Göncz Árpádot péntek délután három órakor helyezik végső nyugalomra az Óbudai temetőben. A Magyar Írószövetség, az Országgyűlés és a Magyar Köztársaság volt elnökének ravatalánál – végakaratának megfelelően – Mécs Imre mond búcsúbeszédet, és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát vesz búcsút a 94. életévében, október 6-án elhunyt volt államfőtől római katolikus szertartás keretében. A temetésen közreműködik három művész, Koncz Zsuzsa, Bródy János és Bálint András is.
Nem mondhatnak beszédet
A volt államfő a végakaratában rendelkezett arról, hogy ne a Fiumei úti Nemzet Sírkertben, hanem Óbudán temessék el, és a szertartáson ne mondjanak beszédet a kormány és az Országgyűlés jelenlegi vezetői, és Áder János jelenlegi köztársasági elnök sem. Ennek ellenére Orbán Viktor miniszterelnök részt veszt a temetésen – mondta a portálnak Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Rengeteg állam-és kormányfő jön
Boross Péter volt kormányfő egy interjúban jelezte, hogy szintén részt vesz a szertartáson: „A halál misztériuma megköveteli, hogy egy főhajtásra megjelenjek.”
Külföldről számos jelenlegi és volt államfő, illetve kormányfő is jelezte részvételét a temetésen. A listát később közli az Országgyűlés hivatala. Göncz Kinga volt külügyminisztertől, a volt elnök lányától megtudtuk, hogy személyesen jön el például Heinz Fischer jelenlegi osztrák államfő.
Nem kért a díszsortűzből sem
A temetés azért is rendhagyó lesz, mert Göncz Árpád a végakaratában úgy rendelkezett, nem kér a katonai tiszteletadásból és díszsortűzből sem. Ez mint a hadsereg egykori főparancsnokának járt volna.
Korábban írtuk: A politikai ellenfelek helyett az elvbarátok közé temetik Göncz Árpádot, végakaratának megfelelően. Ezt annak a tudatában kérhette a volt köztársasági elnök, hogy tudta, neki állami temetés jár. Mécs Imre a Népszavának sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta, hogy valóban ez volt-e Göncz végakarata, de a volt rabtárs szerint is valószínűleg ez lehetett az oka a döntésnek.
Szakított a hagyományokkal
Ha egy volt államfőt nem az állami protokoll szerint temetnek el, az szakítás a hagyományokkal. A 2011-ben meghalt Mádlt egyik utóda, Schmitt Pál, az idén nyáron Szabad Györgyöt pedig Áder János köztársasági elnök búcsúztatta. A közszolgálati tévé mindkét temetést élőben közvetítette.
A Gönczhöz korábban közelálló Vásárhelyi Mária nem is titkolja, hogy szerinte politikai okai vannak az állami temetés elutasításának: "Nemcsak az élete, hanem a végakarata és ennek beteljesülése is példaként szolgál az egyén méltóságának megőrzésére, arra hogy nem kell elveinket feladva a hatalmi önkény előtt meghajolni.” – hangsúlyozta a Népszavának.
Egy szál virág elég
A temetést a Duna televízió közvetíti. A család azt kéri, hogy a búcsúzók csak egy-egy szál virággal róják le kegyeletüket, a koszorúra szánt összeggel pedig a Kézenfogva Alapítványt támogassák.
Göncz Árpádot 25 éve, 1990. augusztus 3-án választotta az Országgyűlés köztársasági elnökké, ezzel ő lett a rendszerváltozás utáni Magyarország első államfője.