Aleksandar Vucic;Sebrenica;daytoni békeszerződés;

- Mérföldkő a Balkánon

Közös kormányülést tart ma a szerb kormány és a boszniai minisztertanács, ami valóságos mérföldkő lehet a volt jugoszláv tagköztársaságok életében. Az esemény jelentőségét növeli, hogy húsz éves lesz a daytoni békeszerződés aláírásának, amellyel a háborúban álló felek egyike sem volt elégedett. (1995. november 1-én kezdődött az amerikai Daytonban Jugoszlávia/Szerbia, Horvátország és Bosznia vezetőinek béketárgyalása. A boszniai háborút lezáró egyezményt november 21-én írták alá.)

Az együttes kormányülésre Szarajevóban kerül sor. A boszniai hatóságok megtettek minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy a lehető legbiztonságosabb légkörben történjen Szerbia delegációjának látogatása, jelentette be a rendőri szervek koordinálásért felelős boszniai igazgatóság. Az Aleksandar Vucic vezette szerb delegáció tegnap este érkezett Szarajevóba. Bosznia belgrádi nagykövete a régió legnagyobb eseményének nevezte a közös kormányülést, amely konkrét eredményeket hozhat az „egyszerű embereknek is”.

Lazar Mirkic nagykövet azt hangsúlyozta, hogy az együttes kormányülés után megkezdődhetnek a közös fejlesztési projektek és megoldást nyerhetnek az olyan nyitott kérdések, mint a háborúban eltűnt személyek felderítésének ügye, a határkérdés, az állam, a vállalatok és a polgárok tulajdonának kérdése, valamint a régi deviza-megtakarítások ügye.

Nem ez lesz november egyetlen nagy horderejű eseménye a szerb-boszniai kétoldalú kapcsolatokban. November 11-én beruházási és fejlesztési konferenciát rendeznek Srebrenicában, amelyen tervek szerint a szerb miniszterelnök is részt vesz. Vucic részéről ez azért is kockázatos lépés, mert a srebenicai népirtás 20. évfordulójára emlékező rendezvényen a potocari emlékhelyen megdobálták a szerb politikust, aki részvételével a megbékélés szükségességét akarta hirdetni.

Elfogadta hét végén a görög parlament a bankrendszer átalakítására vonatkozó javaslatot, az előterjesztésre az ellenzéki honatyák is igennel szavaztak. Ugyanakkor az euróövezet pénzügyminiszterei nem elégedettek a reformok elfogadásának ütemével.