torna;Berki Krisztián;Hidvégi Vid;olimpiai kvalifikációs világbajnokság;

2015-11-02 06:54:00

Érem nélkül maradtunk a torna-vb-n

Elégedett volt Hidvégi Vid a tornászok glasgow-i olimpiai kvalifikációs világbajnokságán a lólengés döntőjében megszerzett ötödik helyével, azonban a magyar csapat nem a legjobb emlékekkel utazhat el Skóciából. Kvótát sajnos egyik tornászunknak sem sikerült szereznie a 2016-os riói olimpiára.

A tornászok glasgow-i olimpiai kvalifikációs világbajnoksága hivatalosan csak tegnap ért véget, de a magyarok számára a szombat jelentette a végállomást. Hidvégi Vid a lólengés döntőjében került közel az éremszerzéshez, végül az 5. helyen zárt. A 29 éves sportoló a selejtezőből a 7. helyen jutott be – egyedüli magyarként – a versenyszám fináléjába. A londoni ötkarikás játékok 8. helyezettje hibátlanul mutatta be 6.6 kiinduló pontú gyakorlatát: 15.366 pontot kapott, azaz többet, mint a kvalifikációban. Eddig Európa-bajnokságon vagy vb-n még soha nem kapott ilyen magas pontszámot, és mindössze másfél tizeddel maradt el a dobogós helytől, mely olimpiai indulást ért volna.

"Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen jól sikerült a gyakorlat. Egész héten az otthoni szisztéma szerint készültünk. A délelőttöt relaxációval töltöttem: felkeltem, reggeliztem, játszottam a számítógépen. Két órával a döntő előtt mentünk ki, jól sikerült a melegítés is" – emlékezett vissza a KSI SE versenyzője a fináléra való felkészülésre. – "Nem szoktam egyedüli magyarként szerepelni a lólengés döntőjében, hiányzott Berki Krisztián. Sportemberként ezen gyorsan túltettem magam, nem figyeltem másra, kizárólag a saját gyakorlatomra." Korábban a lólengésben olimpiai címvédő Berki a 11. helyen zárt a selejtezőben, így nem jutott be a döntőbe, és mivel nem utazik el az áprilisi kvalifikációs versenyre, szinte biztosan nem lesz ott a riói olimpia mezőnyében.

A 30 éves klasszis örült Hidvégi eredményének. Elmondta, az egész magyar csapattal együtt a helyszínen szurkolt társáért. "Fura volt, hogy én csak a nézőtéren ültem, de már lezártam magamban ezt a történetet. Az persze egy kicsit bosszant, hogy most Louis Smith azzal a pontszámmal szerzett ezüstérmet, amivel én tavaly világbajnok lettem, de ez egy másik döntő, más pontozás" – fejtette ki véleményét a 30 éves magyar tornász a brit versenyző eredményéről. Smith – aki a londoni olimpián hazai közönsége előtt végzett Berki mögött a második helyen – 16.033 pontot gyűjtött össze a fináléban. Az aranyérmet a tavalyi Eb-t is megnyerő 22 éves brit Max Whitlock szerezte meg 16.133 egységgel.

"Őszintén szólva ezen a vb-n az összetettre koncentráltunk, az volt a cél, hogy a csapatot segítsük. A lólengés csak hab a tortán" – vélekedett a finálét követően Laufer Béla, Hidvégi edzője. – "Vid egyéni teljesítményét nézve maximálisan elégedett vagyok a vb szereplésével, főleg annak ismeretében, hogy nem volt akadálytalan a felkészülés, egy derékprobléma nehezítette." A Magyar Torna Szövetség (MATSZ) elnöke, a kétszeres olimpiai bajnok Magyar Zoltán szerint tudni lehetett, hogy Hidvéginek a kiindulójával a 4-7. hely megszerzése a reális. Hozzátette, a magyar torna rendelkezik tartalékkal, valamint van kapacitás a jelenben is.

A tornászok számára legközelebb a 2016. április 16-26. közötti riói tesztversenyen lehet kvótát szerezni, illetve szabadkártyával indulók is lesznek majd. A magyarok csapat ma késő este érkezik haza. Egyéni összetettben Makra Noémi a 21. helyen végzett Glasgow-ban. A csapatversenyben a selejtező alapján a Böczögő Dorina, Divéky Luca, Dévai Boglárka, Honti Kitti, Horváth Enikő, Makra Noémi összeállítású női válogatott a 18. lett, a Berki Krisztián, Hidvégi Vid, Babos Ádám, Dudás Norbert, Vágner Levente és Vecsernyés Dávid összetételű férfiegyüttes pedig a 22. helyen zárt.