A sarm-el-sejki repülőtéren már régóta hiányos a biztonsági ellenőrzés, ami főképp azt jelenti, hogy gyakran nem működik a csomagokat átvilágító berendezés, valamint hogy felületes a gépek üzemanyaggal és az utasoknak felszolgálandó élelemmel való feltöltésének ellenőrzése. Erről számolt be hét, neve elhallgatását kérő egyiptomi biztonsági tisztségviselő az AP hírügynökségnek.
A sarm-es-sejki és más egyiptomi repülőterek biztonsági hiányaira az október 31-i repülőgép-szerencsétlenség miatt irányult rá a figyelem: egy orosz utasszállító gép zuhant le, a tragédiában 224 ember életét vesztette. Több ország felfüggesztette a Sarm-es-Sejkbe irányuló légi forgalmát, ami rosszul érinti az idegenforgalomtól jelentősen függő egyiptomi gazdaságot. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azt állítja, hogy az orosz gép lezuhanását valószínűleg egy pokolgép okozta, amelyet a biztonsági ellenőrzést kijátszva helyeztek el a fedélzeten.
Az AP-nek nyilatkozó tisztségviselők azt is elmondták, hogy az átvilágító berendezést kezelő, rosszul fizetett rendőrök rendszeresen felajánlják az utasoknak, hogy kenőpénz ellenében kikerülhetik a személyi és a poggyászellenőrzést. "Meg nem tudnám mondani, hányszor találkoztam olyan poggyásszal, amely tele volt kábítószerrel vagy fegyverrel, és tulajdonosuk 10 eurót vagy más hasonló összeget fizetett azért, hogy a bőrönd ne akadjon fent az ellenőrzésen" - mondta az egyik alkalmazott, aki a poggyászokat kezeli.
Abdel-Fattah esz-Szíszi egyiptomi elnök korábban azt állította, hogy egy brit szakértői csoport egyiptomi kollégákkal közösen tíz hónapja ellenőrizte a sarm-es-sejki repülőtér biztonsági körülményeit, és elégedett volt. A brit közlekedési minisztérium szóvivője nem volt hajlandó elárulni semmit arról, hogy a szakértői csoport hogyan értékelte a repülőtér biztonságát, de Patrick Mcloughlin miniszter pénteken utalt arra, hogy a repülőgépekre feladott poggyászok átvizsgálása nem volt megfelelő.
Oroszország félig már elismerte a merénylet lehetőségét, amikor pénteken elrendelték az Egyiptomba tartó összes orosz légi járat felfüggesztését. Mint ismert, az Iszlám Állam már a tragédia napján közölte, hogy ők szedték le az orosz gépet. Az Arab News pedig egy meg nem nevezett, a vizsgálatban résztvevő szakértőre hivatkozva azt írja, már 90 százalékban biztosnak tűnik, hogy bomba robbant a gépen. Ennek ellenére Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel közös kairói sajtótájékoztatóján azt mondta, nem osztották meg Egyiptommal azokat a hírszerzői értesüléseket, amelyek arra utalnának, hogy a légi katasztrófát terrortámadás okozta volna.
"Abból indultunk ki, hogy értesítenek minket a rendelkezésükre álló műszaki részletekről, ahelyett, hogy a sajtóban jelentetik meg őket" - tette hozzá. Úgy vélte, a szerencsétlenség körülményeinek vizsgálatából eddig nem derült ki, mi okozta a Sarm-es-Sejkből Szentpétervárra tartó gép tragédiáját. Sukri közölte, hogy Kairó szorosan együttműködik az érintett országokkal a katasztrófa hátterének felderítésében. Mint mondta, országa mindent megtesz az érintett országok megnyugtatásáért. "Egyiptom biztonságos ország" - jelentette ki. Szijjártó Péter pedig megerősítette, Magyarország nem változtatja meg Egyiptom biztonsági besorolását az utazási javaslatokkal kapcsolatban, egészen addig, amíg nincsenek egy ilyen lépést megkövetelő információk birtokában.