Gyurcsány Ferenc, aki a párt elnökségének rendkívüli ülése után úgy fogalmazott: a legszörnyűbb, megmagyarázhatatlan terrorcselekmény történt, de a támadásokra, a gyűlöletre nem a gyűlölet a válasz. A politikus azt mondta, ami Párizsban történt, történhetett volna Budapesten, Szegeden, Pécsett vagy Debrecenben is, "Párizs drámája és tragédiája a mi drámánk és a mi tragédiánk". Hangsúlyozta, osztoznak az áldozatok hozzátartozóinak, barátainak, Franciaországnak és Európának a gyászában. A volt miniszterelnök közölte, úgy gondolja, hogy Franciaország és Európa erős, nem fogja hagyni magát megfélemlíteni, nem engedi, hogy "pár eszeveszett őrült támadása miatt" semmivé legyen mindaz, amire a jelenlegi rend épül.
Védeni magunkat saját meggyőződésünk kiterjesztésével kell, továbbra is hinni kell abban, hogy nem lehet támadni az ember méltóságát, meggyőződését, nem lehet különbséget tenni csak amiatt, hogy ki miben hisz, mert attól, hogy valaki gyilkol, nem gyilkol mindenki. Nem a bűnben vagyunk közösek, hanem az ártatlanság, a jóság lehetőségében - fogalmazott. Ezt a támadást vissza kell verni, de nem tehetjük tönkre magunkat, meg kell mutatni, hogy Európa továbbra is a szabadság a tisztesség, az emberi becsület hazája marad - jelentette ki.
November 13-a Európa szeptember 11-éje lesz - közölte. A példa fájdalmasan figyelmeztető, mert ahogy 2001. szeptember 11-e örök mementó lesz az Egyesült Államok történetében, úgy péntek éjszakával új időszámítás kezdődik Európában is. A kérdés, hogy Európa jobbá vagy rosszabbá válik, hogy milyen tanulságokat fog levonni a támadásból - folytatta.
Gyurcsány Ferenc egyúttal azt javasolta, hogy a kormány hirdessen nemzeti gyászt, a középületekre tűzzék ki az EU és Franciaország lobogóját, valamint a fekete zászlót. Bejelentette, hogy a párt a következő napokban valamennyi nyilvános szereplését lemondja.
A DK azt is javasolja, hogy a következő napokra függesszék fel a belpolitikai csatározásokat - tette hozzá. Felvetette, hogy a parlament a jövő hét elején a gyászoló megemlékezésen kívül semmilyen érdemi politikai döntést ne hozzon, vitát ne tartson, mert - szavai szerint - szükség van az elmélyülésre, a nyugalomra. A megdöbbenés pillanatában az emberek hajlamosak arra, hogy a gyűlöletre haraggal válaszoljanak, de talán a gyász napjai lehetőséget teremtenek arra, hogy végiggondolják, milyen világot szeretnének teremteni - mondta.
Végül azt kérte, hogy mindenki fejezze ki gyászát, helyezzen el gyertyát vagy mécsest a francia nagykövetség vagy a Francia Intézet előtt.