Angela Merkel;tranzitzónák;Sigmar Gabriel;német nagykoalíció;regisztrációs eljárás;

2015-11-06 06:40:00

Marad a német koalíció

Kompromisszum született a német nagykoalíció tegnapi válságtanácskozásán. A három pártvezető, Angela Merkel kancellár, Sigmar Gabriel alkancellár, a szociáldemokraták elnöke, valamint Horst Seehofer CSU-elnök megállapodtak abban, hogy felgyorsítják a regisztrációs eljárás folyamatát a szükségszállásokon.

Nem bukott a német nagykoalíció a tranzitzónák különböző megítélése miatt. A szociáldemokraták, valamint az uniópártok vezetői megállapodtak abban, hogy a speciális, a biztonságosnak vélt országokból érkezett menekültek számára felállított „felvevő központokban” felgyorsítják egyebek mellett a regisztráció folyamatát. Ezeken a területeken a menedékkérő nem hagyhatja el az adott körzetet – közölte a dpa hírügynökség. A kompromisszum lényege az, hogy ezeket a befogadó központokat nem teljesen szigetelik el a külvilágtól. Az SPD legnagyobb kifogása a tranzitzónákkal szemben az volt, hogy börtönhöz hasonlító viszonyokat alakítanának ki ezeken a területeken, s az eljárás a párt gyanúja szerint jogi aggályokat is felvet.

A kompromisszum másik fontos része, hogy a megállapodásban nincs szó konkrétan sem tranzitzónákról, amint azt a CSU követelte, s amibe múlt vasárnap Angela Merkel kancellár is belement, sem pedig beutazási központokról, ami az SPD elképzelései között szerepelt. Csak „különleges felvevő központokat” hoznak létre. A szociáldemokratáknak tett engedményként értelmezhető, hogy ezeket a központokat – a CSU követelésével szemben – nem közvetlenül a határ mellett alakítanák ki. Öt ilyen központ létrehozását tervezik. Először kettőt Bajorországban: egyet az Ingolstadt közelében lévő Manchingban, egyet pedig Bambergben.

Igazi kompromisszum született tehát, amelyben mindenki engedett egy kicsit. A szociáldemokraták beleegyeztek abba: a menekültek csak egy kijelölt zónában tartózkodhatnak. Az uniópártok pedig hozzájárultak ahhoz, hogy a menekülteket felvevő központokat ne a határszakasz mellett állítsák fel. Az természetesen részletkérdés, hogyan nevezik a menekülteket befogadó központokat. A megállapodás részleteit egy hatoldalas dokumentumban rögzítették – írta a Der Spiegel honlapján.

A német koalíció azt tervezi, hogy egységes dokumentumokkal látják el a regisztrált személyeket, valamint külön adatbázist hoznak létre számukra. A pártok egyetértettek abban, hogy az Európai Unió külső határainak szigorú védelmére van szükség. A koalíciós partnerek aláhúzták: Németország az Egyesült Államokkal közösen lép fel Afganisztán stabilitásáért. A megállapodásban nincs szó olyan, az uniópártok által javasolt speciális védelmi zónák létrehozásáról, ahová azokat küldték volna, akik menedékkérelmét elutasították.

Mindegyik párt elégedetten fogadta a megállapodást: az SPD és a kancellári hivatal is komoly fegyverténynek tekinti a megegyezést. A lakosság ugyanakkor megosztott. Az N24 hírtelevízió és az Emnid közvélemény-kutató közös felmérése szerint a megkérdezettek 46 százaléka az uniópártok tranzitzónával kapcsolatos elképzeléseivel ért egyet, 43 százalék viszont a szociáldemokraták beutazási központjait preferálja. Összességében azonban a koalíció pártjai közötti vita nyomán a németek nagyobbik részének véleménye nem változott meg a menekültek felvételének kérdéséről: 51 százalék nyilatkozott így. A megkérdezettek egyharmada viszont borúlátóbban ítéli meg a helyzetet, azaz ők úgy látják, nem sikerül megnyugtató megoldást találni a menekültválságra, 12 százalék viszont optimistábbnak mondta magát.

Az idei év októberéig 758 ezer menekültet regisztráltak Németországban – közölte a berlini belügyminisztérium. A legtöbben közülük Szíriából, Albániából, Afganisztánból, Irakból és Koszovóból érkeztek.