bevándorlás;Országgyűlés;gyermekéhezés;

2015-11-09 15:00:00

A gyermekéhezésen is tudnak vitatkozni

A gyermekéhezésről, a bevándorlásról, a demográfiai kihívásokról, a földek értékesítéséről volt szó napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben. 

MSZP: a gyermekéhezés felszámolása közös nemzeti ügy

Tóbiás József, az MSZP frakcióvezetője azt mondta: Magyarországon abban nincs vita, hogy a szegénység mértéke és mennyisége is nőtt, s ez a gyermekeknél is igaz. Idézte az MTA kutatását, miszerint 50 ezer tartósan éhező gyermek van. Kitért arra, hogy a gyermekéhezés felszámolása közös nemzeti ügy, nem pártpolitikai kérdés, az a nemzeti, társadalmi minimum, amiért mindenki felelős. Egyre több a szegény gyermek, a szülők egyre kevésbé képesek a családot eltartani. Arra szólított fel, segítsenek közösen az érintett gyermekeken. Azt kérte, vegye az Országgyűlés napirendjére a gyermekéhezés ügyét, ne azt nézzék, honnan jön a javaslat, hanem azt, hogy a valóságról szól.

Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára Ferge Zsuzsa szociológus szűk egy éve tett kijelentését idézte: miszerint nem volt olyan kormány Európában, amely annyira magára hagyta volna a válság veszteseit, mint a szocialisták 2008-ban. A kormány arra törekszik, minél több embernek legyen munkája, 555 ezerrel többen dolgoznak most mint öt éve. A nemzeti minimum kezdeményezésről kiemelte: a kormány a gyermekéhezés kapcsán az Arénát ingyenesen átadta a civil szervezőknek. Ugyanakkor a programon nagyon kevesen vettek részt - jegyezte meg, hozzátéve: az addig zajlott jól, amíg ellenzéki képviselők nem kívántak belőle politikai tőkét kovácsolni. Egyeztetések történtek a tárcánál és ez a jövőben is így lesz - jelezte. Kitért arra: ma 241 ezerrel kevesebben vannak a szegénység kockázatának kitéve, mint pár éve. Úgy fogalmazott: költségvetési maximumot szeretnének adni, ennek jegyében 29 milliárdról 58 milliárdra, jövőre pedig több mint 71 milliárdra nő a gyermekétkeztetés támogatása.

LMP az állami földek értékesítéséről

Sallai R. Benedek szerint "az a néhány család, akiket megerősítenek, nagyon erősödik". Idézett korábbi kormányzati megszólalásokat az állami földek esetleges értékesítésének elvetéséről, majd azt mondta: ha valaki állít valamit és azzal ellentétesen cselekszik, az maga a hiteltelenség. Arra kérte a kormányt, változtassa meg álláspontját és ne valósítsa meg azt a nemzetárulást, amit csinál.

Nagy István államtitkár közölte: a gazdák szeretnének földhöz jutni, ezt hallotta meg a kormány, és ezt ülteti át a gyakorlatba. Szükséges és elodázhatatlan az állami földek 20 százalékának értékesítése, így segítik a gazdákat a termelésben - mondta, majd kitért arra is: mindazon területeknél, amelyek védettség alatt állnak, az állam közbelép és vásárol. Van-e átláthatóbb, tisztább folyamat, mint azok a feltételek, amelyeket a földárverésekre meghatároztak? - tette fel a kérdést.

Kérdések

MSZP: meddig lesz működőképes az egészségügy?


Gúr Nándor (MSZP) az egészségügyi ellátórendszer csődjeként beszélt az egri Markhot Ferenc Kórházról, kifejtve, az orvosok tömeges távozása miatt zuhan az ellátás színvonala. Hiányzik a megbecsülés és rosszak a munkakörülmények nemcsak ott, hanem más észak-kelet magyarországi kórházakban is - tette hozzá. Azt kérdezte, meddig hagyják, hogy orvosok, ápolók elhagyják az országot.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára azt felelte: ezen intézmények működésére rányomta a bélyegét, hogy a szocialisták közreműködésével a HospInvest betette a lábát, távoztak a szakorvosok, eladták a műszereket. Hozzátette, folyamatban van az eszközpark korszerűsítése, a szakmai minimumfeltételeknek eleget tesznek az intézmények.

Fidesz: mit tesz a kormány az autóipar fejlődéséért?

Simon Róbert (Fidesz) a hazai autóipar eredményeit méltatta, példaként hozva, hogy az Audi 7,4 milliárd eurót fektetett be alapítása óta Győrben. Kitért arra, hogy egy motorokkal kapcsolatos kutatás 380 új munkahelyet hoz létre és 32 milliárd forintos beruházást indít. Arról érdeklődött, hogy mit tesz a kormány az autóipar fejlődésének előmozdítására.
Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára arról számolt be, hogy az ágazat 145 ezer embert foglalkoztat közvetlenül és még több családnak ad megélhetést. A dinamikusan fejlődő ágazatban egyre több az innováció - jegyezte meg, szükségesnek tartva, hogy a duális képzés révén gyakorlati tudással rendelkező emberek kapcsolódjanak be a munkába. A kis- és közepes vállalkozások beszállítói szerepének erősödését is hangsúlyozta.



LMP: hogyan védi meg a kormány az internetsemlegességet?

Ikotity István LMP-s képviselő arra hívta fel a figyelmet, milyen veszélyekkel járhat az internetsemlegesség megszűnése, egy "kétsebességű internetsztráda", amely szerinte leginkább a tudásipart veszélyezteti.

Válaszában Kara Ákos infokommunikációért felelős államtitkár jelezte, hogy a szóban forgó rendelkezés európai uniós szintű, a kormány azonban elkötelezett az internet semlegessége mellet.

MSZP: hányan szereztek aranykalászosgazda-képesítést?

Az MSZP-s Legény Zsolt felszólalásában botrányosnak nevezte az állami földek eladását, amellyel szerinte nem a kisvállalkozásokat támogatja a kormány, hanem a saját klientúráját építi. Az ellenzéki politikus azt kérdezte, hogy pontosan hányan szereztek aranykalászosgazda-képesítést, amellyel földművesek lettek.

Nagy István FM-államtitkár vádaskodásnak nevezte Legény Zsolt szavait, amelyeket visszautasított. Egyben közölte: a tárca nem vezet nyilvántartást az ilyen gazdatanfolyamok résztvevőiről.