Megerősítik a magyarországi biztonsági intézkedéseket - így döntött a nemzetbiztonsági kabinet munkacsoportja a párizsi terrortámadás miatt összehívott szombat reggeli ülésen, amelyen részt vett Orbán Viktor kormányfő is. A döntésekről Bakondi György számolt be sajtótájékoztatón, hangsúlyozva: Magyarország védelmét meg kell erősíteni.
Tájékoztatása szerint az úgynevezett B szintű terrorfenyegetettség emelt szintű rendszerét vezetik be. A megerősített biztonsági intézkedések lényegi eleme a rendőri jelenlét jelentős növelése közterületeken és kiemelt létesítményeknél egyaránt. Szigorítják a határok ellenőrzését is - közölte a főtanácsadó. Bakondi György azt is mondta, továbbra sincs arra vonatkozó információ, hogy Magyarországot konkrét terrorfenyegetettség érné. Kérdésre válaszolva a tanácsadó és Kovács Zoltán kormányszóvivő kifejtette, hogy továbbra sem tudnak magyar áldozatokról.
Orbán: nehéz megszólalni
Nehéz megszólalni is, a legfontosabb, hogy együttérzésünket és szolidaritásunkat fejezzük ki a francia népnek és a francia köztársasági elnöknek - kezdte nyilatkozatát a miniszterelnök. A kormányfő kifejtette: az operatív törzs szombat reggeli ülésén megerősített biztonsági intézkedéseket léptettek hatályba, amit az emberek tapasztalni is fognak például közlekedési csomópontoknál, pályaudvarokon, repülőtéren.
"Ez jár némi kényelmetlenséggel, arra kérem az embereket, hogy megértéssel és türelemmel fogadják mindezt, mert szükséges a biztonságunk megerősítése" - mondta Orbán Viktor. Közölte, a magyarországi terrorveszély B szintjét "százszázalékos működésbe hoztuk". Így több rendőr és katonai rendész lesz az utcán, megerősített fegyverzettel.
Nemzeti gyásznap vasárnap
Az eseményeket értékelik, és ha kell, újabb intézkedéseket hoznak, mert a legfontosabb Magyarország és a magyar emberek biztonsága - mondta a miniszterelnök. Bejelentette azt is, hogy a kormány vasárnapra nemzeti gyásznapot hirdetett.
A vasárnapra tervezett Fidesz-kongresszust elhalasztják egy későbbi időpontra, amit Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök azzal magyarázott, hogy egy pártkongresszus mindig ünnep, és ebben a helyzetben nem lehetséges ünnepelni. A vasárnapi budapesti magyar-norvég labdarúgó-mérkőzéssel kapcsolatban azt mondta: a meccs biztonsági kérdéseiről már tárgyal a Magyar Labdarúgó Szövetség és a Belügyminisztérium, az UEFA döntésétől függ, hogyan rendezik meg a találkozót.
Arra a kérdésre, van-e bármilyen jelzés arra, hogy esetleg Magyarország is terrorcselekmény célpontja lehet, a kormányfő azt válaszolta: kizárni semmit sem lehet, "jelenleg nem áll rendelkezésünkre olyan adat, ami közvetlen veszélyt jelezne, de ez bármikor megváltozhat". "Abszolút biztonságos helyzet nincs, a körülményekhez képest lehetséges legnagyobb biztonságot kell megteremtenünk" - mondta Orbán Viktor.
Ahogy már beszámoltunk róla, január után újabb súlyos terrortámadás rázta meg Párizst. Legalább 129 személy vesztette életét, és 352-en megsérültek. Egy terroristát sikerült elfogni, többet lelőttek. Összesen nyolc támadóról lehet tudni, akit a rendőrök hatástalanítottak, vagy önmagukat robbantották fel. A rendőrség megerősítette, hogy összesen hét helyszínen voltak lövöldözések, a Stade de France stadionnál pedig robbantások. A Bataclan koncertteremnél a támadók túszokat ejtettek, a terroristák folyamatosan végezték ki a bent rekedteket. Rendkívüli állapotot hirdettek, lezárták a határokat, és válságtanácskozást kezdett a francia kormány.
Hollande is a mérkőzésen volt
Több robbanás történt a Stade de France stadionnál, ahol a francia válogatott Németországot fogadta. A mérkőzést nem szakították meg, hogy elkerüljék a pánikot a nézők között. A robbanásokat a lelátón is hallották. A stadionban 70 ezren lehettek. Francois Hollande elnök is jelen volt a díszpáholyban, őt időben kivitték, aki Bernard Cazeneuve belügyminiszterrel tartott válságtanácskozást. Később az elnök könyörtelen háborút hirdetett a terroristák ellen.
A rendőrség biztos benne, hogy a stadion környékén két öngyilkos merénylet is történt, valamint egy pokolgépet is robbantottak a terroristák. A metró először három állomásnál sem állt meg, később leállították a metrót és a teljes tömegközlekedést is a véres támadások miatt. A köztévé tudósítása szerint reggelre helyreállt a főváros közlekedése, újraindították a metrókat is.
Túszejtés, holttestek hevertek mindenütt
118 halottat jelentettek a Bataclan klubból, ahol egy koncert vált véres túszdrámává, és más helyszíneken összesen további negyven ember halt meg. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a koncertteremnél öt robbanást hallottak, többen is megsérültek, őket folyamatosan szállították kórházba. "Mindenhol vért láttam, borzalmas volt" - mondta egy szemtanú, akinek sikerült elmenekülnie a Bataclanból. Hírek szerint a rendőrség megrohamozta a koncerttermet, az akció közben a klubot megtámadó öt-hat fegyveres közül két merénylőt sikerült meggyilkolnia a rendőrségnek.
A támadás idején ezerötszázan is lehettek a koncerten. A rendőrségi akció éjfél után fegyverropogással járt a helyszínen lévők szerint. Egy rendőrtiszt vérfürdőként jellemezte a klubban elé táruló állapotokat, elmondása alapján a támadók robbanószert erősítettek a túszokra.
Lövöldözés az étteremben
Először a Kis Kambodzsa nevű ázsiai étteremben kezdődött lövöldözés. Szemtanúk arról számoltak be, hogy először azt hitték, tűzijáték hangját hallják. "Nem tudtam, hogy petárda, vagy tűzijáték hangját hallom-e. Aztán egy gépkocsit láttam elhajtani nagy sebességgel" - mondta az egyik szemtanú a Libération újságírójának. Hírek szerint egy gépkocsiból lőttek egy kalasnyikovval.
A párizsi terrortámadásokról bővebben itt olvashat!
Lásd még: Brutális terrorhullám Párizsban - Az egész világot sokkolta a merénylet