kormány;Portugália;beiktatás;Coelho;

- Beiktatták a kisebbségi portugál kormányt

Beiktatták tegnap hivatalába Pedro Passos Coelho új kormányát, amely Portugália legrövidebb ideig szolgáló kabinetje lehet. Tíz napon belül szavaz a parlament a kormányprogramról, s a többségben lévő baloldali pártok már beígérték, hogy leszavazzák a kisebbségi kabinet programját. Az eddigi negatív rekordot Alfredo Nobre da Costa kormánya tartotta, amely 1978 augusztusától novemberig, alig 86 napig volt hivatalban.

A régi-új miniszterelnök, Pedro Passos Coelho eskütételekor Aníbal Cavaco Silva portugál köztársasági elnök közölte: „A többi parlamenti erő nem kínált olyan megoldást, amely lehetővé tenné hiteles és szilárd kormány megalakítását”.

Portugáliában október 4-én tartották a parlamenti választásokat. A voksoláson az eddig kormányzó jobboldali szociáldemokrata-kereszténydemokrata koalíció (PSD-CDS) 107 képviselői helyet szerzett, 9 mandátummal elmaradt az abszolút többségtől. Az ellenzéki Szocialista Párt (PS) 86 mandátummal szorult a második helyre, a Baloldali Blokk (BE) 19 mandátummal harmadik lett. A portugál kommunisták (PC) 17 képviselői heylet szereztek. A kormányalakítási egyeztetéseken António Costa, a szocialisták vezetője közölte a köztársasági elnökkel, hogy a három baloldali tömörülés megállapodott egymással, s megvannak a feltételei egy többségi baloldali kormány megalakításának.

Cavaco Silva, aki korábban maga is a PSD képviseletében volt kormányfő, október 22-én végül a legtöbb mandátumot szerzett PSD-CDS pártszövetségnek és az eddigi miniszterelnöknek, Pedro Passos Coelhónak adott kormányalakítási megbízást, mondván, úgy ítéli meg, hogy a megszorítás-ellenes programot hirdető baloldali erők kormányra kerülése esetén veszélybe kerülhet az ország stabilitása. A szocialistákat támogató két kisebb radikális baloldali párt programjában egyebek mellett a NATO-ból való kilépés is szerepel.

Portugália még a szocialisták hivatali idejében kért mentőprogramot, de a végrehajtás már Passos Coelho középjobb kabinetjére maradt. Lisszabon az elmúlt években az EU „éltanulójának” számított, végrehajtotta a trojka előírásait, s három év után sikeresen lezárhatta az uniós mentőprogramot.

Az államfő a tegnapi eskütételkor felhívta a kormányfőt, hogy a „nemzeti érdekek védelmében” kezdjen párbeszédet a többi politikai erővel. Passos Coelho kisebbségi kabinetje fennmaradásának egyedüli esélye, ha a baloldali képviselők egy része „átszavaz”. A tervek szerint tíz napon belül kerül a parlament elé a kormányprogram, s ha Coelho kabinetje megbukik, az államfőnek több alkotmányos lehetősége is lehet. Vagy a második legtöbb mandátumot szerzett párt vezetőjének, António Costasnak ad megbízást, vagy ideiglenesen hivatalban tartja a leszavazott kabinetet, s új választásokat ír ki. Ez azonban csak hat hónap elteltével lehetséges.

Vészjósló hangulatban rendezik meg vasárnap a török parlamenti választást. Rendkívüli idegesség előzi meg a voksolást. A kormánypárt, az AKP attól fél, hogy ezúttal sem lesz képes abszolút többséget szerezni, az ellenzék a média- és szólásszabadság további korlátozásától tart, a lakosság pedig újabb véres merényletektől. Ankarának nyugalomra lenne szüksége, de félő, hogy a voksolás után sem lesznek tisztábbak a viszonyok a belpolitikában, s folyatódik a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság.