Lázár János;összeférhetetlenség;Andy Vajna;

2015-11-06 06:09:00

Lázár Vajna mellett áll

Lázár János védelmébe vette Andy Vajnát, miután Fodor Gábor írásban kérdezte a Miniszterelnökséget vezető minisztertől, nem tartja-e összeférhetetlennek Vajna kormánybiztosi és a TV2-nél frissen szerzett tulajdonosi pozícióját. Fodor emlékeztetett, hogy Lázár korábban már felszólította valamennyi kollégáját, ne folytassanak üzleti tevékenységet, mert felmerülhet az összeférhetetlenség vagy a visszaélés gyanúja. 

A miniszter válaszában azt írta: fenntartja korábbi kijelentéseit, és a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerint csak akkor merülhet fel összeférhetetlenség, ha a kormánybiztosi pozíciót miniszter, államtitkár, közigazgatási államtitkár vagy helyettes államtitkár tölti be. Mivel Vajna nem állami vezető, a fenti szabály rá nem vonatkozik - tette hozzá Lázár.

A TV2 tulajdonosváltásával kapcsolatos jogi vita nem az egyetlen zűr az épülő kormánypárti médiabirodalom körül. Ugyanis kiderült, hogy vélhetően kormányzati körök is meg akarták vásárolni a 168 Óra című hetilapot - legalábbis Mester Ákos főszerkesztő vezércikke erre enged következtetni. Mester amellett, hogy bejelentette: a Klubrádióba is befektető Brit Media Kft. vette meg a lapot arra is kitért, hogy az első potenciális befektető azt kérte, hogy "tágítsák a lap attitűdskáláját". Ez a gyakorlatban azt jelentette volna, hogy az "illiberális értékrendet" kellett volna képviselni. A szerkesztőségnek ez nem fért bele, így kezdtek tárgyalni a Brit Médiával, amely megtartja a lapot polgári-értelmiségi hetilapnak.

Kiderült, a Hamu és Gyémánt cégcsoport tulajdonában lévő Media Services Company Magyarország Kft. (MSC) nyerte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) reklámértékesítési tenderét. A Kreatív szerint vállalat a közmédia televíziós, rádiós és online reklámfelületeit értékesítheti. A Hamu és Gyémánt Csetényi Csaba és Krskó Tibor nevéhez köthető - azaz előbbi a cégjegyzék szerint november 2-a óta már nem tulajdonos a csoportban -, akik ismerten jó viszonyt ápolnak Rogán Antallal. Csetényi a kabinetfőnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szomszédja a Pasa Parkban, reklámügynöksége, a HG 360 Kft. (mai nevén Network 360) 300 millió forintért készítette el a bevándorlásellenes plakátkampányt, amelyhez a Miniszterelnökség nem nyílt közbeszerzéssel választotta ki a megbízott céget, hanem hirdetmény nélküli tárgyalásos úton. Ez olyan jóra sikeredhetett, hogy a vállalat nyerte az "a magyar reformok működnek" címszavú kampányt is, ez 600 millió forintba került. Az ügynökség a Rogán alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) 25 milliárdos keretösszegű állami reklámtenderén is a győztesek közt van. Csetényi emellett a korábban Rogán vezette V. kerületben több trafikban is érdekelt. Egyébként az MTVA az eredeti közbeszerzési eljárást még tavaly decemberben írta ki, később az derült ki, hogy az egyik pályázó, a Simicska Lajoshoz köthető Inter Media Group megtámadta a közbeszerzési eljárást, amit végül csak áprilisban utasított el a Közbeszerzési Döntőbizottság.

Visszavonták a kémtörvényt
A Fidesz elismerte, hogy jogilag aggályos a hatalmas szakmai felháborodást kiváltó sajtókémtörvény, amelynek értelmében a nemzetbiztonság embereit a "tartalomszolgáltatóknak" kötelező jelleggel alkalmazniuk kellene: Vas Imre fideszes képviselő ugyanis módosító javaslatot nyújtott be, kihúzva a tervezet szövegéből az aggályos passzust. Vas azzal indokolta javaslatát, hogy a javaslatban a "tartalomszolgáltatók" meghatározása nem elég pontos. Ugyanerre szerdán Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese is felhívta a figyelmet, ám akkor a kormány azt közölte, Pintér Sándor törvényjavaslatát az ellenzék tudatosan félreértelmezi, félremagyarázza. A szocialisták azonban még mindig nem elégedettek: Harangozó továbbra is kifogásolja, hogy a javaslat túlzottan kiterjeszti azon szervezetek körét, amelyekbe a titkosszolgálat beépülhet. Szemantikai és a félreértések miatt visszavonták az online titkosszolgálatokra vonatkozó módosító javaslatot - erről beszélt tegnap a Kormányinfón Lázár János kancelláriaminiszter. Ugyanakkor elmondta, hogy fontos a nemzetbiztonsági kontroll a szolgáltatóknál.