;

2015-10-31 06:36:00

Újra Berlinben a normandiai négyek

Folytatódik a kelet-ukrajnai válság rendezését célzó legmagasabb szintű egyeztetés. November hatodikán újra tárgyalóasztalhoz ülnek a normandiai négyek, - Angela Merkel német kancellár, Francoia Hollande francia államfő, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Sajtóinformációk szerint ezúttal az aknamentesítés lesz az egyik kiemelt téma, legutóbb a 100 mm-nél kisebb kaliberű fegyverek frontvonalból való visszavonása, illetve a fogolycsere volt kiemelt terület. Mindekét esetben előrelépés történt – a fegyvereket kivonták az ütközőzónából, az első fogolycsere megtörtént a héten. A központi kérdés azonban vélhetően a négyek befolyására elhalasztott donyecki és luhanszki választás lesz. A szakadárok vállalták, hogy a nemzetközi szabványoknak megfelelő, az ukrán törvények szerint zajló választást tartanak. Ám mivel a februári minszki tűzszüneti egyezményben előírt, azóta többször megerősített különleges státust mindmáig nem kapta meg a két megye, mert a kijevi kormányzat nem hajlandó egyeztetni, sőt szóba sem állni a lázadókkal sem e téren, sem más kérdésekben, és mivel az ukrán alkotmánymódosítást, a decentralizációt sem a szakadárokkal egyeztetve fogalmazták meg, az önjelölt népköztársaságok nem fogadják el a jelenlegi választási szabályozást.

Megállapodás szerint jövő tavasszal kell megrendezni a választásokat ezekben a körzetekben. Az ukrán fél és a szeparatisták között egyetlen fórumon van közvetlen érintkezés, ez a minszki kontaktcsoport és annak albizottságai. Éppen ezért a donbászi választási törvény kidolgozása is csak ettől a testülettől várható. (A tárgyalásos rendezés céljából létrehozott kontaktcsoportban az EBESZ közvetít, jelen van Kijev és Donyeck meg Luhanszk képviselője, valamint Oroszország kijevi nagykövete. Az oroszok szerint közvetítőként, Kijev szerint érintett félként.) A héten neki is fogott a testület a donbászi választási törvény kidolgozásának. Az első lépés megtörtént, a minszki ülés után Martin Sajdik, az EBESZ képviselője jelentette be, hogy az ukrán fél bemutatta a törvénytervezetét, a felek dokumentumokat cseréltek a választásokról. Ez azonban csupán az első lépés, az elkövetkezőkben össze kell hangolni ezeket az elképzeléseket és ki kell dolgozni a választási folyamatot szabályozó eljárást.