Európa;Törökország;menekültválság;

- Orbán: veszélyes vizekre sodródunk

A miniszterelnök a vallettai európai uniós csúcsot értékelve az M1 aktuális csatornának csütörtökön azt mondta: az egykor büszke Európa "biztonságot koldul", ahelyett, hogy saját erőből védené meg határait. Orbán Viktor beszélt arról is: Magyarországnak el kell utasítania, hogy Törökországból egymillió migránst hozzanak be Európába.

A kormányfő azt mondta, a helyzet egyre inkább aggasztónak tűnik: miközben migránsok öt-, hat-, vagy akár tízezrei érkeznek naponta az Európai Unió területére mindenfajta ellenőrzés nélkül, folytatódik a "sehova sem vezető tanácskozások sorozata".

Orbán Viktor úgy fogalmazott: Európa nemcsak nem került közelebb a megoldáshoz, hanem "veszélyes vizekre is sodródunk", mert a csúcstalálkozó egyetlen "közfelkiáltásos határozata" - mivel formális döntést nem hoztak - az volt, hogy Törökországgal mint stratégiai partnerrel mindenképpen tárgyalni fognak. Mint mondta, ezt elvileg helyesnek, de ebben a formában stratégiailag elhibázottnak tartja, mert szerinte nem szabad Európának abba a helyzetbe kerülnie - és ha már belekerült, nem szabad bevallania -, hogy saját erőből nem tud megoldani egy kérdést, és egy harmadik féltől reméli biztonságának garantálását.

"Úgy tűnik, hogy Európa föladta azt a tervét, álmát, kötelességét, hogy képes legyen saját határait saját erőből megvédeni, és helyette a törökökkel folytatott diplomáciai tárgyalásoktól reméli a (...) védelmet" - mondta. A miniszterelnök szerint az egykor büszke Európa koldusszerepre kényszerül: ahelyett, hogy saját erejét fejlesztené, biztonságot koldul valaki mástól.

Orbán Viktor közölte: azt javasolta, ne ezt tegyék, a magyar álláspont az volt, hogy csak akkor üljenek le a törökökkel tárgyalni, ha képesek voltak saját erőből egy "tartható védelmi vonalat kiépíteni". Ha ez nem Görögország déli határa lenne - fűzte hozzá -, akkor északabbra kell kiépíteni egy ilyen vonalat, hogy világos legyen, "szívesen működünk együtt a törökökkel, mert úgy többre jutnánk mindketten", de nem létszükséglet a megállapodás, mert saját erőből is meg tudják védeni országaikat. Hangsúlyozta: ezt elmulasztotta Európa, nem fogadta el a magyar javaslatot.

A kormányfő arról is beszélt: bár "erről soha senki nem döntött, senki nem hagyta jóvá", mégis kezd körvonalazódni annak terve, hogy Törökországból Európába egymillió migránst szállítsanak át, és osszanak szét.     Magyarországnak ezt el kell utasítania - mondta.  Hozzátette: lehetetlen, hogy behozzanak egymillió embert Törökországból Európába, és akik behozták, szétosszák őket azok között, akik nem szavazták meg ezt a döntést.

Korábban Orbán a Die Weltwoche című svájci konzervatív hetilapnak úgy nyilatkozott: Németországnak kulcsszerepe van a migránsválságban, ugyanis ha Angela Merkel kancellár kijelentené, hogy az ország megtelt, akkor alábbhagyna a menekültáradat. A kormányfő szerint a keresztényi felelősségtudat nem abból áll, hogy a menekülteknek egy új európai életet kell kínálni, hanem amennyiben a saját országukban rendeződik a helyzet, lehetővé kell tenni visszatérésüket a régi életükhöz. A kormányfő meglátása szerint a migrációs válság pozitív hatása, hogy szabadabban esik szó Európa identitásáról, a biztonság kérdését komolyabban veszik, valamint újra súlya lett a nemzeti megoldás lehetőségének.

Késő este zárult kétnapos uniós csúcstalálkozót tartottak szerda-csütörtökön a máltai Vallettában. A téma a migránskérdés volt, amelyről az első napon az afrikai és a közel-keleti országokkal közösen tárgyaltak, míg csütörtökön a 28 uniós tagállam vezetői nem hivatalos megbeszélést tartottak. Az Európai Unió készen áll, hogy a 28 állam-, illetve kormányfő rendkívüli csúcstalálkozót tartson Törökországgal Brüsszelben - jelentette be a találkozó után Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.