A jelentés szerint az orosz kormány megfélemlítette a moszkvai laboratóriumot, amely Vitalij Mutko sportminiszter nyomására doppingmintákat manipulált. Az orosz sportminisztérium leszögezte, a vizsgálati anyag nem tartalmazott meglepetéseket. Az illetékesek tudtak az Orosz Atlétikai Szövetség problémáiról, és meghozták a megfelelő intézkedéseket: új elnököt és főedzőt választottak, valamint megfiatalították az edzői stábot. Az ügy kapcsán a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) etikai testülete is vizsgálatot indított, mivel Mutko az orosz fociszövetség és a 2018-as világbajnokság szervezőbizottságának elnöke is egyben, emellett a FIFA és az európai szövetség végrehajtó bizottságának tagja.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője szerint a most "felrobbant doppingbomba" az NDK-s időket idézi, csak éppen nem hosszú évek elteltével akadnak fenn a rostán a sportolók, az edzők és a sportvezetők. "Hamarosan más országok és más sportágak is sorra kerülnek. Lesznek itt még meglepetések" – vélekedett a magyar szakember.
Az orosz sportolók atlétikában a második helyen végeztek a 2012-es londoni olimpián 8 arany-, 5 ezüst- és 5 bronzéremmel. Ha a sportágban elért eredményeiket nem vennénk figyelembe, akkor is megtartanák az összesített éremtáblázaton elért negyedik helyezésüket. Az orosz sportújságírók természetesen nem hagyták szó nélkül a kirobbant botrányt. Jevgenyij Szljusarenko szerint a "WADA egy guillotine-t ajánlott a fejfájás kezelésére", míg Oleg Szamonajev arról írt, hogy "szét kell zúzni az egész orosz sportmenedzseri rendszert, és megpróbálni nagyon gyorsan valami újat felépíteni, különben az atlétáik csak a televízión keresztül nézhetik a riói olimpiát".